هیات دولت بودجه ۱۴۰۰ سازمان های مناطق آزاد را تصویب كرد

هیات دولت بودجه ۱۴۰۰ سازمان های مناطق آزاد را تصویب كرد کار و درآمد: هیات دولت در جلسه بعدازظهر روز یکشنبه، نسبت به تنقیح مصوبات مربوط به مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی و نیز تصویب بودجه سال 1400 سازمان های مناطق آزاد تجاری - صنعتی و اصلاحیه بودجه سال 1399 آنها اقدام نمود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت» در این نشست که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، هیات وزیران به استناد تبصره اصلاحی بند (۱) ماده (۳) قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور و بمنظور بهبود محیط کسب وکار و پالایش و شفاف سازی نظام حقوقی، با تنقیح مصوبات مربوط به مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی موافقت نمود.
شمول این تصویب نامه، مصوبات عادی (غیر طبقه بندی) هیئت وزیران، کمیسیون های موضوع اصل (۱۳۸) قانون اساسی و نمایندگان ویژه رئیس جمهور موضوع اصل (۱۲۷) قانون اساسی، مصرّح در موضوع «مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی» تا اختتام بهمن ۱۳۹۹ بوده و هر مصوبه مربوط به موضوع و حدود شمول این تصویب نامه که در آن درج نشده، تا هنگام تعیین تکلیف توسط هیئت وزیران (که با فوریت خواهد بود) غیرقابل استناد است.
همچنین در ادامه، اعضای دولت به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد بند (ج) ماده (۴) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی، بودجه سال ۱۴۰۰ سازمان های مناطق آزاد تجاری – صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی، ماکو و شرکت های تابع آنها و نیز اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۹ سازمان های یاد شده را بررسی و به تصویب رساندند.

معافیت کامپیوتر های دستی اهدایی به دانش آموزان مناطق محروم از پرداخت سود بازرگانی
باتوجه به انتشار ویروس کرونا، تعطیلی مدارس و ضرورت آموزش دانش آموزان بوسیله شبکه آموزش دانش آموزی (شاد)، هیئت وزیران باهدف جلوگیری از قطع ارتباط تحصیلی دانش آموزان ایتام و بی بضاعت مناطق محروم کشور، با معافیت یک هزار دستگاه کامپیوتر دستی (تبلت) اهدایی از پرداخت سود تجاری با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش موافقت نمود.

رفع اختلاف بین وزارت صنعت و سازمان امور مالیاتی کشور در مورد عوارض نوشابه های گازدار
هیات وزیران در ادامه، درباب رفع اختلاف بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی کشور در مورد مطالبات عوارض نوشابه های گازدار از سال ۱۳۹۳ لغایت ۱۳۹۸ تصمیم گیری کرد.
به سبب تصمیم دولت، با توجه به این که قانونگذار میزان، نحوه تعیین و مرجع وضع عوارض نوشابه های گازدار را تغییر داده که در ردیف بودجه مندرج در قانون بودجه منعکس شده ولی تا حالا مرجع موصوف تشکیل نشده و عوارضی وضع ننموده و از طرف دیگر از آنجائیکه امکان مطالبه عوارض با اتکا و استناد به ردیف بودجه وجود ندارد، هیئت وزیران مقرر نمود عوارض مربوط از سال ۱۳۹۳ لغایت ۱۳۹۸ ملغی الاثر بوده و قابل مطالبه نخواهد بود.

اصلاح بخشنامه اجرائی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ­ها
دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، «آیین نامه اجرائی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها» را اصلاح کرد.
هیات وزیران این تصمیم را باتوجه به توسعه محدوده شهرها برمبنای اصول و ضوابط شهرسازی و با لحاظ نمودن سرانه های مناسب جمعیتی، نرخ رشد جمعیت، سطح اراضی قابل استفاده داخل محدوده در قالب طرح های توسعه و عمران شهری، اتخاذ نمود.
به سبب اصلاح بخشنامه فوق، در ارتباط با طرح های توسعه و عمران شهری و تغییرات بعدی آن، همچنین، ایجاد شهرک­های مسکونی و افزایش محدوده شهرها، قرار شد طرح های توسعه و عمران شهری و تغییرات بعدی آن (تصویب و بازنگری) که به تصویب مراجع قانونی ذی ربط (شورای برنامه ریزی و توسعه استان- شورای عالی شهرسازی و معماری) می رسد نیازمند ستاندن مجوز از کمیسیون مندرج در «قانون حفاظت کاربری اراضی زراعی باغ ها» نباشد.
همچنین ایجاد شهرک های مسکونی بعد از تصویب مراجع ذیصلاح و همین طور افزایش محدوده مصوب شهرها بصورت موردی بعنوان مغایرت اساسی با طرح جامع و تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با بهره گیری از اراضی که قابلیت کشت و تولید محصولات کشاورزی را نداشته باشد، در صورت تشخیص ضرورت کمیسیون مندرج در «قانون حفاظت کاربری اراضی زراعی باغ ها» از شمول عوارض ماده (۲) قانون یاد شده معاف خواهد بود.

تصویب بخشنامه موارد توقیف موقت یا لغو اجازه نامه، گواهینامه یا پروانه صادره یا توقیف وسایل پرنده متخلف
هیات وزیران با هدف یکپارچه سازی قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، شناسایی و تعیین خلأهای قانونی موجود سازمان، تقسیم بندی، تعیین سطح و اولویت گذاری مقررات و تدوین و اجرای برنامه تدوین مقررات، «آیین نامه موارد توقیف موقت یا لغو هرگونه اجازه نامه یا گواهینامه یا پروانه صادره یا توقیف وسایل پرنده متخلف» را به تصویب رساند.
به سبب ماده بخشنامه مذکور، در صورت مشاهده عدم انطباق ساختار و یا عملکرد تشکیلات، محصول و یا قطعه با مقررات، سازمان هواپیمایی کشوری حسب مورد نسبت به اعلام مهلت محدود برای رفع عدم انطباق یا لغو، تعلیق و یا محدود نمودن امتیازات گواهینامه صادره برابر مقررات اقدام می کند.
چنانچه در بازرسی از وسیله پرنده ای که بهره بردار آن ایرانی باشد، دلایلی در خصوص عدم انطباق با مقررات مشخص گردد، سازمان هواپیمایی کشوری علاوه بر اعمال اقدام فوق، یکی از موارد زیر را به اجرا می گذارد:
- تا رفع ایراد، وسیله پرنده را زمین گیر کند؛
- با رعایت ایمنی پرواز، با محدودیت به وسیله پرنده اجازه پرواز دهد؛
- مهلتی برای رفع عدم تطابق دهد؛
همچنین چنانچه در بازرسی از وسیله پرنده خارجی که در ایران نشست و برخاست و یا از قلمرو هوایی جمهوری اسلامی ایران استفاده می­کند یا شرکت بهره بردار و یا نهاد مسئول هوانوردی کشور بهره بردار وسیله پرنده مذکور، شواهدی در خصوص مغایرت با مقررات پیمان شیکاگو و یا مقررات مشخص شود، سازمان هواپیمایی کشوری یکی از موارد زیر را اجرا خواهد کرد:
- تا رفع ایراد، وسیله پرنده مربوط را زمین گیر کند؛
- با رعایت ایمنی پرواز، با محدودیت به وسیله پرنده اجازه پرواز دهد؛
- برای رفع مغایرت مهلت دهد؛
- مانع پرواز وسیله پرنده، فعالیت پروازی بهره بردار و یا کلیه بهره برداران آن کشور در قلمرو ایران شود
در صورت تخلف شخص دارای گواهینامه از مقررات، سازمان هواپیمایی کشوری می تواند علاوه بر ممانعت از ادامه فعالیت شخص متخلف، نسبت به لغو، تعلیق و یا محدود نمودن امتیازات گواهینامه آن شخص اقدام نماید.
همچنین اگر اشخاصی که برمبنای مقررات برای انجام فعالیت در صنعت هوانوردی نیاز به ستاندن گواهینامه از سازمان نداشته باشند مرتکب تخلفی شوند که ایمنی را تحت تاثیر قرار دهند، سازمان هواپیمایی کشوری می تواند تشکیلات مربوط به شخص متخلف را مکلف به عدم استفاده از خدمات شخص مورد نظر کند.

تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درباب برخی از طرح های نمایندگان مجلس
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درباب برخی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خودرا برای پیگیری طرح های مربوط تعیین کرد.1400/01/15
23:57:15
5.0 / 5
1043
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , پرواز , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است