داغ شدن تنور مذاكرات مزد ۱۴۰۰ از ساعاتی دیگر

داغ شدن تنور مذاكرات مزد ۱۴۰۰ از ساعاتی دیگر به گزارش کار و درآمد با ارسال دعوتنامه های شورایعالی کار به نمایندگان کارگری و کارفرمایی، اولیه جلسه رسمی دستمزد شورایعالی کار به منظور رایزنی و بحث و بررسی در مورد تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ از ساعاتی دیگر آغاز خواهد شد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، برگزاری اولین جلسه دستمزد ۱۴۰۰ به دنبال تعیین رقم سبد معیشت کارگران در آخرین نشست کمیته دستمزد صورت می گیرد که در آن اعضای کمیته با رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان بعنوان هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران آن هم فقط در بخش خورد و خوراک موافقت کردند.

موضوع تقویت معیشت، افزایش قدرت خرید و ترمیم دستمزد همچون مباحثی است که همه ساله در جلسات دستمزد شورایعالی کار از جانب نمایندگان کارگری مورد تاکید قرار می گیرد و نمایندگان کارفرمایی هم دیدگاههای خویش را در مورد مشکلات و هزینه های تولید مطرح می کنند.

بسیاری از کارشناسان حوزه کار و مقامات کارگری با استناد به اعلام رقم ۱۰ میلیون تومانی خط معیشت از جانب بانک مرکزی بعنوان مرجع رسمی آمار و همینطور تعیین هزینه شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی سبد معیشت کارگران تاکید دارند که دستمزد سال آینده کارگران باید منطبق با واقعیتهای روز جامعه تعیین شود و هزینه های زندگی آنها را پوشش دهد.

آنها همینطور با ابراز نگرانی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی در لایحه بودجه، بر ضرورت بهبود وضع معیشت و ارتقای قدرت خرید کارگران و بازنشستگان در سال آینده و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مصرفی کارگران و اقشار محروم و کم درآمد و همینطور توزیع بسته های حمایتی و معیشتی تاکید دارند.

طی سال های گذشته فشارهای خارجی و نوسان شدید نرخ ارز و تأثیر آن بر خیلی از بازارهای داخلی همچون مسکن، سبب شد تا افزایش دستمزد حتی بیشتر از تورم برای کارگران ملموس نباشد و حقوق و دریافتی آنها هزینه های مسکن و اجاره بها، خوراکی ها و درمان خانوارهای کارگری را جبران نکند.

وزیر کار با تایید این مطلب می گوید: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری متناسب با تورم تعیین شود و طی این سالها تعیین حقوق و دستمزد کارگری ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده هرچند با عنایت به بالا بودن نرخ تورم و با عنایت به شرایط تحریم، این افزایش زیاد دیده نشد.

به گفته شریعتمداری رقم حق مسکن کارگری طی دو سال تصدی وی بر وزارت کار از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.اعلام رقم سبد معیشت از جانب کمیته مزد مبنایی برای مذاکرات دستمزد در جلسات شورایعالی کار به حساب می آید و بر این اساس گروه کارگری تلاش می کند تا حداقل مزد کارگران را به این رقم نزدیک کند.

سال گذشته کمیته دستمزد رقم هزینه سبد معیشت کارگران را ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین کرد که با وجود تلاش بسیار و مذاکرات فشرده گروههای کارگری و کارفرمایی، حداقل دستمزد ۱۳۹۹ با احتساب مزایای جانبی مزد، بن خواربار ۴۰۰ هزار تومانی و حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

سال گذشته اما تنها سالی بود که دستمزد کارگران با کش و قوس های فراوان دو مرحله افزایش یافت؛ چون که مقاومت گروه کارگری برای افزایش حداقل دستمزد و مخالفت گروه کارفرمایی با افزایش بیشتر به علت شرایط بنگاهها و کرونا جلسات دستمزد را به صحنه درگیری های مزدی کشاند و هیچ یک از موضع خود کوتاه نیامدند؛ همین مساله باعث شد تا مذاکرات دستمزد به ایام عید موکول گردد و جلسات دستمزد ۹۹ در تعطیلات عید برگزار شد.

در مرحله اول دستمزد کارگران بعد از ساعتها بحث و جلسه فشرده، حداقل دستمزد کارگران ۲۱ درصد تصویب گردید ولی به علت خودداری گروه کارگری از امضای صورتجلسه مزد و ادامه نارضایتی ها و کشیده شدن پرونده به سازمان بازرسی در نهایت نمایندگان کارگران موفق شدند ۵ درصد دیگر به حداقل دستمزد سال ۹۹ اضافه کنند و این گونه بود که افزایش حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران، ۲۶ درصد تصویب گردید.

ناگفته نماند که سال جاری برای نخستین بار حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هم دستخوش تغییر و تحولات جلسات شورایعالی کار قرار گرفت چون که حقوق بازنشستگان متاثر از مصوبات دستمزد شورایعالی کار است و آنها همه ساله چشم انتظار تعیین رقم دستمزد در شورایعالی کار هستند. در حالیکه افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی هر سال از خرداد اعمال و معوقات آن پرداخت می شد، سال جاری پرداخت حقوق و معوقات مزدی با تاخیراتی همراه شد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، با عنایت به ارسال دعوتنامه ها به اعضای شورا، اولین نشست رسمی دستمزد ۱۴۰۰ از ساعاتی دیگر در شورایعالی کار برگزار می شود و طبق روال همه ساله این جلسه به مباحث و مقدمات اولیه می پردازد و به شکلی دستگرمی به حساب می آید بنابر این بیرون آمدن رقم دستمزد از نشست اول هنوز زود است و باید دید در فرصت باقی مانده تا آخر سال روند مذاکرات چگونه پیش خواهد رفت و چه سرنوشتی برای دستمزد کارگران رقم خواهد خورد.
1399/12/12
21:10:04
0.0 / 5
762
تگهای خبر: بانك , تولید , جامعه , حقوق
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است