رئیس جمهوری مردم را به صرفه جویی در مصرف آب وبرق سفارش كرد

رئیس جمهوری مردم را به صرفه جویی در مصرف آب وبرق سفارش كرد به گزارش کار و درآمد رئیس جمهوری اظهار داشت: همه ما امسال باید بیش از سالهای قبل در مصرف آب و برق صرفه جویی نماییم برای اینکه خیلی از ظرفیت سدهای ما امروز خالی است و در بخش برق، نیروگاه های برق آبی ما گرفتار مشکلاتی می شوند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ بعد از آیین بهره برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان به صورت ویدئوکنفرانس، تصریح کرد: کشوری هستیم که همیشه با خشکسالی مواجه هستیم، متاسفانه ترسالی ها وقتی آغاز می شود خیلی کوتاه است و خشکسالی ها متاسفانه طولانی هستند. امیدواریم که خداوند این خشکسالی که امروز شاهد می باشیم، برای مدت طولانی برای مردم منطقه و مردم ایران عزیز مقرر نکرده باشد.
وی با اشاره به اینکه سال جاری با خشکسالی مواجه هستیم و منابع آبی که در اختیار ما از آسمان قرار می گیرد، ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: حدودا دوران بارش ها رو به اتمام است و ما به سمت هوای گرم و تابستان می رویم، ازاین رو همه ما سال جاری باید بیشتر از سالهای گذشته برای مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی نماییم تا جایی که امکانپذیر است. سدهای ما مثل سال گذشته نیست. خیلی از ظرفیت سدهای ما امروز خالی است و در بخش برق، نیروگاه های برق آبی ما مسلما امثال گرفتار مشکلاتی می شوند و ما باید ملاحظه بیشتری را داشته باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با ابراز خرسندی از افتتاح پنجاه و سومین سد ملی و پنجاهمین تصفیه خانه و هشتادوسومین تصفیه خانه فاضلاب در شصت و پنجمین پنج شنبه افتتاح طرح ها، اضافه کرد: در ماه مبارک رمضان و میلاد حضرت امام حسن مجتبی(ع) قرار داریم، امام صلح و صبر و امامی که وحدت دنیای اسلام و حفظ جامعه اسلامی به دست مبارک ایشان انجام شد و حفظ جامعه اسلامی از انحراف به دست برادر برومندش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) صورت گرفت. و این دو عزیز باعث فخر جامعه اسلامی برای ما شیعیان و برای همه مسلمانان جهان هستند.
روحانی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که به صورت منظم از شروع سال ۹۹ تا امروز هر هفته شاهد افتتاح های بسیار مهم بودیم و امروز هم در شصت و پنجمین افتتاح، شاهد افتتاح طرح ها و پروژه های مهم آب و برق به ارزش ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هستیم. مسئله آب برای کشور ما بسیار مهم می باشد. اینکه یک سد افتتاح می شود یا یک مرکز آب شیرین کن، آب آشامیدنی مردم را تأمین می کند یا کیفیت آب با تصفیه خانه آب بهبود پیدا می کند یا چرخش آب با تصفیه خانه فاضلاب انجام می گیرد، بسیار سبب شادمانی است.

دشمن محاسبه درآمدهای ما از پتروشیمی، فولاد و گاز و برق را نکرده بود
رییس جمهوری اضافه کرد: در سال هایی که جنگ اقتصادی داشتیم (از سال ۹۷ به بعد) بعضی از درآمدهای ما کم شد و به مرز قطع شدن رسید، اما یکسری درآمدهای دیگر به میدان آمدند و به ما کمک کردند. یعنی بخش پتروشیمی، فولاد به صحنه آمدند، در صادرات گاز و برق شرایط جدیدی را داشتیم، همینطور در زمینه فرآورده های نفتی توفیقاتی داشتیم و اینها مواردی بود که دشمن نمی توانست محاسبه کند.
وی بیان نمود: مردم می دانند که پیش از دولت یازدهم، در خیلی از فرآورده ها قدرت صادرات نداشتیم بلکه واردکننده بودیم، گازوئیل و بنزین، حتی گاز را در فصل زمستان وارد می کردیم اما امروز صادرکننده گازوئیل، بنزین، گاز و برق هستیم.
روحانی اضافه کرد: ازاین رو ما توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور به وجود آمد، با اقدامات بسیار ارزشمندی که شرکتهای دولتی و خصوصی در بخش های مختلف انجام دادند و با سرمایه گذاریی هایی که از آخر سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ در سایه اجرای برجام انجام دادیم.
وی با اشاره به اینکه برجام درآمدهایی را در اختیار ما قرار دارد، اظهار داشت: در آن دوره نفت ما پیش از برجام، یک میلیون بشکه در روز صادر می شد و قرار بود این رقم هر ۶ ماه ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.
روحانی اضافه کرد: پس از برجام صادرات نفت را به ۲ میلیون و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساندیم و درآمدهای حاصل از این محل بخش بزرگی به صندوق توسعه ملی واریز شد و برای طرح های مهم سرمایه گذاری شد.
رییس جمهوری اظهار داشت: اینکه امروز در برق، آب، تصفیه خانه، پتروشیمی و فولاد شاهد رشد هستیم علاوه بر ایثار و فداکاری مردم، شرکتهای دانش بنیان که در این حوزه نقش داشتند مردم باید بدانند در اقتصاد بخش مهم سرمایه گذاری است و وقتی سرمایه نباشد نمی توانیم پروژه بزرگ اقتصادی افتتاح نماییم ولو اینکه علم و دانش و فناوری نو هم داشته باشیم.
وی تصریح کرد: ما نیازمند سرمایه هستیم، به جهت اینکه به تولید برسانیم، تولید را به بازار برسانیم. البته باید توجه داشته باشیم که تولید بیشتر از نیاز داخلی باشد به جهت اینکه بازار صادرات را هم در اختیار بگیریم و در این بازار کمیت و کیفیت را ارتقا دهیم.
روحانی افزود: اگر بازار صادرات نباشد، نمی توانیم کمیت را افزایش دهیم به جهت اینکه ۸۰ میلیون جمعیت هستیم و اگر کالایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تولید کردیم به بازار صادرات نیاز داریم و این بازار به کمیت کمک می نماید و در این شرایط تولید و اشتغال افزایش می یابد، قیمت کالا کاسته می شود و در مقابل صادرات چون در میدان رقابت دنیا هستیم کیفیت هم افزایش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: ازاین رو بازار خارج بر کمیت و کیفیت تولید اصل است و اگر رونق و جهش تولید، حرکت بزرگ در تولید و اشتغال و درآمدهای ارزی می خواهیم باید بازار را توسعه دهیم و در زمینه برق هم توانستیم بازارهای بیرون را در کنار تأمین داخل هم در اختیار داشته باشیم.
رییس جمهوری ضمن اشاره به تولید برق تجدید پذیر در کشور یادآورشد: استفاده از باد و نیروگاه های بادی و خورشیدی برای ما مهم بود و تولید برق تجدیدپذیر ۸۰ درصد در دولت یازدهم و دوازدهم محقق شد. وزارت نیرو از سال ۹۸ پویش الف ب ایران را آغاز کرد و سال جاری در سال ۱۴۰۰ هم ادامه دارد و وزیر نیرو اعلام نمودند که این برنامه دولت دوازدهم نیست و تا آخر سال جاری هم برنامه ریزی کردیم که هر هفته برنامه افتتاح داریم و این خیلی مهم می باشد که وزارت خانه به فکر اتمام دولت نباشند و بحث کشور، ملت و نیازمندی ها را مدنظر قرار دهند.
وی تصریح کرد: نباید بگوییم چون در این دولت هستیم باید فعال باشیم و با اتمام دولت وقت نباید فعالیتی داشته باشیم، بلکه هر فردی در حد توان برای مردم، سربلندی کشور تلاش کند.
رییس جمهوری اظهار داشت: سدهای افتتاح شده علاوه بر اینکه آب را تأمین می کند، کشاورزی و صنعت را پشتیبانی می کند و زندگی مردم را حیات می بخشد در شرایط سیل هم مانع بزرگی است یعنی آب را با دبی بالا پشت سد تحویل می گیرد و با دبی قابل قبول در خروجی رها می کند و این برای حفظ بخشی از استان ها که به علت بارندگی ها گرفتار مشکل می شوند مهم می باشد.
دکتر روحانی افزود: امروز سدی در بالارود اندیمشک راه اندازی شد که یکی از وظایف آن این است که در شرایط سیلابی شدن منطقه می تواند از شهرستان اندیشمک و مزارع مردم حفاظت کنند.
وی اظهار داشت: مردم بدانند با وجود همه مشکلاتی که در چهار سال گذشته به علت جنگ اقتصادی، شیوع بیماری کرونا بودیم مقایسه آمار و ارقام نشان داده است امروز پنجاه و سومین تصفیه خانه آب را افتتاح کردیم در حالیکه در کل تاریخ ۱۶۹ تصفیه خانه داریم و ۵۰ تصفیه خانه در ارتباط با این دولت می باشد.
آیین بهره برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال امروز پنجشنبه در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری افتتاح شده است. «رضا اردکانیان» در این مراسم از بهره برداری چهار طرح بزرگ صنعت آب در استان های هرمزگان، مازندران و خوزستان خبرداد.منبع:

1400/02/09
20:54:27
5.0 / 5
504
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است