پنج طرح تولیدی، خدماتی و علمی فرش دستباف در اردبیل رونمایی گردید

پنج طرح تولیدی، خدماتی و علمی فرش دستباف در اردبیل رونمایی گردید به گزارش کار و درآمد ایرنا- پنج طرح ملی تولیدی، خدماتی و علمی در زمینه فرش دستباف روز چهارشنبه در آیینی با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و تعدادی از مسؤلان استان اردبیل رونمایی گردید.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، رئیس مرکز ملی فرش ایران در این آیین طرح ها را شامل کسب و کار نوپای در رابطه با تهیه و تأمین مواد اولیه، پوشش بیمه درمان و تکمیلی قالی بافان، کتاب در رابطه با تاریخ شفاهی فرش اردبیل، ارائه تسهیلات ارزانقیمت و کارگاه تعمیر فرش های دستباف قدیمی عنوان نمود.
فرحناز رافع اضافه کرد: بحث منزلت اجتماعی قالی بافان چند دهه با خدشه روبه رو بوده است؛ چنان که مقام معظم رهبری در سال ۶۲ فرمودند که سیاست های جمهوری اسلامی ایران برای فرش دستباف ناکافی است و الان در آستانه سال ۱۴۰۰ هنوز قوانین و سیاست گذاری ها در این عرصه بعنوان سفیر هنری و میراثی ایران در جهان، اوضاع خوبی ندارد.
وی بیان نمود: موفق به زیر پوشش قراردادن قالی بافان با بیمه اجتماعی نبودیم و نتوانستیم بیمه تأمین اجتماعی را برای این قشر هنرمند و زحمتکش توسعه دهیم، بر این اساس تصمیم گرفته شد به شکلی سطح رفاه آنها ارتقا یابد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: با حمایت دولت در یک سال موفق شدیم بیمه قالی بافی روستایی را در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر راه اندازی نماییم و سهمیه ای برای ۴۶۰ هزار نفر در نظر گرفته شد.
وی ضمن اشاره به حمایت معاونت مناطق محروم و توسعه روستایی ریاست جمهوری اظهار نمود: امروز آغاز طرح ملی توسعه بیمه تأمین اجتماعی قالی بافان را شاهد هستیم؛ البته در روز روستا آغاز پوشش بیمه ای از جانب رئیس جمهوری را داشتیم که مقرر است بیشتر از یک میلیون نفر همچون قالی بافان زیر پوشش قرار بگیرند.
رافع بیان نمود: قشر قالی باف اما همچنان دغدغه بحث درمان را داشت که بر این اساس تفاهمنامه ای با بیمه ایران بسته شد تا بعنوان حامی قالی ایرانی در جهت مسئولیت اجتماعی یارانه ای را به این حوزه اختصاص دهد که خدمتی متفاوت می باشد.
وی اضافه کرد: علاوه بر اینکه در زمینه توسعه بیمه تأمین اجتماعی قالی بافان از صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استفاده می شود، حتی اگر کسی عضو آن نباشد و در این طرح بیمه ایران نام نویسی کند، می تواند از مزیت های بازنشستگی با ۱۵ سال بهره مند شود که این امتیاز بسیارعالی به شمار می رود؛ چون که شامل بیمه درمان، تکمیلی، حوادث، عمر و بازنشستگی می شود.
رئیس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: حق بیمه روستایی یک سال مجانی است، پنج سال پلکانی خواهد بود و بعد از آن شخص باید خود همه مبلغ حق بیمه را پرداخت کند اما پوشش بیمه ایران به صورت قسطی و تسهیلات با نرخ چهار درصد از جانب بانک مهر صورت می گیرد.
وی افزود: ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه هم برای قالی بافان در نظر گرفته شده است و امید می رود به تولید فرش دستباف اختصاص پیدا کند و وارد چرخه تولید کشور شود که اتفاق میمونی است و جایگاه اجتماعی قالی بافان را ارتقا می دهد.
رافع با تکیه بر اینکه افراد زیر پوشش بیمه از سایر حمایت های مرکز ملی فرش هم برخوردار خواهند شد، افزود: هر متقاضی می تواند با کد دستوری *۶۶۵۵*۳۱۰۰۰# وارد برنامه مورد نظر شود و مشخصات را وارد کنند و هنگام گرفتن بیمه نامه و تسهیلات تنها تاییدیه سازمان های ثبت ضمیمه خواهد شد.
وی ضمن اشاره به پوشش زیر مجموعه های اتحادیه روستایی، شهری، صنفی و فعالان مستقل اظهار نمود: این خدمات به صورت آسان در بستر دولت الکترونیک بدون احتیاج به رجوع حضوری ارائه می شود و فعالان می توانند به سادگی از مزیت های آن استفاده کنند.
رئیس مرکز ملی فرش ایران ضمن اشاره به وجود بیشتر از ۲ میلیون بافنده فرش و فعالیت ۱۹۱ هزار نفر در صنایع جانبی آن اضافه کرد: پیگیر دریافت کارت هنرمندی برای قالی بافان هستیم و همینطور هفته آینده نشستی با معاون اول رئیس جمهوری برگزار می گردد تا اتحادیه های تخصصی فرش دستباف در سطح ملی و نماینده ذی نفعان جامعه فرش در آن حضور یابند.
وی در ادامه هم اظهار داشت: راه اندازی کارخانه نخ ریسی و بازیافت فرش های قدیمی در استان اردبیل که باعث ایجاد ارزش افزوده می شود، کار بزرگ و بی بدیلی به شمار می رود؛ چون که صنایع جانبی مختلف فرش چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
رافع افزود: چنان که مقام معظم رهبری فرموده اند، فرش اقتصادی نوین برای جوامع بشری بخصوص ایران است و در دنیا، کشورهای توسعه یافته بر مبنای صنایع کوچک حرکت می کنند اما در ایران توجه به صنایع کوچک خیلی کم است که در این راستا انتظار می رود نشست های در رابطه با صنعت فرش و مشکلات موجود به صورت ماهانه در استان ها برگزار گردد.
تشکیل خانه فرش در خارج از کشور
وی همینطور ضمن اشاره به تشکیل وبیناری با سرکنسولگری سفارت ایتالیا اظهار نمود: این امر به مصوبه هایی منجر گردید که امید می رود تا آخر سال اتفاق های خوبی را شاهد باشیم که همچون می توان به تشکیل خانه فرش اشاره داشت.
رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان نمود: صادرات فرش دستباف در جهان در شرایط حاضر حال خوشی ندارد و مشکلاتی در تحریک تقاضا و خلق ارزش، سلیقه سازی، سلیقه یابی، مدیریت فروش و بازاریابی مشکل داریم اما استان ها می توانند در این حوزه پیشتاز باشند و باید نوع نگاه به این حوزه در خصوص تولید و استفاده از فرش بعنوان کفپوش تغییر یابد و کاربردی تر شود.
وی اضافه کرد: تحریک تقاضا در داخل و خارج باید مد نظر قرار گیرد و کسب و کارهای نوپا و مراکز شتاب دهنده ای در این راستا شکل گیرد تا از ظرفیت جوانان جهت استفاده از روش های نوین در عرصه تولید و صادرات بهره‎مند شویم.
رافع تصریح کرد: صنایع جانبی فرش دستباف همچون تولیدکنندگان مواد اولیه باید در استان اردبیل حمایت شوند چون که برخی واحدها با وجود برخورداری از بافنده و بازار خوب، در زمینه تأمین مواد اولیه با مشکل روبه رو هستند
وی ضمن اشاره به سرانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ریالی ایجاد اشتغال در حوزه فرش اظهار داشت: استفاده از ظرفیت بنگاه های اقتصادی بزرگ برای کمک به صنایع کوچک باید مد نظر باشد چون که در حوزه آموزش بستر در استانی مانند اردبیل مهیاست و جوانانی وجود دارند که در صورت راهنمایی درست می توانند به این حوزه گرایش داشته باشند و به اشتغال زایی و کاهش صدمه های اجتماعی هم کمک گردد.
بنابر آخرین آمارها بیشتر از ۵۵ هزار نفر بافنده در استان اردبیل فعالیت دارند و در ۱۰ ماه گذشته از سالجاری نزدیک به ۸۰ هزار مترمربع فرش تولید کرده اند.
منبع:

1399/11/29
23:16:57
0.0 / 5
891
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است