رییس خانه معدن ایران مطرح كرد:

امكان توسعه فناوری و اكتشافات عمیق معدنی با همكاری چینی ها

امكان توسعه فناوری و اكتشافات عمیق معدنی با همكاری چینی ها به گزارش کار و درآمد رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت: همکاری با چینی ها می تواند فرصت مغتنمی برای توسعه استفاده از تکنولوژی های جدید، افزایش عمق اکتشافات معدنی و تجهیز معادن و واحدها به ماشین آلات مورد نیاز باشد.


«محمدرضا بهرامن» روز جمعه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تحلیل خود از توافق ۲۵ ساله ایران و چین پرداخت و اضافه کرد: به نظر می آید در ابتدای کار باید آگاهی عمومی را از چنین قراردادی بالا برد و افراد آگاه به تحلیل زوایای مختلف آن بپردازند.
وی بیان داشت: امضای توافق نامه یاد شده، در ادامه زمینه ساز ایجاد قراردادهای متنوع بین فعالان اقتصادی و بخش خصوصی دو کشور است و اینجاست که باید به فکر قراردادهای دوطرفه برد- برد باشیم.
بهرامن معتقد است: از آنجایی که این توافق نامه در همه جوانب بین ایران و چین دیده می شود در صورتیکه به درستی مدیریت شود می تواند منفعت خوبی برای کشور به دنبال داشته باشد.
وی ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه در سالهای گذشته، خاطرنشان کرد: تحریم ها سبب شد تا کشور شرایط اقتصادی مناسبی نداشته باشد، همینطور نتوانیم سرمایه گذاری های بزرگ با نگاه به دیگر بازارها داشته باشیم.
رییس خانه معدن ایران، همینطور به برخی دیدگاه های بدبینانه در این حوزه بخصوص چرایی ۲۵ ساله بودن این توافق از جانب جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: بخشی از این بدبینی ناشی از فضای مسمومی است که رسانه های معاند بوجود آورده اند و با توجه شرایط نامساعد اقتصادی می خواهند تا مردم را درباره چنین مسائلی نگران کنند.
وی اظهار داشت: این در شرایطی است که در جهان برنامه ریزی ها برای دست کم سه دهه آینده انجام می شود و کشورها نیاز خویش را بر اساس این بازه زمانی تعریف می کنند.
بهرامن افزود: امروز در کشورمان باید بدانیم که تا ۳۰ سال آینده در بخش های مختلف صنایع معدنی چه جایگاهی قرار خواهیم داشت تا برپایه آن سرمایه گذاری و برنامه ریزی نماییم.
وی بیان داشت: به صورت طبیعی برنامه ریزی ما در بخش معدن بخصوص در بخش اکتشافات به علت عدم استفاده از فناوری های نوین و همینطور باقی ماندن در سطح به جای رفتن به اعماق بیشتر، نیازمند تغییر است و از آنجایی که تابحال انجام این امور میسر نبوده میتوان از ظرفیت چینی ها در این حوزه بهره برد.
رییس خانه معدن ایران اعتقاد دارد ایران نسبت به چین دارای مزیت بزرگ دارا بودن نفت و گاز است، همینطور جمعیت میلیاردی چین به معنای برخورداری از بازار مصرف بسیار بزرگ است.
وی افزود: برپایه این مطالب، چین از ظرفیت خوبی جهت استفاده از محصولات بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان برخوردار می باشد.
بهرامن، همینطور به توانایی اندک کشورمان در تأمین تجهیزات مورد نیاز معدنی اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به وجود واحدهای بزرگی همچون هپکو و ماشین سازی اراک، امیدواریم که بتوانیم شرکایی برای ساخت و تأمین ماشین آلات معدنی مورد نیاز خود در همکاری با چینی ها بیابیم.
وی خاطرنشان کرد: برآوردها حاکی می باشد برای یک دوره کوتاه مدت پنج ساله دستکم یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در ماشین آلات معدنی مورد نیاز است و چینی ها به سادگی می توانند تأمین کننده این نیاز باشند.
رییس خانه معدن ایران، همینطور بر ضرورت استفاده از این ظرفیت برای تکمیل زنجیره تولید بخش معدن تصریح کرد و خاطرنشان کرد: تلاشهای ما برای تکمیل زنجیره تولید در بعضی بخش ها موفقیت آمیز نبوده و رد برخی موارد تنها در فاز مطالعاتی باقی مانده است.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، سندجامع همکاری ایران و چین هفتم فروردین ماه توسط «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان و «وانگ ای» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در تهران به امضا رسید. این سند، راهبردی برای به کارگیری ظرفیت های دو کشور با هدف ترسیم چشم انداز همکاریهای متقابل بلندمدت در حوزه های مختلف اقتصادی و فرهنگی است.منبع:

1400/02/10
13:30:12
5.0 / 5
446
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است