وزیر كار در دیدار با همتای عراقی خود خواستار شد

تنظیم پیش نویس موافقتنامه تبادل نیروی كار ماهر

تنظیم پیش نویس موافقتنامه تبادل نیروی كار ماهر کار و درآمد: با برنامه اقدام مشترک پنج ساله بین وزارتخانه های کار ایران و عراق، زمینه بهره مندی از ظرفیتهای دو کشور در تنظیم سیاستهای بازار کار، ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای، اشتغال قانونی اتباع و نیروهای کار و حمایت های اجتماعی برقرار شد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، این برنامه اقدام مشترک که برای سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ تدوین و توسط وزرای کار دو کشور به امضا رسید به توسعه همکاریهای مشترک در حوزه های آموزش های فنی و حرفه ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، رفاه اجتماعی و بیمه ها می پردازد.

محورهای برنامه اقدام مشترک برای دوره پنج ساله شامل برگزاری کمیته مشترک دو وزارتخانه در قالب تبادل هیئت یا بصورت مجازی، همکاری در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و نظام مهارتی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای آموزشی برای مربیان و مهارت آموزان برمبنای استانداردهای جهانی و نیاز بازار کار کشور عراق خواهد بود.

در این سند همین طور بر همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت دو کشور، برگزاری دوره های آموزشی ciu و kab برای مربیان عراقی، تبادل مربی در رشته های مورد نیاز تاکید شده است؛ علاوه بر این دو طرف در حوزه روابط کار شامل طبقه بندی مشاغل برمبنای استانداردهای بین المللی، آموزش بازرسی کار، اجرای قوانین جاری کار، شیوه های مذاکرات دسته جمعی، گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار، قانون کار، تبادل تجربه در زمینه کار شایسته، آینده کار و سه جانبه گرایی به همکاری می پردازند.

تبادل تجربیات در حوزه رفاه و تامین اجتماعی

همکاری و تبادل تجربیات در حوزه رفاه و تامین اجتماعی شامل توان بخشی حرفه ای، برگزاری کارگاه های حمایتی، شیوه های خدمات مشاوره ای به معلولان و همکاری در زمینه تجهیزات کمک توانبخشی به معلولان، راهکارهای حمایتی در مورد زنان و کودکان بی سرپرست و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه نحوه تشکیل، ثبت و فعالیت تعاونی های اشتغالزا برای کارجویان معلولین و زنان سرپرست خانوار از دیگر مطالبی است که در این سند برآن تاکید گردیده است.

دو طرف همین طور در این برنامه اقدام مشترک در زمینه آموزش تخصصی توانبخشی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، رشد و تکامل یکپارچه کودکان و درحوزه تامین اجتماعی همچون نحوه تامین مالی گسترش پوشش بیمه ای پوشش بیمه ای اقشار خاص و بخش غیررسمی برآیند وصول حق بیمه ارائه حمایت ها به لطمه دیدگان شغلی و پیش گیری از آن توافق کردند.

آموزش پیاده سازی شیوه های نوین دیجیتالی در حوزه بیمه های اجتماعی، برگزاری نشست میان تعاونی های اشتغالزا و معلولین بمنظور انتقال تجربه و همکاری مشترک از دیگر موضوعات مورد توافق در این برنامه اقدام مشترک است.

محوری ترین موضوعات برنامه اقدام مشترک

همکاری و تبادل تجربیات در حوزه کارآفرینی و اشتغال شامل آموزش مربیان عراقی در زمینه آمارگیری و تحلیل بازار کار با بهره گیری از تجربیات جمهوری اسلامی ایران، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اطلاعات بازار کار، طرح ها و برنامه های اولویت دار برای اشتغال و کارآفرینی مانند مشاغل خانگی، تعاونی ها و راه های تقویت بخش های خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت های شغلی، شیوه های تامین مالی و سرمایه گذاری در کارهای کارآفرینی و کمک در ایجاد دفاتر یا صندوق های مالی برای رشد فرصت های شغلی و نیز نحوه نظارت بر موسسات کاریابی خصوصی، آشنایی با شیوه های نوین کاریابی ها و مشاوره شغلی و حرفه ای و پیش گیری از اشتغال غیر رسمی از محوری ترین مطالبی است که در سند برنامه اقدام مشترک میان دو طرف مورد تاکید قرار گرفته است.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان در دیدار با عادل الرکابی، وزیر کار و امور اجتماعی عراق بر لزوم گسترش همکاریهای دوجانبه در حوزه های مختلف اصرار کرد و اظهار داشت: در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ دو بیانیه مشترک برای همکاری دو وزارتخانه امضا شده که صدور این بیانیه ها اقدام سازنده ای بود اما لازم است برای توسعه و تعمیق روابط در حوزه وظایف دو وزارتخانه گام های عملی برداشته شود.

چشم انداز تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین ایران و عراق

وی اشاره کرد: باید تلاش نماییم تا این رابطه بیشتر و مستحکم تر ادامه پیدا کند و به چشم انداز تجارت ۲۰ میلیارد دلاری سالانه برسد. باید از ظرفیت های موجود برای ارتقاء سطح تعاملات و روابط دو کشور بهره گیریم و اطمینان دارم در خیلی از زمینه های جدید می توان کارهای مشترک انجام داد.

شریعتمداری پیشنهاد کرد: بعد از امضای برنامه اقدام مشترک پنج ساله، کمیته ای مشترک بصورت جدی توافقات را عملیاتی و اجرائی کند و اظهار داشت: این برنامه می تواند نقشه راه همکاریهای دو وزارتخانه برای یک دوره پنج ساله در حوزه های مورد علاقه طرفین خصوصاً در زمینه های آموزش های فنی و حرفه ای، اشتغال، بازار کار، روابط کار و رفاه اجتماعی باشد.

وزیر کار اشاره کرد: پیش نویس موافقتنامه تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین دو کشور باید در دستور کار کمیته مشترک قرار بگیرد تا دو کشور همسایه بتواند نیازهای واقعی بازار کار خودرا با بهره گیری از نیروی کار ماهر و متخصص برطرف کنند.

تدوین پیش نویس موافقتنامه تبادل نیروی کار ماهر

وی باتوجه به اشتغال اتباع ایرانی و عراقی در دو کشور پیشنهاد کرد: موافقتنامه تبادل سوابق بیمه ای دو کشور به امضا برسد تا سبب حمایت دولت از نیروی کار قانونی و همین طور توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در دو کشور شود.

به گفته شریعتمداری، امضای این سند همکاری مشترک می تواند در تنظیم سیاست های بازار کار، اشتغال قانونی نیروهای کار دو کشور و حمایت های اجتماعی از آنها موثر باشد.

عادل الرکابی ـ وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری عراق نیز با استقبال از گسترش همکاری ها در حوزه های فنی و حرفه ای، کار و اشتغال اظهار داشت: باید سند برنامه اقدام مشترک را بصورت جدی و در زمان های تعیین شده اجرا نماییم.

وی به تجربیات کشورمان در زمینه سیاست های بازار کار و ایجاد فرصتهای شغلی اشاره نمود و بهره مندی از تجربیات ایران را خواهان شد.

منبع:

1400/01/24
20:58:16
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است