همكاری ایران، آلمان و افغانستان محقق خواهد كرد؛

توسعه انرژی های تجدید پذیردر مرزهای شرقی

توسعه انرژی های تجدید پذیردر مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران، آلمان و افغانستان در زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر و تولید انرژی پاک در مناطق مرزی مستعد همکاری می کنند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، نشست سه جانبه ایران، آلمان و افغانستان جهت بررسی راهکارهای توسعه انرژی های تجدیدپذیر، بخصوص در مناطق مرزی ایران و افغانستان روز سه شنبه به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا)، سفیر آلمان در ایران، مدیران ذیربط دولت جمهوری فدرال آلمان، رئیس شرکت برق افغانستان(برشنا) و نمایندگان شرکت زیمنس برگزار شد.
" رضا اردکانیان" وزیر نیرو در این جلسه، ضمن اشاره به سابقه مناسبات و همینطور مشترکات مختلف بین دو کشور افغانستان و ایران، ظرفیت های زیادی را برای مراودههای مختلف بین دو کشور متصور دانست.
وی، کشور آلمان را جزو کشورهای همراه جمهوری اسلامی ایران بخصوص در حوزه های تخصصی و فنی دانست که تلاش کرده ارتباطات خود با ایران را در شرایط مختلف ادامه دهد.
وزیر نیروی، ضمن اشاره به مرز مشترک بین ایران و افغانستان و وجود منابع انرژی تجدیدپذیر مناسب در نقاط مشترک مرزی در دو سوی مرز، به تمرکز ایران برای «شناسایی فرصت ها و نیازمندی ها در این مناطق»، «پتانسیل سنجی منابع انرژی تجدیدپذیر» و «توسعه خطوط انتقال برق» اشاره نمود.
وی با ابراز خرسندی از توافق های بین آلمان و افغانستان در زمینه بهره برداری از منابع انرژی های تجدیدپذیر در افغانستان، تمایل ایران را به در اختیار گذاشتن ظرفیت های کشورش از قبیل «توان تخصصی و پشتیبانی فنی»، «امکان پتانسیل سنجی منابع انرژی تجدیدپذیر»، «شبکه قدرتمند برق ایران برای جابجایی برق» و دیگر موارد مرتبط برای کمک به تحقق این همکاری ابراز کرد و از مدیران ذیربط در هر سه کشور خواست تا پیگیری مبحث های این توافق ها را در اولویت ویژه ای قرار دهند و نتایج این همکاری ها در اهداف کمیسیون های مشترک ایران و آلمان و هم ایران و افغانستان، دیده و متجلی شود.
وی در عین حال با عنایت به رضایت طرفین از این همکاری ها، بر شتاب بخشی در تشکیل کارگروه های مشترک بین ۳ کشور تصریح کرد.
در ادامه، گفتگوهایی در مورد همکاری مشترک در زمینه توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در غرب افغانستان انجام شد.
در این گفتگوها، "هانس موزل" سفیر آلمان در ایران، ضمن استقبال از ایجاد و توسعه همکاریهای مشترک در زمینه های فنی همچون توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در منطقه، بر تشکیل کارگروه های مشترک بین ۳ کشور تصریح کرد.
شرکت زیمنس هم با ارائه نقشه راه ۴ ساله توسعه انرژی­ های تجدیدپذیر در افغانستان و ضمن اشاره به ویژگی­ های فنی و ساختاری ایران در صنعت برق، حضور ایران در پیشبرد اهداف تعیین شده برای توسعه صنعت برق در افغانستان را اساسی دانست.
نماینده دولت افغانستان هم ضمن ابراز رضایت از برگزاری نشست مشترک، بر احتیاج به تأمین پایدار انرژی برق در کشور متبوعش تاکید و از همکاری ایران و آلمان در این عرصه استقبال کرد.
در آخر نشست، با موافقت طرف های حاضر، مقرر شد مطابق با پیشنهاد ایران با برگزاری نشست های آتی و تشکیل کارگروه های مشترک با حضور نمایندگان طرف ها، نقشه راه توسعه انرژی­ های تجدیدپذیر، بخصوص توسعه انرژِی بادی در غرب افغانستان ترسیم شود.منبع:

1399/12/06
22:06:26
0.0 / 5
819
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان , شركت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است