از فردا صاحبان خانه باید اطلاعات ملك خود را ثبت كنند

جزئیات مالیات ستانی از خانه های خالی

جزئیات مالیات ستانی از خانه های خالی به گزارش کار و درآمد از فردا (۱۹ فروردین) باید تمامی مالکان خانه اطلاعات در ارتباط با املاک خویش را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند که وضعیت سکونت آنها از نظر خالی یا دارای سکنه بودن برای اعمال مالیات مشخص شود. در این حوزه صاحبخانه ها باید با شرایط، شمولیت، معافیت و چگونگی محاسبه مالیات بر خانه های خالی آشنا گردند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان بعنوان «واحد خالی» شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:
سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم- معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه
در این راستا، وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی واحدهای خاالی سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می شود را از بهمن ماه ۱۳۹۸ رونمایی و مردادماه ۱۳۹۹ اجرایی کرد و به این سامانه وظیفه دیگری هم علاوه بر شناسایی خانه های خالی محول شد که شناسایی محل سکونت خانوار است و مطابق قانون هر خانواری می تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که این موارد مشمول مالیات نمی شوند اما مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد مشمول مالیات می شود.
همچنین، اگر این افراد واحدهای بیشتری داشته باشند اما خالی نباشند مشمول مالیات نخواهد شد.
از آنجائیکه پارسال سامانه های مرتبط برای دریافت مالیات از خانه های خالی آماده شد، طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی اولین مالیات از خانه های خالی در مرداد سال جاری و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن دریافت خواهد شد.
طبق آخرین آمار تابحال ۳۰۰ هزار واحد مسکونی برای دریافت مالیات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده که برپایه قانون ۵۴ مکرر که بخشی از قانون مالیات های مستقیم است، همه خانوارها شامل شهری، روستایی، مالک و مستاجر، مکلف هستند اطلاعات سکونتی خویش را در سامانه املاک و اسکان ظرف دو ماه ثبت کنند.

آغاز ثبت اطلاعات ملک در سامانه املاک و اسکان از فردا
در این حوزه، بر مبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی مردم باید از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین ۱۴۰۰) نسبت به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir اقدام نمایند.
بنابراین، از فردا تمامی مالکان باید اطلاعات در ارتباط با املاک خویش را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند که وضعیت سکونت آنها از نظر خالی یا دارای سکنه بودن برای اعمال مالیات مشخص شود؛ در این بین لازم است تا با جزئیات دریافت مالیات از خانه های خالی آشنا شوید.
بر مبنای قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیشتر از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، بعنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می شود.

خانه های خالی شهرهای کوچک و روستاها مشمول مالیات نمی شود
همچنین، مالک دو واحد مسکونی در شهر محل سکونت خود، مالک بیشتر از دو واحد مسکونی و اگر یک یا چند واحد بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد، جز مشمولان این نوع مالیات هستند اما مالک دو واحد مسکونی؛ یکی در شهر محل سکونت و یکی در شهر یا روستایی دیگر از این مالیات معاف هستند.
علاوه براین، خانه های واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها مشمول مالیات نخواهد شد اما باید در سامانه ثبت شوند.
از طرفی، میزان مالیات برای خانه های خالی اشخاص حقیقی در سالهای اول، دوم و سوم به ترتیب ۶، ۱۲ و ۱۸ برابر است و جرائم مالیاتی برای خانه های خالی اشخاص حقوقی و دستگاههای دولتی دو برابر مالیات اشخاص حقیقی است بگونه ای مالیات این افراد در سالهای اول، دوم و سوم به تربیت معادل ۱۲، ۲۴ و ۳۶ برابر ارزش اجاره واحد محاسبه می شود.
برای روشن شدن چگونگی محاسبه مالیات خانه های خالی بحث را با یک مثال به پایان می بریم، به این صورت که اگر یک واحد مسکونی با ودیعه ۵۰ میلیون تومان و اجاره ماهیانه دو میلیون تومان بیشتر از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می شود.
منبع:

1400/01/19
11:44:27
5.0 / 5
1057
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است