رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و امارات اعلام كرد:

تجارت ۱۲ میلیارد دلاری ایران و امارات در ۱۱ ماه

تجارت ۱۲ میلیارد دلاری ایران و امارات در ۱۱ ماه رئیس اتاق مشترک تجاری ایران و امارات اظهار داشت: در 11 ماهه سال جاری بیشترین صادرات ایران پس از چین و عراق به امارات با چهار میلیارد و 100 میلیون دلار بوده است که نشان دهنده افزایش مجموع صادرات و واردات میان دو کشور است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا «فرشید فرزانگان» در نشست خبری امروز (چهارشنبه) با اعلان اینکه امارات در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۰ میلیارد دلار طلا وارد کرده است، گفت: الماس و خودرو در رتبه های بعدی لیست وارداتی این کشور قرار دارد.
وی با اعلان اینکه بزرگترین شریک تجاری امارات در طلا و جواهر هند است، اشاره کرد: صادرات غیرنفتی امارات به کشورهای جهان طلا، آلومینیوم و جواهر است و محصول پلی اتیلن با چهار میلیارد دلار در رتبه پنجم صادرات قرار گرفته است.
به گفته فرزانگان، با توجه به این که امارات تولید پلی اتیلن ندارد این رقم صادراتی مربوط به ایران است.
وی با اعلان اینکه امارات در سال ۹۸ دومین شریک تجاری ایران محسوب می شد، اشاره کرد: بیشترین واردات مستقیم دبی از ایران به ترتیب مربوط به سبزی و میوه، خشکبار، سرب و آهن شکل دهی شده است و واردات دبی از ایران در محدوده قلمرو ۳۹۵.۴ میلیون دلار بوده است که بیشترین آن مربوط به گروه های سبزیجات و میوه، ماهی و زعفران و خشکبار و همین طور آهن و میلگرد است.
فرزانگان اشاره کرد: بیشترین واردات غیرنفتی از دبی به ایران در محدوده قلمرو به قلمرو نیز به ترتیب مربوط به سیگار و توتون، شکر، آب معدنی و نوشیدنی های غیرالکلی، عطر و ادکلن، کاغذ و انواع کنسرو است و میزان صادرات مجدد دبی به ایران هم سه میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار بوده است.
وی با اعلان اینکه ۱۵ کشور همسایه یک هزار و ۱۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ واردات داشته اند، گفت: بیشترین واردات مربوط به امارات با ۲۶۱ میلیارد دلار بود و سهم ایران از این بازار حدود ۲ درصد بوده است.
رییس اتاق مشترک تجاری ایران و امارات اشاره کرد: هدف گذاری ایران در سال ۹۸ برای صادرات به امارات حجم ۶ میلیارد دلاری و در سال ۹۹ حجم هفت میلیاردی بود که عملا هیچ یک محقق نشد و در سال ۹۸ تنها ۴.۵ میلیارد دلار آن محقق شد.
به گفته وی، برای سال ۱۴۰۰ هدف گذاری هشت میلیارد دلاری شده است که به نظر موانع زیادی بر سر راه آن وجود دارد.
فرزانگان با اشاره به موانع موجود در راه تجارت ایران و امارات، اظهار داشت: یکی از این موانع سختگیری بانک مرکزی امارات برای حساب های بانکی ایرانیها است و از طرف دیگر ضعف ناوگان حمل و نقل به ویژه حمل و نقل جاده ای کانتینری یخچالدار می تواند هزینه های زیادی را بر تجارت اضافه کند، همین طور با مشکل عدم وجود زیرساخت های سردخانه ای برای محصولات کشاورزی مواجه هستیم.
رییس اتاق مشترک تجاری ایران و امارات گفت: برای تسهیل تجارت با امارات راهکارهایی مانند تسهیل سفرهای فعالان اقتصادی، ارتباط بانکهای ملی و صادرات با بانکهای امارات، برگزاری های نمایشگاه های دائمی وجود دارد که می تواند کمک شایانی به بهبود فضای تجاری کند.
وی اشاره کرد: حضور پررنگ تجار ایرانی در نمایشگاه اکسپو، اتخاذ دیپلماسی فعال اقتصادی به ویژه در مورد امارات، بحرین و خصوصاً عربستان با ظرفیت ۱۳۵ میلیارد دلاری پذیرش کالا، وجود دارد.
وی همین طور اشاره کرد: علاوه بر اینها ما نیاز به تصویب FATF داریم، امارات بر قوانین آن تاکید زیادی دارد و این مساله در تجارت با امارات موجب مشکل شده است.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، کارنامه تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال جاری به ۶۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که که سهم صادرات ۳۱ میلیارد و ۱۹۸میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار بوده است.


1399/12/21
00:50:38
0.0 / 5
1082
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است