عضو سابق شورای عالی بورس مطرح كرد:

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قوا

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قوا عضو سابق شورایعالی بورس اظهار داشت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می گردد و به علت ورود نقدینگی به بازار میتوان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.


«ماشاالله عظیمی» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به اصلی ترین عوامل اثرگذار در شتاب افت شاخص بورس در ماه های گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: اصلی ترین دلیلی که سبب شد تا بازار برای مدتی طولانی در مدار نزولی قرار گیرد کاهش اعتماد و ترس سهامداران از ورود سرمایه هایشان به این بازار بود که این امر منجر به ایجاد چنین روند بی سابقه ای در معاملات بازار سهام شد.
وی تصریح کرد: گاهی امکان دارد به دنبال برخی تصمیمات، مشکلاتی رخ دهد که سبب شتاب در روند نزولی بازار می شود، که سبب خواهد شد به سختی بتوان روند بازار را به حالت طبیعی بازگرداند و وضعیت معاملات را بهبود بخشید.
سهامداران در انتظار روشن شدن نتیجه برجام
عظیمی با اشاره به اینکه سهامداران همیشه در انتظار روشن شدن وضعیت متغیرهای بیرونی هستند، اظهار داشت: تعیین نتیجه برجام را یکی از پارامترهای اثرگذار بر روند بازار است.
وی اضافه کرد: در کنار مسایل بیرونی اثرگذار بر معاملات بورس، انتشار خبرهای رسمی در خصوص واریز حتمی منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه می تواند به شدت روند بازار را تغییر دهد و بر معاملات این بازار اثرگذار باشد.
وی عنوان کرد: مسئولان بهتر است تا پیش از اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده، خبری را در بازار منعکس نکنند چونکه این مورد منجر به افزایش انتظارات سهامداران می شود که در صورت عدم اجرایی آن زمینه ترس و نگرانی آنها در بازار فراهم می شود؛ ازاین رو بهتر است پس از اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده خبر آن در بازار منتشر شود.
آینده ای روشن در انتظار بورس با تصمیمات سران اقتصادی دولت
عظیمی عنوان کرد: با عنایت به تصویب بعضی از مفاد پیشنهادات ۷+۳ توسط سران اقتصادی دولت میتوان شاهد روزهای خوبی در بازار باشیم چونکه یکی از مسایل کاهش ریسک در بازار انجام بعضی از اقدامات توسعه ای در بازار است که این مورد می تواند میزان اطمینان بخشی در بازار را افزایش دهد.
عضو سابق شورایعالی بورس به تغییر دامنه نوسان بورس و تأثیر آن بر معاملات بازار اشاره نمود و اضافه کرد: از همان ابتدا اعلام شده بود که دامنه نوسان بورس به صورت موقت تغییر می کند و نامتقارن می شود، به هیچ عنوان قرار نبود این اقدام سازمان بورس دائمی شده و برای همیشه دامنه نوسان بورس نامتقارن در بازار حاکم باشد.
به گفته وی، معاملات بورس با دامنه نوسان نامتقارن به سختی انجام می شود و نقدشوندگی بعضی از سهام با ابهام همراه بود.
عظیمی تصریح کرد: اگر در کنار این اقدامات، تصمیمات دیگر اتخاذ شود روند معاملات بازار بسیار بهتر می شود و در آن زمان دیگر نگرانی چندانی بازار را تهدید نمی کند.
عضو سابق شورایعالی بورس تصریح کرد: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتمادها به بازار باز می گردد و به علت ورود نقدینگی به بازار میتوان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
اقدامات اثرگذار در بهبود روند معاملات بورس
وی به اقدامات اثرگذار در بهبود روند معاملات بورش اشاره نمود و اظهار داشت: بازارگردان ها به معنای واقعی باید به وظایف خود عمل کنند، حقوقی ها باید کنترل شوند تا در شرایطی که بازار نیاز دارد به صورت یک طرفه به سود شرکت و نهاد مالی فکر نکنند بلکه در این موقعیت، کلیت بازار را در نظر بگیرند.
وی به عملکرد حقوقی ها در بازار اشاره نمود و افزود: حقوقی ها، بازار را فقط به نفع خود می بینند در حالیکه باید این بازار را بعنوان بازاری بهم پیوسته در نظر گرفت تا بتوان از راه تصمیمات اتخاذ شده، کلیت بازار را بهبود بخشید، حالا حقوقی، بازار سهام را بازاری بهم پیوسته نمی بینند و اهداف هماهنگی را با یکدیگر دنبال نمی کنند.
سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس صبور باشند
عظیمی با اشاره به اینکه سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس صبور باشند، قیمت سهام در بازار ارزان تر از قیمت های کنونی نمی گردد، اظهار داشت: با عنایت به شرایط حاکم در اقتصاد کشور روند فعلی بازار حیرت انگیز است چونکه هیچ خطری بازار را تهدید نمی کند و شاخص نباید چنین روندی را داشته باشد.
عضو سابق شورایعالی بورس با تکیه بر این که بازار در شرایط فعلی، بازاری عمیق است و دیگر مانند گذشته نیست که بتوانیم بگوییم سهامداران هوشیار نیستند، اضافه کرد: این نشان داده است مردم دیگر با تاکید بر اخبار نامعتبر منتشره شده در فضای مجازی مبادرت به سرمایه گذاری در هر سهمی نمی کنند و از این به بعد بیشتر از نظر متخصصان برای سرمایه گذاری استفاده می نمایند.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، روز سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) معاون اقتصادی رئیس جمهوری، تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ نمود که برپایه آن مصوبات در ارتباط با ۳ بند نخست بسته حمایتی از بازار سهام در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رسید.
بر اساس این ابلاغیه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز نماید.
همینطور مقرر شده است که به منظور پشتیبانی از تأمین مالی بنگاه های اقتصادی از راه بازار سرمایه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فوریت، نسبت به لغو بخشنامه ها و مصوبات ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکتهای سرمایه گذاری، هلدینگ و کارگزاری ها اقدام نماید.
بر این اساس، سرمایه گذاری در خرید سهام شرکتهای پذیرفته شده در بازار سرمایه جزو مصادیق سرمایه گذاری قابل قبول برای اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی است.


1400/02/24
15:19:02
5.0 / 5
458
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است