عضو شورای عالی بورس تشریح كرد:

علت نوسان و افت و خیزهای بورس در سال ۹۹

علت نوسان و افت و خیزهای بورس در سال ۹۹ به گزارش کار و درآمد یک عضو شورای عالی بورس با اشاره به روند معاملات بورس در سال 99 به سبب افت و خیزهای سنگین شاخص بورس در بازار اشاره نمود و اظهار داشت: روند معاملات بازار سرمایه در سال 99 بی سابقه بود و آنچه را که این بازار در طول سال قبل به خود دید دارای نکات منفی و مثبت بود.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، پس از ریزش شاخص بورس و ایجاد افت و خیزهای سنگین در این بازار اقدامات گسترده ای از طرف دولت و مسئولان حاضر در بازار در دستور کار قرار گرفت تا بتوان بار دیگر شاهد بازگشت رشد به معاملات بورس و کاهش التهاب های به وجود آمده در بازار باشیم.
در سالی که گذشت شورای عالی بورس همچون مجموعه هایی بود که در کنار سازمان بورس حمایت تمام قدی را از این بازار کرد و توانست با اتخاذ تصمیمات گوناگون تا حدودی در کاهش التهاب های به وجود آمده در معاملات بورس موثر باشد.
در زمانی که بازار آغاز به ریزش کرد، چشم امید سهامداران به تصمیماتی بود که هر هفته با حضور مسئولان ارشد کشور برگزار می شد و تا اختتام جلسه در انتظا انتشارهای خبر خوشی بودند تا شاید بتواند بار دیگر بازار را به روزهای اوج بازگرداند و سهامداران بتوانند سودهای معقولی را از این بازار کسب کنند.
اکثر کارشناسان در واکنش به کارهای شورای عالی بورس برای بهبود وضعیت بازار سرمایه معتقدند بودند که تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی بورس می تواند کمک کننده به سهامداران خرد باشد و در تغییر مسیر معاملات بازار به سمت روند صعودی موثر باشد.
تاثیرگذارترین اقدام در شورای عالی بورس تغییر دامنه نوسان بورس و ایجاد دامنه نوسان نامتقارن مثبت ۶ و منفی ۲ بود که این تصمیم توانست در کنار دیگر اقدامات انجام شده تا حدودی وضعیت بازار را بهبود ببخشد و در ایام پایانی سال بار دیگر شاهد سبزپوشی شاخص بورس در بازار باشیم.
در کنار همه تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی بورس اما این بازار نتواست برابر با تلاش شورای عالی بورس تا آخر سال جاری ضرر و زیان های خودرا جبران کند که از نظر یک عضو شورای عالی بورس این مساله ناشی از عواملی بود که بر شتاب افت شاخص بورس موثر بود.
ورود حجم گسترده ای از سرمایه گذاران به بورس
«حسین سلاح ورزی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به خلاصه ای از معاملات بورس در سال ۹۹ اشاره نمود و اضافه کرد: همچون نکات منفی بورس پارسال که بر شدت روند این بازار موثر بود مجموعه تحولات تجاری حاضر در کشور بود که موجب دور شدن بورس از کارکردهای واقعی خود شد.
سلاح ورزی به نکات مثبت معاملات بورس در سالی که گذشت اشاره نمود و اظهار داشت: نکته مثبت این بود که بازارهای مالی ساختار یافته بعنوان یکی از ارکان جوامع توسعه یافته در مرکز توجه افکار عمومی قرار گرفت، این مساله در طول فعالیت بازار سرمایه بی سابقه بوده است و تا حالا شاهد ورود این حجم از سرمایه گذاران به بورس نبوده ایم.
عوامل موثر در ریزش بورس در سال ۹۹
وی با اشاره به عوامل موثر بر ریزش شدید شاخص بورس در بازار، اضافه کرد: اصولا سه عامل به شدت بر روند بازار موثر بودند و همیشه عواملی مانند تحولات بخش حقیقی اقتصاد و انتظارات عقلایی، متغیرهای پولی و رفتارهای توده ای در تغییر سطح قیمت ها نقش بازی می کنند.
سلاح ورزی گفت: ارزیابی وضعیت بازار نشان میدهد که تغییرات بخش حقیقی در سال ۹۹ ضعیف ترین و رفتارهای توده ای تاثیرگذارترین بازیگر میدان تحولات قیمتی در طول فعالیت بورس در سال ۹۹ بود.
به گفته این عضو شورای عالی بورس، نوسان های بی وقفه معاملات بورس در سال ۹۹ بازتابی از همان ناپایداری رفتارهای توده ای است.
اقدامات موثر در بهبود روند معاملات بورس
وی با اشاره به اقداماتی که می تواند زمینه بهبود روند معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ را فراهم آورد، اظهار داشت: در این حوزه عوامل بسیار زیاد و مختلفی می تواند بر روند بازار موثر باشد، به طور قطع با انجام تعدادی از اقدامات می توان شاهد کاهش نوسان و ضرر و زیان های به وجود آمده در بازار سهام باشیم اما اصلی ترین عاملی که می تواند بازار را باردیگر به روزهای اوج بازگرداند کاهش تعدادی از مداخلات صورت گرفته در بازار است که به شدت سال قبل معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرار داد.
سلاح ورزی با اشاره به اینکه وظیفه تعدادی از مسئولان حاکم در بازار کنترل شاخص بورس، افزایش و کاهش شاخص بورس نیست، اضافه کرد: این مسئولان فقط باید نسبت به این مساله اطمینان خاطر داشته باشند که معاملات بورس در وضعیت شفاف و منصفانه معاملات خودرا انجام می دهد.
نایب رئیس اتاق تجاری کشور اشاره کرد: در صورتیکه بخش حاکمیتی بورس تمرکز خودرا بر تعدادی از مسایل موجود که بر بازار موثر هستند، بگذارد و از محدوده هایی که نمی تواند نقش چندانی را بر بازار داشته باشد بیرون رود، شرایط حاکم در معاملات بورس بهتر از موقعیت فعلی بازار می شود.


تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر معاملات بورس
وی با اشاره به زمان آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره نمود و اظهار داشت: در تاثیر این اقدام مهم دولت نمی توان با قطعیت و اطمینان اظهارنظر کند، از همان روز نخست که بحث آزادسازی سهام عدالت عنوان شد حرف ما در بخش خصوصی این بود که اجرای این تصمیم مهم نیازمند محاسبه، شبیه سازی و تحلیل است.
سلاح ورزی تصریح کرد: به نظر می آید تحلیل عمیقی در زمینه آزادسازی سهام عدالت صورت نگرفت و بهتر بود در زمان دیگری این اقدام انجام می شد تا دیگر شاهد تاثیر زیادی بر روند معاملات بازار نباشیم.
اقدامات دولت بر معاملات بورس
این عضو شورای عالی بورس گفت: دولت از زمانی که شاخص بورس در راه سقوط قرار گرفت برای جلوگیری از ریزش بازار مبادرت به اجرای تعدادی از مقررات کرد که به علت بی اعتمادی های حاصل شده در بازار نتوانست چندان تاثیر مثبتی را بر بازار بگذارد.
عملکرد حقوقی ها برای پشتیبانی از بازارسرمایه
وی با اشاره به صحبت های مطرح شده در زمینه ضعف عملکرد حقوقی ها در امتداد پشتیبانی از بازار سرمایه اظهار داشت: حقوقی به چه دلیلی باید از بازار حمایت کنند؟ حقوقی یک بازیگر مانند هر بازیگر دیگری است که به دنبال منفعت خود در بازار است.
سلاح ورزی با اشاره به اینکه سیاستگذار باید شرایطی را در معاملات بورس حاکم می کرد تا ثبات و تعادل بازار تضمین کننده منافع همه سهامداران باشد، اضافه کرد: باتوجه به شرایط حاکم شده در بازار، حالا سهامداران نسبت به معاملات این بازار نا اطمینان شده اند و بیشتر مسئولان به دنبال این هستند تا یک شبه وضعیت بازار را بهبود ببخشند و کسی به فکر رفتار تعادل بخش و دراز مدت در این بازار نیست.
برنامه های پیش روی شورای عالی بورس برای معاملات بازارسرمایه
وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های پیش روی شورای عالی بورس برای هدایت از معاملات این بازار اشاره نمود و اضافه کرد: حرف رسمی درباره برنامه های شورا باید از طرف رئیس و سخنگوی شورای عالی بورس پیگیری شود اما به نظر می آید سه محور مقررات زدایی، پشتیبانی از جریان آزاد اطلاعات و منزه نگه داشتن بورس از مداخلات و اظهار نظرهای سیاسی موثر بر بورس همچون اولویت هایی است که باید تعقیب در شورای عالی بورس تعقیب و اجرا شود.
منبع:

1400/01/08
12:14:15
5.0 / 5
723
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , حقوق , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است