اختصاص بودجه یك میلیارد روپیه ای و تعهد هند برای توسعه بندر چابهار

اختصاص بودجه یك میلیارد روپیه ای و تعهد هند برای توسعه بندر چابهار کار و درآمد: وزیر اقتصاد هند روز گذشته از اختصاص یک میلیارد روپیه (معادل تقریبی ۱۳ میلیون و ۶۹۸ هزار دلار) برای توسعه بندر چابهار گفت، در حالیکه دولت هند روز پنجشنبه بر ادامه همکاری دهلی نو با تهران برای توسعه راه آهن چابهار زاهدان تاکید نمود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، رسانه های هندی روز سه شنبه هفته جاری اعلام نمودند که دهلی نو دو دستگاه جرثقیل سنگین متحرک برای انجام طرح های توسعه ای در بندر شهید بهشتی در چابهار واقع را به ایران تحویل داده است.
«هندوستان تایمز» هم اعلام نمود نیرمالا سیتارمان وزیر اقتصاد هند بودجه یک میلیارد روپیه یا ۱۳ میلیون و ۶۹۸ هزار دلار در سال مالی ۲۰۲۱-۲۲ برای توسعه بندر چابهار درنظر گرفته است.
دهلی نو پارسال بودجه توسعه بندر چابهار را دو برابر کرده بود.
این کشور در سال ۲۰۱۹-۲۰ یک بودجه ۴۵۰ میلیون روپیه ای برای این پروژه در نظر گرفته بود.
نشریه «هندو» در گزارش دیگری نوشت: وی مرالدی هران مشاور وزیر امور خارجه هند روز پنجشنبه در پارلمان این کشور اعلام نمود: هند همچنان به تعامل خود با ایران در مورد روش های اجرایی کردن پروژه راه آهن چابهار به زاهدان و سایر پروژه های زیرساختی در ایران ادامه می دهد.
بر طبق این گزارش، مشاور وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی در پارلمان این کشور به قرارداد هند و ایران اشاره نمود و اضافه کرد: در طول سفر ماه مه سال ۲۰۱۶ نخست وزیر هند به ایران، یک یاداشت تفاهم میان شرکت "ایرکان" هند با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ایران ان برای ساخت راه آهن چابهار به زاهدان به امضا رسید.
پروژه راه آهن چابهار به زاهدان بخشی از تعهد دهلی نو در جهت قرارداد سه جانبه میان ایران، افغانستان و هند است. هدف از انجام این پروژه ایجاد یک مسیر جایگزین دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی است.
این تفاهم نامه با هدف ایجاد راه آهن چابهار به زاهدان بعنوان بخشی از کریدور سه جانبه حمل و نقل شمال و جنوب میان ایران، هند و افغانستان به امضا رسید. شرکت ایرکان هند متعهد شده است که تمام خدمات، امور زیرساختی و تأمین مالی این پروژه به ارزش حدود ۱. ۶ میلیارد دلار را بر عهده گیرد.
در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، واشنگتن به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم های شدیدی را ضد ایران وضع کرد. در همین حال منطقه استراتژیک چابهار به جهت تأثیر فراوانی که بر اقتصاد افغانستان داشت از تحریم های آمریکا معاف شد.
به نوشته روزنامه «ایندین اکسپرس»، حذف بندر چابهار از لیست تحریم های آمریکا ضد ایران بعد از تلاشهای فشرده و فشارهای مستمر دهلی نو و کابل بر واشنگتن به علت اهمیت راهبردی آن برای اقتصاد هند و افغانستان بدست آمد.
طبق گزارش های خبری، هندی ها به مقام های آمریکایی اعلام نمودند اگر تحریم های ایران شامل توسعه زیرساخت ها در بندر چابهار شود، یکی از اهداف اصلی دهلی نو یعنی کمک به رشد اقتصاد افغانستان تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و دهلی نو نمی تواند به تعهدات خود عمل کند.
دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همینطور سرمایه گذاری ۱. ۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است. سال قبل هند دو محموله گندم را از راه بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله های جهانی قبل از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد.
دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند اعتقاد دارد که بندر چابهار موتور پیشرفت ایران، هند، افغانستان و خیلی از کشورهای آسیای مرکزی خواهد بود. کشورهای آسیای میانه - ازبکستان و قزاقستان - همینطور بندر چابهار را بعنوان دروازه ای برای دسترسی به منطقه اقیانوس هند محسوب می کنند. مقام های هندی معتقدند بندر چابهار که حدود ۱۰۰۰ کیلومتری بندر کاندلا و ۱۴۰۰ کیلومتری مومبای قرار دارد، دسترسی به مسیر دریایی را برای حمل و نقل کالا، تجارت و کسب و کار آسان می کند.
منبع:

1399/11/16
23:21:12
0.0 / 5
572
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است