رئیس سازمان بورس:

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است، اظهار داشت: کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست، چونکه سبب رفع محدودیت ها در تجارت خارجی می شود و خیلی از هزینه های نقل و انتقال را می کاهد.


به گزارش یکشنبه شب ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، نشست هم اندیشی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران ارشد بازار سرمایه عصر امروز (یکشنبه هفدهم اسفند ماه) برگزار شد و در این جلسه، مدیران بورسی کشور با تجلیل از اقدامات اخیر نهاد ناظر بازار سرمایه، دغدغه های خویش را بیان نمودند.
در این جلسه که به همت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد، «محمدعلی دهقان دهنوی»، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلان اینکه بازار سرمایه کشور تحت تأثیر سه عامل مهم قرار دارد، اضافه کرد: دسته اول خارج از بازار سرمایه حادث می شود اما بعنوان متغیرهای کلان اقتصادی تأثیر مستقیم بر بازار دارد؛ متغیرهایی همچون تورم، تغییرات نرخ ارز، نرخ بهره بانکی و مواردی از این دست متغیرهای برون زایی هستند که کنترل آنها هم در بازار سرمایه امکان پذیر نیست.
دهقان دهنوی عامل دوم را قوانین، رویه ها و متغیرهایی دانست که قابل کنترل هستند و اضافه کرد: بازار سرمایه امروز نقش اساسی در اقتصاد دارد و باید در سیاست گذاری های کلان اقتصادی کانون توجه باشد. بخشی از مقررات می توانند اصلاح یا بهتر تدوین شوند. بعنوان مثال قوانینی همچون قیمت گذاری دستوری به بنیان های اقتصادی و بخش مولد کشور آسیب وارد میکند. این درحالی است که خیلی از شرکتهای تولیدی در بازار سرمایه حضور دارند و بخش گسترده ای از جامعه هم امروز سرمایه گذار بورسی هستند. ازاین رو قوانین می تواند حقوق و منافع شرکت ها و مردم را تحت تأثیر قرار دهد.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلان اینکه توسعه از راه سرمایه گذاری انجام می شود و سرمایه گذاری هم از کانال بازار سرمایه و بازار پول امکان پذیر است، تصریح کرد: باید به سمتی حرکت نماییم که تولیدکنندگان بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خویش را با سهامداران شریک شوند.
وی افزود: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم های اقتصادی ناشی از برخی قوانین و رویه ها می تواند منافع سهامداران را تهدید کند؛ سهامداران باید به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در مورد سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند و این مهم بدون ثبات و اصلاح رویه ها و قوانین امکان پذیر نیست.
دهقان دهنوی دسته سوم را متغیرهای درونی بازار سرمایه دانست و ضمن بیان اینکه قوانین، قررات، عملکرد ارکان و نهاد های مالی، عوامل موثر درونی بازار سرمایه هستند، تصریح کرد: باید زمینه لازم برای حضور مردم را فراهم نمود و خدمات با کیفیت به مردم ارائه شود.
وی افزود: بازار سرمایه بزرگ شده و بیشتر از ۶۰ میلیون نفر در آن حضور دارند. بنابراین امروز احتیاج به فضای آرام و تقویت هرچه بیشتر اعتماد در این بازار داریم.
دبیر شورای عالی بورس تصریح کرد: با وجود افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه، نباید فراموش نماییم که بورس بازاری تخصصی و مبتنی بر دانش است. نهاد ناظر بازار سرمایه صمیمانه درخواست می کند، کسانی در مورد بازارسرمایه اظهار نظر کنند که از تخصص و دانش کافی مالی برخوردار باشند.
بازار سرمایه و روزهای آتی
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به چشم انداز آتی بازار سرمایه اشاره نمود و اظهار داشت: شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است و کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست. چونکه سبب رفع محدودیت ها در تجارت خارجی می شود و خیلی از هزینه های نقل و انتقال را می کاهد. علاوه بر این با رونق تولید بازارهای جدید را به روی صادرات خواهد گشود.
دهقان دهنوی افزود: همینطور بازبینی در دستورالعمل بازارگردانی شروع شده و مسیر را بگونه ای طراحی خواهیم کرد که هم شرایط خاص بازار سرمایه کشور در نظر گرفته شود و هم از تجربیات جهانی بهره بگیریم.
رییس سازمان بورس اضافه کرد: دامنه نوسان نامتقارن، زمانی در شورایعالی بورس تصویب گردید که در شرایط نااطمینانی اقتصاد قرار داشتیم و امروز این فضا در حال تغییر و بهبود است. برقراری دامنه نامتقارن، تصمیمی موقت بود و بطور قطع در دراز مدت به سمت کاهش محدودیت ها و اصلاح آن حرکت خواهیم کرد.
وی با اعلان اینکه همه ما داخل کشتی بازار سرمایه هستیم و بازار سرمایه متعلق به همه ایران است و همه با حس مسئولیت پذیری به دنبال توسعه بازار سرمایه هستیم، اضافه کرد: این بازار باید در همه ابعاد مانند میزان ورود شرکت ها به بازارسرمایه، توسعه نهادهای مالی به لحاظ کمی و کیفی و همینطور سرمایه گذاران توسعه بیشتری پیدا کند. ما به دنبال ابرنهادهای مالی هستیم. تعداد نهادهای مالی حاضر در بازارسرمایه باید افزایش پیدا کنند و هر کدام باید بتوانند در صنایع مختلف به صورت اختصاصی به عرضه خدمات بپردازند.
دهقان دهنوی با اعلان اینکه صندوق توسعه بازار نوعی ثبات برای بازار به همراه دارد که منافع آن به همه اهالی بازارخواهد رسید اظهار داشت: اقدام صندوق های با درآمد ثابت، هم پشتیبانی از کلیت بازار و هم پشتیبانی از پرتفوی سهام خود آنها خواهد بود.
رییس سازمان بورس همینطور با اشاره به بهبود روابط بین المللی و تأثیر آن بر بازار سرمایه و اقتصاد، اضافه کرد: امروز فضای خوبی برای توسعه کارهای نهادهای مالی و جذب سرمایه های خارجی در حال شکل گیری است و برای جذب سرمایه های خارجی هیچ بازاری مناسب تر از بازار سرمایه نیست.


1399/12/17
23:46:04
0.0 / 5
915
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است