در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

اجازه واردات واكسن را به بخش خصوصی بدهیم

اجازه واردات واكسن را به بخش خصوصی بدهیم یک کارشناس حوزه کار بر لزوم واردات واکسن توسط بخش خصوصی اصرار کرد و با اشاره به نقش موثر بازرسان کار در دوران کرونا، صدور بخشنامه از طرف دولت یا ستاد ملی مقابله با کرونا در ممنوعیت اخراج نیروهای کار مبتلا شده به کرونا را خواهان شد.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر نقش بازرسان کار در دوران کرونا اظهار نمود: در وضعیت حاضر به سبب حفظ سلامت نیروهای کار و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، حضور بموقع بازرسان کار و نظارت بر کارگاهها امری لازم است.

وی با انتقاد از کمبود تعداد بازرسان کار اضافه کرد: هم اکنون روند بازرسی کار به سبب تعداد کم بازرسان یا حجم بالای کار استاندارد نیست و چندان در محیط های کار حضور ندارند. این مساله هم به امسال مربوط نمی گردد و از سالهای قبل با این معضل روبه رو بوده ایم. وقتی کارفرمای یک کارگاه کوچک می داند که سه سال قبل یک بازرس کار آمده و تا سه سال دیگر نمی آید ممکنست احساس راحتی کند و هزاران تخلف داشته باشد. متاسفانه کارگرانی هم که در این کارگاهها مشغول کارند وقتی می بییند از جایی حمایت نمی شوند و نظارتی بر کارگاه صورت نمی گیرد و اگر شکایت کنند رسیدگی نمی گردد هرگونه اجحاف و محرومیت از حقوق قانونی را تحمل می کنند تا بیکار نشوند.

این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: متاسفانه در بحث کرونا بیشترین فشار ناشی از بیکاری به طبقه کارگر وارد می شود. وقتی کارگری کرونا می گیرد از ترس اخراج، کرونای خودرا پنهان می کند در صورتیکه با این کار ممکنست افراد زیادی را در محیط کار آلوده کند ولی اگر از جانب کارفرما حمایت ببیند و کارفرما بجای اخراج دو هفته مرخصی استعلاجی به او بدهد به آسانی بیماری خودرا با کارفرما در بین می گذارد ولی آیا همه کارفرمایان حاضرند از کارگری که به کرونا مبتلا شده حمایت کنند و اساسا در جریان این قضیه بازرسان کار و ستاد ملی مقابله با کرونا در کجا قرار دارند؟

نجف در عین حال بر لزوم واردات واکسن توسط بخش خصوصی اصرار کرد و اظهار داشت: هم اکنون در تمام داروخانه ها انواع و اقسام داروهای تقویتی و مکمل های خارجی را داریم اما جای واکسن کرونا خالی است، اگر دنبال واردات واکسن هستیم اجازه بدهیم بخش خصوصی هم وارد کند و اگر مشکل نبود اعتبار و منابع مالی است وارد نماییم و به مردم بگوییم خودشان خریداری کنند.

وی اشاره کرد: کرونا در محیط کار و با کارگر و کارمند شوخی ندارد ولی متاسفانه مدیریتهای چندگانه و نگاههای جزیره ای به آفت بزرگ کشور تبدیل گشته است.

این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه در وضعیت حاضر باید به نسبت جمعیت یک نیروی بازرس در وزارت کار وجود داشته باشد، اظهار داشت: نظارت بازرسان کار بر کارگاهها و کارخانه ها در وضعیت کرونا باید تقویت شود و معاونت روابط کار می تواند در امتداد شفاف سازی به این منظور سامانه ای راه اندازی کند تا کارگر اطمینان پیدا کند جایی هست که در وضعیت بیماری کرونا از او و حقوق او حمایت می کند. با راه اندازی این سامانه کارگران بدون آنکه شناسایی شوند یا نگران اخراج باشند می توانند بیماری خود یا عدم رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محیط کار را گزارش کنند تا بازرسان کار حضور یابند.

نجف در آخر صدور بخشنامه از طرف دولت یا ستاد ملی مقابله با کرونا در ممنوعیت اخراج نیروهای کار مبتلا شده به کرونا را موثر دانست و اظهار داشت: اگر دولت یا ستاد مقابله با کرونا بخشنامه بدهند که هیچ کارگاهی حق ندارد کارگری را به سبب کرونا اخراج کند به لحاظ تاثیرگذاری بهتر و قوی تر است در آن صورت کارگران مورد حمایت قرار می گیرند و کارفرمایان به بهانه کرونا کارگران را اخراج و بیکار نمی کنند.
1400/01/29
15:00:19
5.0 / 5
877
تگهای خبر: بیكاری , حقوق , قانون , كارفرما
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است