مقام كارگری در گفت و گو با كار و درآمد مطرح كرد

فقط خورد و خوراك كارگران ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان!

فقط خورد و خوراك كارگران ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان! به گزارش کار و درآمد دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که بعنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران اعلام شده غیر از هزینه های مسکن و اجاره بها و درمان است و تنها بخش خوراکی ها را شامل می شود، از نمایندگان مجلس خواست تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را به جهت حفظ قدرت معیشت تنها به کالاهای اساسی و مصرفی خانوارهای ضعیف و کم درآمد اختصاص بدهند.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته مزد اظهار نمود: سال جاری در بحث تعیین رقم سبد معیشت، نمایندگان گروه کارگری مرکز آمار را بعنوان مرجع قبول کرده و به تفاهم اولیه رسیده بودند که داده های مرکز آمار را درباره هزینه های معیشت خانوارهای کارگری مدنظر قرار بدهند. البته اینکه بعد خانوار را در میانگین سرانه کشور ۳.۳ نفر در نظر می گیرند، معتقدیم که در مورد خانوارهای کارگری بیشتر از این است.

وی افزود: قیمتهایی که در جلسه آخر کمیته مزد در مورد برخی اقلام از جانب مرکز آمار عرضه شد، با قیمتهایی که گروه کارگری به دست آورده بودند، متفاوت بود چون قیمتهایی که گروه کارگری از بررسی گزارشهای میدانی به دست آورده بود، شامل برنج و حبوبات، میوه ها و خوراکی ها بر اساس فروشگاه های شهرداری بود که بر آنها نظارت می شود و بطور قطع قیمتها بیرون بازار با ارقام فروشگاهی تفاوت دارد؛ با این وجود چون مرکز آمار را بعنوان مرجع آماری قبول کرده بودند، عدد و رقمی که عرضه شد را پذیرفتند.

هزینه سبد معیشت بدون مسکن و اجاره بها و فقط خورد و خوراک است

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در ادامه با اشاره به اینکه رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که بعنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران تعیین شد تنها بخش خوراکی ها را شامل می شود، اضافه کرد: عددی که کمیته دستمزد بعنوان هزینه معیشت کارگران تصویب و اعلام نموده غیر از مسکن و هزینه های بهداشت و درمان یا ایاب و ذهاب است و تنها در بخش خورد و خوراک و مواد غذایی است؛ اگر هزینه های مسکن و اجاره بها و درمان را به این عدد اضافه نماییم، همان رقم ۹ تا ۱۰ میلیون تومانی می شود که گروه کارگری به آن رسیده بود.

ابوی افزود: بحث تعیین سبد معیشت از آنجا آغاز شد که طی چند سال نمایندگان کارگری در شورایعالی کار تلاش کردند تا هزینه های زندگی کارگران را اثبات کنند و بر همین مبنا کمیته مزد در شورایعالی کار فعال شد تا با محاسبه هزینه های سبد زندگی خانوارهای کارگری بتوانیم دستمزدی مناسب و شایسته برای کارگران تعیین نماییم. هم اکنون متر و اندازه ای برای ما مشخص شده که آنرا مبنای مذاکرات مزد قرار دادیم و اینکه با گروه کارفرمایی چانه زنی می نماییم برای این است که حداقل دستمزد را به این عدد و رقم نزدیک نماییم.

خواسته کارگران ثبات قیمتها و کنترل بازار است

این مقام مسئول کارگری در بخش دیگری از گفت و گو با اشاره به اینکه کارگران هیچگاه به دنبال افزایش درصد دستمزد نبوده و نیستند، خاطرنشان کرد: کارگران خواستار ثبات قیمتها و کنترل بازار هستند تا هزینه های زندگی آنها بیشتر از این افزایش نیابد. انتظار ما و کارفرمایان این است که دولت بعنوان ضلع سوم و یکی از شرکای اجتماعی در شورایعالی کار در این حوزه نقش خویش را ایفا کند و حداقل های خانوارهای کارگری را مدنظر قرار بدهد. مثلا اگر مقرر است سبد کالایی اختصاص پیدا کند و فرضا گوشت یا برنج و روغن به کارگران داده شود، تا آخر سال ۱۴۰۰ با همان قیمت اول سال به دست خانوار کارگری برسد تا هم به کارفرمایان فشار نیاید و هم هزینه های زندگی کارگران تثبیت شود.

ابوی با اشاره به اینکه ثبات قیمتها برای کارگران مهم می باشد، اظهار داشت: شنیده ایم که در لایحه بودجه ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا حذف شده است؛ طبعا این مسئله به زیان کارگران خواهد بود، چون کالا با قیمت بالا عرضه و به دست آنها خواهد رسید ولی کارگران چقدر قدرت خرید دارند که با این اتفاق بتوانند از پس خرج زندگی برآیند. اینجاست که می گوییم ضلع سوم به میدان بیاید و از خانوار ضعیف کارگری حمایت شود.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مصرفی کارگران و اقشار کم درآمد

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالای اساسی و واریز ریالی پول حاصله به حساب یارانه ها نیز، اظهار داشت: ارز یارانه ای به درد کارگران نمی خورد؛ به فرض یارانه ۴۵ هزار تومانی ۱۰۰ هزار تومان بشود باز هم کمکی به کاهش هزینه های زندگی آنها نمی نماید. ارز شناور هم یعنی هر زمان نیاز بود قیمتها بالا و پایین شود ولی این وسط خانوارهای کارگری لطمه می بینند و معاش آنها به خطر می افتد. ما از مجلس انتظار داریم این مسئله را ساماندهی کند و پیشنهاد می نماییم که ارز ۴۲۰۰ تومانی را تنها به کالاهای اساسی و مصرفی کارگران و اقشار کم درآمد اختصاص بدهند تا قدرت معیشت آنها حفظ شود.

منبع:

1399/12/09
14:45:53
0.0 / 5
750
تگهای خبر: درآمد , فروش , كارفرما , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است