آغاز ساخت اولین پروژه مسكن كارگری در شهركهای صنعتی

كارگران دارای بیمه در اولویت ساخت مسكن كارگری

كارگران دارای بیمه در اولویت ساخت مسكن كارگری کار و درآمد: طبق پیش بینی ها مقرر است 100 هزار واحد مسکونی ارزان در جوار شهرکها و نواحی صنعتی کشور برای کارگران ساخته شود و کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند در اولویت قرار دارند.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، با وجود آنکه کارگران یکی از محروم ترین و لطمه پذیرترین قشر جامعه به شمار می روند و بعنوان بدنه اصلی تولید نقش موثری در توسعه اقتصاد کشور دارند اما بخش اعظمی از هزینه های سبد معیشت آنها را هزینه های مسکن و اجاره بها شامل می شود و بدین جهت مسکن یکی از دغدغه های اساسی آنها بشمار می رود.

در حال حاضر یکی از اشکالات کارگران رفت و آمد از شهرک ها و نواحی صنعتی به محل سکونت است که برای کمک به حل این مشکل و خانه دار شدن آنها، طرح راه اندازی مسکن کارگری در دستور کار قرار گرفت و به همین دلیل تفاهم نامه ای میان اتاق تعاون ایران و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید که به سبب آن، راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرکهای صنعتی با مشارکت تعاونی های مسکن شروع شود.

آنطور که رئیس اتاق تعاون ایران می گوید: ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان در جوار شهرک ها و نواحی صنعتی برای کارگران برنامه ریزی شده و مراحل اولیه ثبت نام در استانها در دست اقدام است.

بهمن عبدالهی می گوید: مقرر است در فاز نخست برای آن دسته از کارگرانی که دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود و این طرح قابلیت افزایش تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را دارد.

وی با اعلان اینکه استان های مختلف باید اسامی متقاضیان فاقد مسکن را در سامانه مربوطه ثبت کنند، می افزاید: تا حالا ۲۲ استان کشور برای تامین زمین ارزان یا رایگان و راه اندازی مسکن کارگری اعلام آمادگی و ۸۵ هزار نفر متقاضی ثبت نام کرده اند.به گفته عبدالهی، سال قبل برای این طرح ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته و قرار شد باقیمانده توسط متقاضی تامین گردد و در قانون بودجه سال جاری این مبلغ به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

آمارها نشان میدهد که در شهرکهای صنعتی دستکم بین ۷۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار نفر مشغول کار هستند و به سبب مشکلاتی که در بحث رفت و آمد و درنوردیدن مسافت طولانی تا محل کار دارند، تامین مسکن ارزان برای آنها امری لازم است.

بر همین اساس خیلی از کارشناسان و فعالان حوزه کار، ساخت مسکن کارگری در شهرکهای صنعتی را اقدامی راهگشا در جهت رفع دغدغه کارگران و خانه دار شدن آنها می دانند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، عملیات اجرائی نخستین پروژه مسکن کارگری طی روزهای آینده در شهرک های صنعتی حومه تهران، البرز، قزوین و زنجان شروع خواهد شد.

منبع:

1400/01/26
11:13:13
5.0 / 5
586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است