مدیركل دفتر مبارزه با آفات عمومی خبر داد:

هجوم ملخ صحرایی به ایران از اواخر هفته جاری

هجوم ملخ صحرایی به ایران از اواخر هفته جاری مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: با عنایت به مساعدشدن شرایط باد و دمایی از اواخر هفته جاری احتمال هجوم شدید موج اول ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به استان های جنوبی ایران هستیم.


به گزارش روز شنبه ایرنا، «سعید معین» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: هر ساله از اوایل بهمن ماه شاهد حمله ملخ صحرایی بودیم که باید با دو تا سه نسل مبارزه انجام می شد اما سال جاری به علت شرایط آب و هوایی این مورد به تعویق افتاد و تنها با یک نسل ملخ صحرایی مبارزه خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهارداشت: با وجود برآوردهای پیشین، به علت تاخیر هجوم ملخ صحرایی و ورود آنها از اواسط اسفندماه سطح مبارزه ما بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار خواهد بود.
وی ضمن اعلام آمادگی برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور خاطرنشان کرد: به نظر می آید سال جاری استان های هرمزگان، بوشهر، بخشی از خوزستان و جنوب استان فارس خط اصلی حمله ملخ های صحرایی باشند که هشدارهای لازم به جهاد کشاورزی استان های مربوط داده شده است.
معین ضمن اشاره به اینکه سال جاری در آبان و آذرماه شاهد دو حمله ملخ صحرایی به ایران بودیم، اظهار داشت: به دنبال هجوم قبلی دستجات ملخ صحرایی از کویت، هند و پاکستان سرازیر شدند که عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۲۱۹ هکتار استان های هرمزگان و بوشهر انجام شد.
به گفته وی، حالا ۱۵ میلیارد تومان اعتبار از مصوبه سال قبل تخصیص یافته که بخش عمده آن به شکل اوراق و بخشی به شکل هزینه ای در اختیار استان ها برای خرید سم، سمپاش، ادوات و تعمیرات قرار گرفته است.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: برای سال آینده هم مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی مورد نیاز است که با درخواست وزیر جهاد کشاورزی و دستور معاون اول ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه با مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان در نیمه دوم فروردین ماه و ۱۰۰ میلیارد دیگر هم در اردیبهشت ماه موافقت کرده است که بخش عمده این اعتبار صرف خرید سم خواهد شد.
وی ضمن اشاره به اینکه این اعتبارات مذکور از محل ستاد بحران تأمین می شود، افزود: بخشی از این اعتبار هم صرف خرید سمپاش، ادوات، ماشین آلات و خودرو های صحرایی می شود.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، پیش از این هم پیشبینی شده بود که به علت تغییر دما موج بعدی هجوم ملخ های صحرایی به ایران از نیمه دوم اسفندماه باشد چونکه سال جاری عربستان به لحاظ شرایط دما، خنک تر از معمول بود و ازاین رو سیکل زندگی، مراحل رشد و حرکت ملخ های صحرایی به تاخیر افتاد.
در حال حاضر ۱۲۰ دستگاه سمپاش ULV در جنوب کشور داریم که در روز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار عملیات سمپاشی انجام می دهند.
همچنین در سال ۹۸ هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور به ثبت رسید و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.
در ۳۰ بهمن سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.
ملخ های صحرایی در راه حرکت خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با عنایت به قدرت تخریبی بالایی که دارند سبب قحطی در منطقه مورد هجوم می شوند.


1399/12/16
13:58:05
0.0 / 5
615
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است