معاون وزیر راه و شهرسازی؛

آپارتمان های بالای ۱۲۰ روز خالی باید مالیات بدهند

آپارتمان های بالای ۱۲۰ روز خالی باید مالیات بدهند به گزارش کار و درآمد معاون وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: خانوارهایی که بیشتر از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد، مشمول مالیات می شود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «محمود محمودزاده» اضافه کرد: جریمه مالیات بر خانه های خالی برای اشخاص حقیقی در سال اول ۶ برابر ارزش اجاره واحد، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر است و. برای اشخاص حقوقی واحدهای خالی در سال نخست ۱۲ برابر، سال دوم ۲۴ برابر و سال سوم ۳۶ برابر می شود.

وی درمورد اجبار مالکان و سرپرستان خانوار به ثبت انواع مالکیت در سامانه املاک و اسکان به نشانی http: //amlak.mrud.ir و دریافت مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: سرپرستان خانوار شامل مالک و مستاجر از ۱۹ فروردین به مدت ۲ ماه ملزم به ثبت انواع مالکیت در سامانه املاک و اسکان، هستند.

وی درمورد خانه های خالی و دریافت مالیات از آنها بر مبنای قانون مالیات اظهار داشت: اطلاعاتی که سرپرستان خانوار در سامانه املاک و اسکان ثبت می کنند، درصورتی مشمول مالیات نمی گردد که سرپرست خانوار مالک یک واحد در شهر محل سکونت و یک واحد هم در شهر و یا روستایی غیر از شهر محل سکونت خود باشد.

محمودزاده اضافه کرد: خانوارهایی که بیشتر از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد مشمول مالیات می شود.

گفتنی است؛ روز ۱۶ دیماه ۹۹ رئیس جمهوری قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در مورد دریافت مالیات از خانه های خالی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ نمود. بر طبق این قانون که در جلسه علنی ۵ آذر ۹۹ مجلس تصویب و ۲۶ آذر به تایید شورای نگهبان رسید، هر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیشتر از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، بعنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیشتر از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه می شود.
منبع:

1400/01/10
00:40:15
5.0 / 5
567
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , درآمد , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است