با واقع شدن در كریدورهای بین المللی؛

افتتاح آزادراه غدیر نقش مهمی در ترانزیت كالا در حوزه فراملی دارد

افتتاح آزادراه غدیر نقش مهمی در ترانزیت كالا در حوزه فراملی دارد به گزارش کار و درآمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اظهار داشت: آزادراه غدیر در کریدور بین المللی «شمال به جنوب» و «شرق به غرب» واقع شده است و علاوه بر رونق اقتصاد ملی در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشورهای همسایه تأثیرگذار خواهد بود.


سعید محمد امروز(شنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به تکمیل آزادراه غدیر، این پروژه را آماده بهره برداری دانست و گفت: باتوجه به درک اهمیت توسعه پایدار در سالهای اخیر و رعایت فاکتورهای آن در توسعه شهرها بعنوان توسعه پایدار شهری، نقش سیستم های حمل و نقل، مورد توجه جدی تصمیم گیران و برنامه ریزان شهری و کشوری قرار گرفت.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اضافه کرد: با چنین نگاهی طرح آزادراه جنوبی استان های تهران و البرز موسوم به آزادراه غدیر از سال ۱۳۹۵ مطرح و طی چهار سال توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اجرا شد.
وی اضافه کرد: این آزادراه به طول ۱۵۸ کیلومتر و به صورت دو باند ۶ خطه با عرض ۳۷ متر، نماد تخصص و تلاش جامعه مهندسی کشور در اجرای ابرپروژه های حوزه راه محسوب می شود، این مسیر از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین آغاز می شود و تا محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار امتداد می یابد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) درباب دسترسی های مختلف آزادراه غدیر بیان کرد: مسیر این آزادراه از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین آغاز می شود و بعد از ۴۲ کیلومتر به تبادل جاده اشتهارد- ماهدشت می رسد و در کیلومتر ۸۸ هم با آزادراه تهران- ساوه تقاطع دارد، سپس در کیلومتر ۱۲۰ با آزادراه تهران- قم تبادل پیدا می کند و در نهایت در کیلومتر ۱۵۸ به محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار متصل می شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با تاکید بر اینکه این آزادراه با رعایت کامل استانداردهای روز دنیا اجرا شده است، اظهار داشت: این آزادراه توانسته است سطح ایمنی سفر را در طول این مسیر به میزان شایان توجهی ارتقا دهد و با انتقال تردد خودرو های عبوری از کلانشهرهای کرج و تهران به خارج از محدوده این شهرها و ایجاد یک ارتباط ایمن و حیاتی بین کریدورهای منتهی به تهران، سهم زیادی در توسعه حمل و نقل سبز و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست دارد.
محمد درباب تأثیر این آزادراه در زمینه پدافند غیرعامل گفت: این آزادراه در وضعیت بحران می تواند ضریب ایمنی و امنیت تهران، البرز و شهرهای اطراف آنرا ارتقا دهد و سبب افزایش توان امدادرسانی و تخلیه جمعیت در دو مسیر آزادراه و بالابردن توان ظرفیت موجود خروجی های غربی، جنوبی و شرقی تهران شود.
وی ضمن تاکید بر نقش این پروژه در زمینه توسعه مناطق محروم پیرامون استان های همجوار طرح اظهار داشت: این آزادراه با تسهیل در ارتباط تهران با چند شهر و استان، توانسته است در امتداد تحقق اصل ۴۸ قانون اساسی و سیاست های کلی و بمنظور توزیع و استفاده متوازن و عادلانه امکانات و خدمات کشور، نقش مهمی در رفع تبعیض و ارتقای سطح زندگی مناطق کمتر توسعه یافته و تحقق پیشرفت و عدالت در کشور داشته باشد و گام مهمی در جهت توسعه پایدار روستایی، گسترش خدمات عمومی و محرومیت زدایی و در نتیجه ایجاد مهاجرت معکوس بشمار می رود.
محمد درباب میزان صرفه جویی انرژی در این پروژه گفت: این طرح سبب کاهش هزینه و زمان سفر برای وسایل نقلیه سبک بطور متوسط ۹۰ دقیقه و برای خودرو های نیمه سنگین بطور متوسط ۱۱۰ دقیقه می شود که این مساله صرفه جویی در مصرف سوخت معادل ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین و یک هزار و ۶۰۰ میلیون لیتر گازوئیل را در بیست سال اول بهره برداری به همراه دارد.
وی اضافه کرد: این صرفه جویی سوخت کاهش تولید آلاینده ها و گازهای گلخانه ای خصوصاً در اطراف کلانشهرهای کرج و تهران به میزان ۴.۵ میلیون تن دی اکسیدکربن را در ۲۰ سال اول بهره برداری در بر دارد و تأثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوای این دو شهر بزرگ خواهد داشت.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اظهار داشت: بخش قابل توجهی از آلودگی هوا و ترافیک کلان شهرهای کرج، تهران و شهرستان های تابعه، مربوط به خودروهایی می شود که از این شهرها عبور می کنند در صورتیکه مبدأ و مقصد سفر آنها خود این کلان شهرها نیستند و آزادراه غدیر این امکان را فراهم می سازد تا این خودرو ها بدون وارد شدن به این شهرها، با ایمنی بیشتر و به دور از ترافیک به سفر خود ادامه دهند.
محمد افزود: گرچه تامین ۷۰ درصد منابع مالی این پروژه توسط قرارگاه سازندگی خاتم انجام شده است، اما با رویکرد پشتیبانی از بخش خصوصی، قرارگاه بعنوان چتر حمایتی، اجرای این پروژه را به پیمانکاران داخلی واگذار کرده است به شکلی که حدود ۸۰ درصد آزادراه غدیر توسط بخش خصوصی اجرا شده است.منبع:

1399/11/25
14:46:17
0.0 / 5
819
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است