حمله حلزون ها به باغ ویلاهای خراسان شمالی

حمله حلزون ها به باغ ویلاهای خراسان شمالی به گزارش کار و درآمد تاخیر در حذف علف های هرز و هرس شاخه های زاید درختان در باغات،  باعث افزایش زادآوری حلزون و لیسک بعنوان یکی از آفات خطرناک، باغات بخصوص باغ ویلاهای خراسان شمالی را مورد تهدید قرار داده است.


مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: در شرایط فعلی حلزون و لیسک بیشتر در باغات واقع در دره های مرطوب بعنوان زیستگاه اصلی این آفات کشاورزی قابل مشاهده می باشد و وجود فضای مرطوب و خنک ماندگاری این آفات را زیاد می کند که می تواند سبب گسترش نفوذ آنها در سطح سایر باغات و خسارت به محصولات باغی شود.
محمدرضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دلیل ماندگاری این آفات را در باغات بخصوص باغ ویلاهای خصوصی در سطح استان تاخیر در از بین بردن علف های هرز و شاخه های زاید و صدمه دیده درختان باغی دانست و از باغداران و ویلاداران خواست برای مبارزه با حلزون و لیسک نسبت به جمع آوری علف های هرز و شاخه های زاید بعنوان زیستگاه اصلی این آفات اقدام نمایند.
وی افزود: باآنکه این آفات امسال به نسبت سنوات گذشته که شاهد بارش های بیشتر باران و نمناکی باغات بودیم، کمتر است، ولی همچنان بعنوان تهدیدی برای این باغات به حساب می آید و باید هر چه سریعتر هشدارهای سازمان جهادکشاورزی برای مبارزه با این آفات اقدام گردد.
مدیر حفظ نبابات جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی تصریح کرد: برداشت علف هرز سبب دیده شدن این آفات و تغذیه آنها از جانب پرندگان می شود و به شکلی به صورت طبیعی بدون استفاده از سموم خاص مبارزه بیولوژیکی با این آفات صورت می گیرد.
وی از باغداران خواست حداقل تا شعاع یک متری اطراف درختان جوان باغات باید علف های هرز اطراف جمع آوری شود تا این سطح از اراضی باغی تحت معرض نور آفتاب قرار گیرد و با خشک شدن رطوبت این آفات هم کاهش خواهد یافت.
وی عنوان کرد: رابطه نزدیک بین فعالیت حلزون و علف های هرز نشان دهنده این است که برگ های باقیمانده بر روی سطح خاک علت شیوع و افزایش حلزون ها در باغ ها است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه با گرم شدن و خشکی هوا این آفت از بین می رود عنوان کرد: حرکت نرم تنان از باغی به باغ دیگر نسبت به سایر آفات کندتر و کمتر است، ولی باید اصول مبارزه به درستی از جانب باغداران رعایت شود.
زمستان ملایم دلیل ماندگاری حلزون در باغات
یکی از کارشناسان حوزه کشاورزی اظهار داشت: لیسک ها و حلزون ها در طبیعت نقش مهمی دارند، آنها رفتگرهای واقعی طبیعت هستند و با خوردن برگ، قارچ و خیلی از گیاهان مرده محیط را تمیز می کنند، اما متاسفانه گیاهان زنده و بخصوص گیاهان پر آب را دوست دارند.
سعید رحمانی اضافه کرد: آنها در مزارع و باغاتی که خیلی مرطوب هستند، به گیاهانی مثل کاهو، کلم، اسفناج، سبزی، یونجه زارها حمله می کنند، حلزون ها و لیسک ها برگ گیاهان را تغذیه می کنند که سبب کندی رشد گیاه و همینطور باعث خشک شدن آن می شود و همینطور شاخه و تنه درختان جوان برگ های درختان هم غذای آنان است.
وی ادامه داد: حلزون از راه علف های هرز کنار درخت خویش را به میوه درخت می رساند و با تغذیه از پوست میوه، باعث زخمی شدن و در نتیجه پوسیدگی آن می شود. و علاوه بر آن با سوراخ سوراخ کردن برگ درختان جوان، بخصوص نهال ها، آسیب و خسارت جدی بر رشد درختان وارد می نماید.
این کارشناس کشاورزی اظهارداشت: استان خراسان شمالی در سال زراعی جاری زمستان ملایمی داشت و با عنایت به این که هم اینک بخش قابل توجهی از باغ های استان تبدیل به مکانی برای تفریح شده است اصول بهداشت باغ رعایت نمی گردد که باعث افزایش آفات همچون حلزون و لیسک خواهد شد.
استان خراسان شمالی با ۸۲ هزار بهره بردار ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که ۱۱ درصد گستره استان را تشکیل می دهد به صورتی که هر کشاورز تنها ۳.۵ هکتار زمین برای کشت و کار دارد.
کوچک شدن اراضی کشاورزی در سطح استان خراسان شمالی همانند سایر استان های کشور به علت قانون وراثت سبب شد تا این اراضی کوچک بعنوان باغ ویلاها از جانب مالکان در نیمسال اول سال بیشتر مکانی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت بخصوص در ایام تعطیل باشد و در سالهای اخیر هم ساخت و سازهای مجاز و غیرمجاز در این باغ ویلاها گسترش زیادی یافت به صورتی که پارسال بیشتر از ۱۷۰ واحد از این ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب شد.


1400/01/28
10:08:47
5.0 / 5
565
تگهای خبر: سازمان , قانون , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است