افق روشن زندگی روستایی در یزد با ساخت ۹ هزار و ۴۵۸ واحد مسكونی

افق روشن زندگی روستایی در یزد با ساخت ۹ هزار و ۴۵۸ واحد مسكونی تامین مسکن محرومان و ارتقا کیفیت مسکن روستایی از کارهای قابل توجه دولت می باشد که در قالب اجرای طرح های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیگیری می شود، با این رویکرد در هفت سال قبل 9 هزار و 458 مسکن روستایی باکیفیت در استان یزد تولید شده و این روند همچنان ادامه دارد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی در روستاها سبب تغیر چهره این مناطق شده و فضای مناسبی جهت زندگی در این مناطق فراهم آورده است، در این ارتباط اجرای طرح هادی، ارائه تسهیلات ارزان برای ساخت مسکن و بازسازی و مقاوم سازی خانه های روستایی از اقداماتی است که زمینه مهاجرت معکوس و بازگشت قسمتی از جمعیت به روستاها را فراهم ساخته است.
یکی از با اهمیت ترین دستاوردهای انقلاب ایجاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بوده که در ۲۱ فروردین ماه سال ۵۸ و با فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی بمنظور محرومیت زدایی و تامین مسکن محرومان تاسیس شد، این بنیاد در امتداد اهدافی که برای آن تدوین شده راه اندازی مسکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار جمعیت، اجرای طرح هادی روستایی، ساماندهی سکونت گاه های روستایی، تملک، تفکیک و واگذاری زمین و نیز واگذاری اسناد مالکیت واحدهای مسکونی روستایی و شهری را عهده دار است.
تهیه و اجرای طرح های هادی و ساخت ۹ هزار و ۴۵۸ خانه روستایی در هفت سال قبل در استان یزد، در کنار توسعه سایر زیرساخت های مناطق روستایی، سبب شکل گیری پدیده مهاجرت معکوس به مناطق روستایی در این استان شده است.
براساس آمار موجود در سال ۱۳۵۷ و در اوایل انقلاب اسلامی ۷۰ درصد از جمعیت ایران در روستاها سکونت داشتند، اما هم اینک ۲۶ درصد از جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند، بااینکه خشکسالی های پی در پی و جذابیت های شهری موجب مهاجرت روستاییان در سالهای قبل به شهرها شد اما گسترش زیرساخت هایی مانند آب، برق، گاز، راه، پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری، تقویت امکانات رفاهی نظیر طرح های هادی و نوسازی خانه های روستایی از تدابیر کارساز دولت بوده در ماندگاری جمعیت در روستاها و تحقق توسعه پایدار این مناطق کمک کرده است.
دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه ای به روستاها داشته و گسترش زیرساخت ها در این بخش را مورد توجه قرار داده است که اختصاص افزون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی و همین طور افزایش امکانات رفاهی در سالهای اخیر از گام های مهم دولت دراین زمینه بوده است.
استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارای بیش از یک هزار و ۱۸۴ روستا و آبادی دارد که بر از آنها دارای ظرفیت های گردشگری، صنعتی، کشاورزی و فرهنگی قابل توجی هستند و اکنون حدود ۱۵ درصد جمعیت استان در مناطق روستایی زندگی می کنند.

ساخت ۹ هزار و ۴۵۸ مسکن روستایی در استان یزد
مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد با تبیین اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن روستایی اظهار داشت: از شروع این دولت تا حالا در استان ۹ هزار و ۴۵۸ قطعه زمین بمنظور ساخت مسکن مناسب به متقاضیان روستایی واگذار و با ارائه تسهیلات تولید شده است.
علیرضا قربانیان یکی از با اهمیت ترین کارهای عمرانی بنیاد مسکن در استان را اجرای طرح هادی روستایی بیان کرد و اضافه کرد: مطالعات این طرح در قالب ۵۲۹ پروژه در ۱۰۸ روستای استان اجرا شده است.وی افزود: طرح هادی بمنظور هدایت وضعیت فیزیکی روستا، ایجاد زمینه برای توسعه و عمران، ارائه تسهیلات لازم برای بهبود کیفیت مسکن روستائیان، تامین عادلانه امکانات بوسیله پیش بینی زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری و کشاورزی و نیز سایر نیازمندی های عمومی اجرا می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد اشاره کرد: در هفت سال اخیر ۷۷۸ هکتار تملک زمین برای ساخت و ساز مسکن روستایی برای افراد فاقد مسکن در استان انجام شده است.
صدور۱۱ هزار سند روستایی در یزد در هفت سال گذشته
وی افزود: در دولت تدبیر و امید ۱۱ هزار و ۹۶۲ سند روستایی و سه هزار و ۴۹۴ سند شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت در استان صادر گردیده است که با صدور سند برای واحدهای مسکونی شهرهای کوچک و روستاها، ساماندهی و تثبیت نظام مالکیت زمینهای روستایی، کاهش و رفع اختلافات حقوقی، امکان بهره گیری از تسهیلات بانکی، کمک به توسعه روستایی و فراهم کردن بستر قانونی جهت استفاده از خدمات در این مناطق فراهم گشته است.
این مسوول اشاره کرد: در این دولت چهار هزار و ۶۲۱ واحد مسکن روستایی با دریافت تسهیلات ارزان قیمت، در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی نوسازی و مقاوم سازی شد که برای این واحدها از ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
قربانیان اشاره کرد: همین طور ۵۹۸ واحد مسکونی با ارائه تسهیلات قرض الحسنه تعمیر و تکمیل شده که میزان پرداخت تسهیلات ارزان برای ساخت مسکن روستایی را به طور متوسط برای هر واحد مسکونی ۲۰ تا ۶۰ میلیون ریال بوده است.
وی افزود: برای واحدهای نیمه تمام مسکن روستایی ۵۷۳ فقره تسهیلات بلاعوض در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت گردید که این تسهیلات از ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال بوده و ساخت مسکن شهری نیز در دولت تدبیر و امید رونق گرفت که در طول این مدت یکهزار و ۴۳۸ واحد با تسهیلات ارزان تولید شده است.
یکی از روستاییان شهرستان مهریز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید کوشش های زیادی در زمینه توسعه های زیر ساخت های روستایی انجام شده که این اقدامات بستر را برای ماندگاری روستاییان در این مناطق فراهم نموده است.
حسین دهقانی اضافه کرد: اجرای طرح هادی، سند دار شدن زمینهای روستایی و ساخت مسکن ارزان علاوه بر بهبود کیفیت زندگی در مناطق روستایی قسمتی از مشکلات کشاورزان در زمینه نداشتن سند برای دریافت وام های مختلف کشاورزی را رفع کرده است.
وی اشاره کرد: ساخت مسکن ارزان در روستاهای باعث شده تعدادی از روستاییانی که به شهرها مهاجرت کرده اند باردیگر به روستا باز گردند، برای اینکه توان صاحب خانه شدن در شهرها را ندارد و اکنون شرایط بهتری در روستاها دراین زمینه به وجود آمده است.
یکی از روستائیان فراغه شهرستان ابرکوه نیز در این خصوص به ایرنا اظهار داشت: با وجود آنکه فعالیت اقتصادی من کشاورزی است و منبع درآمد دیگری ندارم، اما سال ها قبل به سبب کمبود برخی امکانات رفاهی در روستا خانواده ام را به ابرکوه بردم و در آنجا خانه ای اجاره کردم.
محمدرضا نوروزی افزود: حدود ۱۰ سالی خانواده ام در ابرکوه سکونت داشتند ولی در سالهای اخیر باتوجه به اقداماتی که در زمینه عمران روستایی و گسترش زیرساخت ها صورت گرفته با ایجاد خانه ای مناسب در روستا، خانواده را باردیگر به این فراغه منتقل کردم و خانواده ام نیز نسبت به بازگشت به روستا رضایت دارند.
توسعه روستایی علاوه بر بهبود شرایط زندگی قسمتی از قشر کم درآمد جامعه و خودکفایی آنان در جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها و توسعه کلان کشور شود تاثیر مستقیم دارد و این موضوعی است که در سالهای اخیر کانون برنامه های دولت در مناطق روستایی بوده است.
استان یزد ۱۰ شهرستان، ۲۴ شهر، ۲۱ بخش، ۴۳ دهستان و ۹۶۳ روتا دارد.
1400/02/18
10:31:31
5.0 / 5
410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است