به مناسبت هفته كارگر،

اگر وزیر كار بودم، مثلث شكسته كارگر، كارفرما و دولت را ترمیم می كردم

اگر وزیر كار بودم، مثلث شكسته كارگر، كارفرما و دولت را ترمیم می كردم به گزارش کار و درآمد مرکزی عضو اصلی هیأت مدیره کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی کشور اظهار داشت: اگر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بودم، مثلث شکسته کارگر، کارفرما و دولت را احیا و ترمیم می کردم.


علیرضا امیری در گفت و گو با ایسنا، در آستانه روز کارگر در پاسخ به این پرسش که اگر وزیر کار بودید رفع چه مشکلی از جامعه کارگری را در اولویت قرار می دادید، اظهار نمود: احیای سه جانبه گرایی در حوزه های مختلف کارگری با اهمیت ترین اولویتی است که اگر وزیر کار بودم برای تحقق آن تلاش می کردم.
وی درباب این اولویت مورد نیاز جامعه کارگری اظهار داشت: کارگران با کارفرمایان و دولت از یک نقطه مشترک در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها برخوردار می باشند ولی متاسفانه در مراکز تصمیم گیری این سه عنصری که دارای نقطه مشترک هستند با هم حضور ندارند و گاهی جای یک یا دو عنصر خالی است.
رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی استان مرکزی اشاره کرد: وقتی برای رونق تولید سه عنصر کارگر، کارفرما و دولت تلاش می کنند تا چرخ های تولید و کارخانجات به حرکت درآید، پس در مراکز تصمیم گیری نیز باید در کنار هم حضور داشته و با برداشتن موانع پیش روی تولید، سازوکار مناسب را برای رونق در تولید با همفکری و هم افزایی اتخاذ کنند در صورتیکه اینطور نیست و این مثلث سه جانبه گرایی در مراکز تصمیم گیری نظیر هیات مدیره و هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، شورای عالی کار، شورای عالی تامین اجتماعی و... شکسته است.
وی تصمیم گیری عادلانه و سه جانبه را نتیجه احیای این طرح دانست و اضافه کرد: متاسفانه اکنون بیشتر تصمیمات در هیات مدیره ها و مراکز تصمیم گیری حوزه کار یکطرفه است و جلسات این مراکز با حضور هفت نفر از دولت، دو نفر کارفرما و گاهی یک کارگر تشکیل می شود که مصوبات آن عادلانه و به نفع کارگر نیست و تصمیماتی که یک طرفه گرفته می شود سبب بروز برخی مشکلات برای کارگران و بازنشستگان می شود.
امیری اشاره کرد: اگر امروز سازمان تامین اجتماعی و شستا گرفتار رهاشدگی شده و تصمیماتی گرفته می شود که منافع کارگران را به چالش می کشد نتیجه تصمیم گیری بدون حضور عادلانه مثلث کارگر، کارفرما و دولت می باشد. متاسفانه امروز برای سرمایه کارگران در سازمان تامین اجتماعی فقط با حضور نمایندگان دولت تصمیم گیری می شود مثلا با دستور وزیر کار هزینه مربی تیم فوتبال کشورمان از شستا پرداخت می شود در صورتیکه باید این تصمیم با نظر کارگران و کارفرمایان بعنوان صاحبان اصلی سرمایه سازمان تامین اجتماعی بعنوان پرداخت کنندگان حق بیمه اتخاذ شود. دولت از سرمایه تامین اجتماعی تنها سه درصد سهم دارد در صورتیکه این سهم را نیز پرداخت نکرده و حتی به سازمان بدهکار است و با این وجود تصمیم گیرنده اصلی برای سازمان، دولت می باشد که این مسئله با اخلاقیات و منافع کارگری منافات دارد.
وی از وزیر کار خواست تا با ارائه پیشنهادی به رهبر معظم انقلاب از ظرفیت کارگران برای تصمیم گیری در این مجمع استفاده گردد و کارگران و بازنشستگان کارگری نیز در کنار سایر اقشار بتوانند برای جمعیتی بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور که کارگران و بازنشستگان می سازند در این مرکز تصمیم گیری، مشکلات و مطالبات خودرا مطرح کنند و تصمیم سازی شود.
عضو اصلی هیأت مدیره کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی کشور در ادامه با تاکید بر اینکه تامین مسکن مورد نیاز جامعه کارگری از مواردی است که در قانون اساسی بدان تاکید گردیده است، اضافه کرد: متاسفانه کمترین توجه به این اصل از قانون اساسی در حوزه تامین مسکن کارگران می شود. در صورتیکه یکی از اساسی ترین نیازهای کارگران با دریافت حداقل حقوق، برخورداری از مسکن می باشد. کارگری که حقوق ماهانه آن تنها کفاف نیمی از ماه را می دهد توان پرداخت اجاره منزل ندارد و باید برای آنها مسکن راه اندازی کرد.
وی بیان کرد: وزیر کار و دولت باید تامین مسکن کارگران را اولویت بدانند چونکه فرد فاقد مسکن امنیت فکری و آرامش ذهنی ندارد و اگر یک کارگر آرامش فکری نداشته باشد اساسا در فضای تولید نیز موثر بوده و به سبب مشغله فکری و کاری، تولید از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود.
امیری به عدم همخوانی دستمزد کارگران با تورم نیز اشاره نمود و اضافه کرد: اگر وزیر کار بودم برای ساماندهی قراردادهای کار تلاش می کردم. یک کارگر قراردادی با قرارداد سفید امضا از امنیت شغلی برخوردار نیست و شب که می خوابد آرامش ندارد و نمی داند که بامداد فردا می تواند سرکار برود.
وی اشاره کرد: وقتی یک کارگر بدون امنیت شغلی کار کند کل جامعه لطمه می بیند، چونکه علاوه بر آنکه آرامش ندارد لطمه های اجتماعی نیز در حوزه زندگی او بالا رفته و بعنوان مثال سن ازدواج در میان کارگران افزایش می یابد و از ضروریات زندگی محروم خواهند شد. کارگر ایرانی آنقدر با شرف و با غیرت است که اگر مورد توجه قرار گیرد با جان و دل در سنگر تولید برای شکوفایی اقتصاد کشور تلاش می کند و اگر امنیت شغلی داشته باشد اساسا در تصمیم گیری زندگی فردی و اجتماعی خود موفق تر عمل خواهدنمود.
منبع:

1400/02/08
15:54:25
5.0 / 5
452
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است