كاهش ۴۵ درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

كاهش ۴۵ درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران کار و درآمد: طی هفته جاری 649 میلیارد ریال سهام در بازار بورس منطقه ای مازندران معامله شد که نسبت به هفته گذشته کاهش 45/6 درصدی داشته است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، طی هفته جاری ۶۴۹ میلیار ریال در بازار سرمایه استان مازندران به معامله رسید در صورتیکه هفته گذشته حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال سهام در تالارهای بورس استان معامله شد.
همچنین این هفته فعالان بازار سرمایه استان ۶۲ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۴۷۵ عدد سهم در بورس معامله کردند که از نظر تعداد نیز نسبت به هفته نخست بهمن ماه ریزش ۱۷/۳ درصدی داشته است.
بورس مازندران در هفته جاری بر مدار فروش سهام چرخید برای اینکه ۷۰ درصد معاملات مربوط به سبد فروش بود و از مجموع ارزش معاملاتی ۴۵۲ میلیارد ریال سهام فروخته و فقط ۱۹۷ میلیارد ریال سهم خریداری شد.
سهام شرکت های صندوق پالایش یکم-سهام، بانک تجارت، زرین معدن آسیا و پتروشیمی ارومیه بیشترین ارزش معاملاتی هفتگی بورس مازندران را به خود اختصاص دادند.
سیاست صبر و انتظار در بورس
فعال بازار سرمایه و کارشناس مدیریت مالی درباره کاهش معاملات هفتگی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مهم ترین علت انتخاب سیاست صبر و انتظار در بورس بجای معامله شناور و مداوم ریزش قیمتها است که حالا بر بورس سایه گذاشته است.
وحید بخشیان با اعلان اینکه یکی از الگوهای رفتاری برای کسب سود در بازارهای مالی معاملات مداوم و بازی کردن در چندین زمین است اضافه کرد: این الگوی رفتاری در وضعیت عادی نه فقط منجر به کسب بالاترین سود می شود، بلکه بازیگر بازار را از خطرات احتمالی سکونت بر یک نوع از سهام دور نگه خواهد داشت.
وی افزود: اما شرایط پیش آمده در بازار بواسطه ریزش ناگهانی ارزش سهام که پس از اوج گیری شاخص ها در اواسط تابستان تا به امروز ادامه داشته است، موجب شد تا سهامداران بجای معاملات مستمر بر سهام های محدود سکونت طولانی مدت داشته باشند.
کارشناس مدیریت مالی این رفتار را سیاست صبر و انتظار در بازارهای سرمایه ای نام برد و اظهار داشت: حالا خیلی از سهامداران از سود و حتی پول اولیه خود نیز ضرر کرده اند و از این پس تمایلی برای معامله نداشته و می کوشند با حفظ سهام منتظر اوج گیری باردیگر قیمت ها باشند.
بخشیان وضعیت فعلی بازار بورس را نگران کننده توصیف کرد و اظهار داشت: حالا دیگر برای سهامداران معامله و بازی کردن چند دسته سودی نداشته می کوشند منتظر جان گرفتن باردیگر بازار باشند.
وی بر نیاز شدید بازار سرمایه به تزریق منابع مالی از مجراهای مختلف اصرار کرد و اظهار داشت: در غیر این صورت بازار تا ارقام پایین تر نیز ممکنست عقب نشینی کند.
توقف جریان های پولی به بازار
این کارشناس مالی یکی از دلیلهای اصلی کاهش قیمت های بازار سرمایه را ناشی از توقف مجراهای تغذیه مالی بازار دانست و اضافه کرد: در درجه نخست دیگر بورس از طرف سرمایه و منابع مالی مردم تغذیه نمی گردد و در ماهها اخیر شاهد خروج تعداد قابل توجهی از سهامداران از بازار بوده ایم.
بخشیان اظهار داشت: با وجود اینکه این سهامداران در بورس فعالیت محدود خودرا دارند، اما بیشتر سرمایه های خودرا خارج و به بازارهای موازی همچون مسکن و زمین منتقل کردند.
وی خالی شدن بازار از سرمایه جدید را عمده دلیل عقب نشینی بازار دانست و اضافه کرد: از جانب دیگر آنچه مشخص است دولت نیز سرمایه مناسبی برای تزریق به بورس ندارد و این نکته را نیز نباید فراموش کرد که دولت خود برای تامین منابع مالی بزرگ ترین فروشنده است تا شرکت های خودرا برای خصوصی سازی وارد بازار کند.
بخشیان تنها راه نجات بازار را تامین سرمایه و تزریق منابع مالی دانست و اضافه کرد: جو سنگین و بی اعتمادی در بازار شکل گرفته و در حال عمیق تر شدن است.منبع:

1399/12/14
22:58:49
0.0 / 5
833
تگهای خبر: بانك , سرمایه , شركت , فروش
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است