نقش موثر كارگران در كاهش لطمه های شغلی

نقش موثر كارگران در كاهش لطمه های شغلی کار و درآمد: برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، لطمه های شغلی در واحدهای تولیدی تا 29 درصد و لطمه های شغلی منجر به فوت تا 44 درصد کاهش یافته است.بر اساس گزارشها، حوادث ساختمانی و معدنی بیشترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده و بیشترین سهم لطمه دیدگان شغلی متعلق به فعالیت ساختمان است.

کم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت کار افزایش حوادث و لطمه دیدگی های شغلی را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی سبب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می شود.

بر اساس برآوردها در سراسر دنیا، سالانه بیش از ۳۵۰ هزار مرگ و میر در محل کار و بیش از ۲۷۰ میلیون لطمه در محل کار رخ می دهد.

آسیب شغلی یا مصدومیت کاری، عبارت از لطمه فیزیکی به بافتهای بدن به سبب بروز یک حادثه شغلی یا مواجهه با عوامل استرس زا در محیط کار است. مفاصل و ستون فقرات، سر، دست ها، ریه ها، چشم ها، استخوان بندی و پوست است همچون اندام هایی از بدن هستند که بیشتر در معرض این آسیبها قرار دارند.

آسیب های شغلی می توانند در اثر خطرات شغلی ناشی از کار شامل فیزیکی، مواد شیمیایی یا زیست شناسی از قبیل دما، گزش حشرات، مواد شیمیایی خطرناک، پرتو و فرسودگی شغلی به وجود آید. همچون آسیبهای شغلی می توان به انواع شکستگی ها و در رفتگی ها، انواع زخم ها و سوختگی ها، قطع عضوها و مسمومیتها اشاره نمود.

حاتم شاکرمی ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: به همت همکاران بخش دولتی و خصوصی در دوره حاضر، لطمه های شغلی در واحدهای تولیدی تا ۲۹ درصد کاهش یافته است.

او همین طور از کاهش ۴۴ درصدی آسیبهای شغلی منجر به فوت آگاهی داده و می گوید: باید به استانداردسازی شرایط محیط کار که تضمین کننده سلامت نیروی کار است توجه گردد و اقدامات عملی در اصلاح آن صورت گیرد.معاون وزیر کار با اعلان اینکه روانشناسی شغلی می تواند به سلامت و راندمان نیروی کار کمک نماید، می گوید: مشاوره و روانشناسی شغلی باید سبب افزایش ایمنی، سلامت نیروی کار و کاهش آسیبهای شغلی شود تا انگیزه کاری، رضایت شغلی و رعایت مقررات سازمانی را افزایش دهد.

به گفته وی مدیریت سازمانها و نهادها باید از جهت کنترل شرایط محیط کار و توجه به رضایت شغلی کارگر یا کارمند خود بوسیله بکارگیری متخصصین روانشاسی شغلی و استفاده از روش های علمی، از لطمه های روحی و روانی جدی پیشگیری کنند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در بازرسی های انجام گرفته از کارگاههای مشمول قانون کار توسط اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سال ۱۳۹۸ تعداد لطمه دیدگان شغلی ثبت شده مشمولین قانون کار، ۹۷۵۱ نفر حادثه بوده است. از کل لطمه دیدگان شغلی۷۲۶ مورد منجر به فوت شده و در میان کارهای اقتصادی، فعالیت "ساختمان" بیشترین سهم لطمه دیدگان شغلی منجر به فوت را به خود مختص کرده است.

بسیاری از کارشناسان، آموزش کارگران و آگاه کردن آنها از مخاطرات و چگونگی انجام کار به شکل ایمن را بمنظور پیش گیری از مخاطرات محیط کار سفارش می کنند و بر لزوم ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه مسایل ایمنی و بهداشتی و سایر موارد در رابطه با پیش گیری از آسیبها و حوادث شغلی تاکید دارند.

بی تردید نقش کارگران و نیروهای کار در پیش گیری از آسیبهای شغلی در محل کار حایز اهمیت است و فراگیری اصول ایمنی در محیط کار، مهارت آموزی و شرکت در برنامه های آموزشی، رعایت نکات ایمنی، آشنایی با قوانین مربوط به ایمنی و استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی شامل انواع ماسکها، عینکهای محافظ، کلاه و کفش ایمنی، گوشی و دستکش تاثیر به سزایی در کاهش مخاطرات و آسیبهای شغلی دارد.

منبع:

1400/02/17
17:52:57
5.0 / 5
450
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است