با دستور ویدیوكنفرانسی رییس جمهوری ؛

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری به گزارش کار و درآمد مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری ساری امروز پنجشنبه با حضور میدانی استاندار مازندران و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور و دستور ویدیو کنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، تصفیه خانه فاضلاب ساری یکی از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریالی است که امروز در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری و وزیر نیرو در چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری رسید.
بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب مازندران، برای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ساری پس قرار گرفتن در لیست طرح های نیمه تمام اولویت دار و دریافت کمک ۵۰۰ میلیارد ریالی دولت پارسال به ایستگاه پایانی رسید.
با افتتاح این فاز، ظرفیت تصفیه فاضلاب مرکز مازندران به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
عملیات اجرایی این فاز که ۲۴ هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت دارد از سال ۹۲ شروع شد و با بهره برداری از آن فاضلاب تولیدی حدود ۱۰۵ هزار نفر معادل ۲۵ درصد از جمعیت ساری وارد تصفیه خانه می شود.
تصفیه خانه فاضلاب شهری ساری یکی از طرح هایی است که تکمیل آن از سال پیش در اولویت دولت تدبیر و امید قرار گرفت و دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید مرداد ماه ۹۹ برای آن بودجه تکمیلی ۵۰۰ میلیارد ریالی در نظر گرفت.
مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری با متدها و فناوری های روز دنیا تجهیز شده و می تواند تصفیه کامل بیولوژیکی به روش لجن فعال (MLE) با قابلیت حذف نیتروژن انجام دهد.
یکی از خصوصیت های این مدول، کیفیت پساب حاصل از آن است که مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران تصفیه می شود و قابلیت تخلیه به آب های سطحی را دارد.
بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب مازندران، یکی از مزیت های مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ساری نسبت به مدول اول آن، اجرای سیستم حذف بو، ارتقاء سیستم های بلوئر هوادهی از روتاری به سانتریفیوژ و دانه گیر به روتاری کابینت دار به منظور کاهش قابل توجه صدای تجهیزات، ارتقاء سیستم فرایند لجن به تغلیظ مکانیکی و افزایش حجم واحد هاضم هوازی و ارتقاء زمان ماند از ۳۰ روز به ۴۰ روز است.
این تصفیه خانه دارای ساختمان ایستگاه پمپاژ لجن هضم شده، تانک نگهداری لجن جهت هموژن سازی لجن ورودی به فیلتر پرس، سوله نگهداری لجن و ساختمان شیمیایی است.
مدول اول تصفیه خانه فاضلاب شهر ساری با ظرفیت ۹۶هزار متر مکعب در شبانه روز سال ۹۳ به بهره برداری رسیده بود. این مدول هم ظرفیت تصفیه فاضلاب دریافتی بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت ساری را دارد.
تصفیه خانه فاضلاب ساری در چهار مدول طراحی شده است و دو مدول دیگر آن هم به تدریج ساخته خواهدشد.
تصفیه خانه فاضلاب در مازندران به خاطر مجاورت بیشتر شهرهای آن با دریای خزر و قرار گرفتن در نواحی ساحلی، وجود بیشتر از یکصد رشته رودخانه که از مناطق شهری و روستایی عبور می کند و همینطور بالا بودن تراز آب های زیر زمینی و نفوذ پذیری کم خاک، نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست و سلامت شهروندان دارد.
طبق آمار رسمی شرکت آب و فاضلاب مازندران، مصرف سالانه آب خانوارهای شهری در استان ۱۵۰ میلیون متر مکعب است که از این میزان حدود ۱۲۷ میلیون مترمکعب به فاضلاب تبدیل می شود.
در حال حاضر ۸۷ درصد آب شرب مازندران از منابع زیرزمینی تأمین می شود و تصفیه نشدن ۱۰۷ میلیون متر مکعب فاضلاب شهری در کنار فاضلاب روستایی و نفوذ حجم زیادی از فاضلاب به سفره های زیرزمینی سلامت شهروندان را تهدید می کند.
براساس آمار میزان برخورداری مازندران از تصفیه خانه فاضلاب حدود ۲۰ درصد است که نسبت به میانگین کشوری حدود ۳۰ درصد کمتر است.منبع:

1400/02/09
13:07:43
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است