یك كارشناس مطرح كرد

پیغام كسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسكن

پیغام كسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسكن یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخی از برآوردها درباب کسری بودجه حدود 300 هزار میلیارد تومانی سال 1400 این پیغام را به کنشگران اقتصادی می دهد که احیانا وضعیت تورمی امسال تداوم پیدا خواهد کرد؛ بدین سبب نمی توان انتظار داشت که قیمت مسکن کاهش پیدا کند اما باتوجه به جهش سنگین دو سال گذشته، رشد شدید قیمت مسکن نیز بعید است.


مهدی سلطان محمدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در طول دو سال قبل شاهد رشد نقدینگی، چشم انداز تورمی شدید و کاهش نرخ بهره بانکی بودیم. در حقیقت تورم ۳۵ درصدی داشتیم و نرخ بهره بانک ها عاملا نصف این میزان بود. بدین سبب مردم به دارایی های سرمایه ای روی آوردند؛ برای اینکه اگر می خواستند پول خودرا در بانک بگذارند در وضعیت تورمی عملا سرمایه هایشان نصف می شد.
وی ادامه داد: همه این عوامل به رشد همه دارایی ها همچون شاخص بورس، قیمت مسکن، طلا، خودرو دیگر کالاها منجر گردید. ولی از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ برخی به این نتیجه رسیدند که حبابی در قیمت کالاها شکل گرفته و به تدریج از بازارها خارج شدند. بازار بورس حدود ۵۰ درصد افت کرد. در بازار مسکن هم از نیمه دوم آبان این می بینیم که سرعت رشد چشم گیر هفت ماهه اول گرفته شده است.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: علت اینکه بازار مسکن مثل بورس با کاهش مواجه نشد این است که اولا قیمت مسکن به اندازه بورس بالا نرفته بود و ثانیا با رشد نرخ مصالح ساختمانی مواجه شدیم. در سال قبل نهادهای ساختمانی حدود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه نمود. از طرف دیگر با کمبود زمین در کلانشهرها مواجه هستیم. در شهرهای اطراف نیز باتوجه به طرحهای تفصیلی و هادی، محدودیتهایی برای سرمایه گذاری وجود دارد. اینها موجب می شود تا بازار مسکن، جان سختی بیشتری را نسبت به کاهش قیمت نشان دهد. به هر حال بازار مسکن ماهیتا چسبندگی بالایی دارد.
سلطان محمدی با اعلان اینکه در پنج ماهه آخر سال با وضعیت تردید و تأمل در بازار مسکن مواجه بودیم اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ نیز تکلیف خیلی از متغیرهای درونی و بیرونی بازار مسکن معلوم نیست. اولا باید ببینیم مذاکرات سیاسی به کجا می رسد و وضعیت تحریمها چگونه می شود. البته مذاکرات به کاهش انتظارات تورمی منجر گردیده است. این تلقی نیز وجود دارد که امسال درآمدهای ارزی افزایش می یابد. در نتیجه در نتیجه انتظارات تورمی کاهش پیدا می کند.
وی اشاره کرد: امسال احیانا خیلی ها به این فکر می افتند که وارد سرمایه گذاری های جدید شوند که به آرامش بازارهای مالی و اقتصاد کشور کمک می نماید. اما با توجه به این که انباشت تقاضایی از قبل در بازار مسکن وجود داشته خیلی بعید است که قیمتها کم شود. از جانب دیگر افزایش دستمزدها به افزایش قیمت کالاهای ساختمانی می انجامد؛ برای اینکه مصالح ساختمانی به صورتی با دستمزد مرتبط هستند. انتظار سقوط قیمت مسکن، واقع بینانه نیست ولی چون رشد قیمتها طی دو سال قبل کمرشکن بوده احتمال جهش نیز بعید است.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به برخی برآوردها از کسری بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: رقم کسری بودجه این پیغام را به کنشگران اقتصادی می دهد که ممکنست وضعیت تورمی امسال نیز ادامه پیدا کند. وقتی تحلیل مردم این است که تورم همچنان وجود خواهد داشت نمی توان انتظار داشت که قیمت مسکن کاهش پیدا کند. فقط می توان توقع داشت که با رشد شدید مواجه نشود.
مسکن در تهران متری ۳۰ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، اسفند سال قبل متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش دارد. گزارش بانک مرکزی نشان میدهد همین طور تعداد معاملات انجام شده در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۵۳۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۳۴.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۸.۴ درصد کاهش نشان میدهد.1400/01/25
21:36:57
5.0 / 5
583
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , درآمد , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است