یك كارشناس بازار سرمایه اعلام كرد:

كاهش شوك های تورمی در بورس با كنترل تقاضای سفته بازانه

كاهش شوك های تورمی در بورس با كنترل تقاضای سفته بازانه به گزارش کار و درآمد یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که تورم انتظاری تا حدودی با روشن شدن افق های سیاسی آرام تر می شود، اظهار داشت: با خودداری از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها می توان در کوتاه مدت و میان مدت مانع از شوک های تورمی و انتظاری در بازار شد.


به گزارش روز شنبه خبرنگار اقصادی ایرنا، معاملات بورس سومین هفته اردیبهشت ماه را با وجود خوش بینی های به وجود آمده در زمینه مصوبات سران قوا با روند نزولی شروع کرد و مانند دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت بازار با واکنشی کوتاه مدت نسبت به اخبار خوش در زمینه پشتیبانی از بازار همراه شد.
اکثر کارشناسان علت وجود بی توجهی معاملات بورس به تصمیمات اتخاذ شده را عدم اعلام زمان رسمی برای اجرائی شدن آن می دانند و معتقدند تا زمانی که اقدامات مدنظر به مرحله اجرائی نرسند نمی توان شاهد تاثیر آن در بازار و بازگشت معاملات به مدار صعودی باشیم.
به دنبال اظهارنظرهای مطرح شده از طرف فعالان بازار و بی توجهی بازار به تصمیمات اتخاذ شده، روز سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) معاون اقتصادی رئیس جمهوری خبر خوشی را برای پشتیبانی از معاملات بورس اعلام و تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ نمود که برمبنای آن، مصوبات مربوط به سه بند نخست بسته حمایتی از بازار سهام تعیین شده است.
طبق این ابلاغیه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز نماید.
همچنین مقرر شده است که بمنظور پشتیبانی از تامین مالی بنگاه های اقتصادی بوسیله بازار سرمایه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فوریت، نسبت به لغو بخشنامه ها و مصوبات ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکت های سرمایه گذاری، هلدینگ و کارگزاری ها اقدام نماید.
از دیگر مصوبات این ابلاغیه، سرمایه گذاری در خرید سهام شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه است که جزو مصادیق سرمایه گذاری قابل قبول برای اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی تلقی می شود.
انتشار این خبر، خوش بینی هایی را نسبت به روند بازار ایجاد کرد و کارشناسان معتقد بودند که انجام چنین اقدامی از طرف دولت، حکایت از حمایت باردیگر ارکان حاکمیت نسبت به بازار سرمایه دارد که این مساله می تواند اعتمادهای از دست رفته را برای ورود نقدینگی ها به این بازار بازگرداند و شاهد بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی باشیم.
در کنار ابلاغ این مصوبات مهم، خبر دیگری در زمینه تغییر باردیگر دامنه نوسان و بازگشت آن به دامنه مثبت و منفی پنج در بازار منتشر گردید که بر طبق وعده های داده شده مقرر است دامنه نوسان از امروز (شنبه) از مثبت ۶ و منفی دو به مثبت و منفی پنج تغییر کند.
در ابتدا این تصمیم سازمان بورس باتوجه به وضعیت فعلی بازار با اعتراض های زیادی از طرف سهامداران همراه شد و اعلام نمودند که به سبب تداوم روند نزولی شاخص بورس با اجرائی شدن تغییر دامنه نوسان ضرر و زیان های سنگینی شامل حال سهامداران می شود و بهتر بود تا در وضعیت فعلی چنین اقدامی به مرحله اجرا نمی رسید.
به دنبال مطرح شدن چنین صحبت هایی از طرف سهامداران بیشتر کارشناسان نظری واحد را نسبت به این تصمیم گیری سازمان بورس داشتند و معتقد بودند این تصمیم در موقعیت مناسبی اتخاذ شده است و سبب تعیین تکلیف و جمع آوری صفوف فروش می شود برای اینکه قیمت ها همیشه تا مرحله ای مشخص اصلاح می شوند و روند نزولی آنها نمی تواند تا نهایت ادامه دار باشد؛ بدین سبب تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج اقدامی مثبت بود که می تواند به طور قطع بازار را به تعادل برساند.
تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج درصد همچون اقداماتی بود که نشان میدهد دولت و سازمان بورس همه تلاش خودرا برای پشتیبانی از این بازار به کار گرفتند و به دنبال آن هستند تا هر چه زودتر با کاهش هیجان های موجود در معاملات و ایجاد اعتماد برای ورود به این بازار، رونق باردیگر ای را به این بازار ببخشند.
روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت
«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات بورس در هفته سوم اردیبهشت ماه اشاره نمود و اضافه کرد: در ابتدای هفته ای که گذشت تا حدودی فشار فرش در بازار حاکم بود اما روند بازار در اواسط و اواخر هفته تغییر نمود و توانست با جذب اعتماد تعدادی از سهامداران خرد جان تازه ای به خود بگیرد، همین طور از اواسط هفته شاهد خروج جدی پول از صندوق های با درآمد ثابت بودیم.
وی به پارامترهای مهم و موثر بر روند بازار سهام اشاره نمود و اظهار داشت: موضوع نرخ ارز یکی از با اهمیت ترین پارامترهایی است که با تاثیر مستقیم بر روند بازار سهام هم راه است.
به گفته امیرباقری، نرخ ارز حالا در کشور از دو موضوع مهم تاثیر می پذیرد که اولین عامل سیاست خارجی و نکته دیگر موضوع نقدینگی است.
این کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه بحث سیاست خارجی می تواند به لحاظ تکنیکالی موثر بر نرخ ارز باشد، اضافه کرد: تقاضا و عرضه ارز ناشی از خوش بینی و بدبینی های سیاسی می تواند این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.
مسایل موثر بر تعیین نرخ ارز
وی با اشاره به تاثیر حجم نقدینگی بر نرخ ارز اظهار داشت: با توجه به این که نقدینگی می تواند موثر بر نرخ ارز باشد؛ بدین سبب سیاست هایی که منجر به انبساط نقدینگی می شوند، موثر بر نرخ ارز هم خواهند بود.
امیرباقری با اشاره به این که ممکنست به لحاظ تکنیکالی پس از گشایش ها و توافقات صورت گرفته در حوزه سیاست خارجی فشار فروشی در کلیت بازار ارز ایجاد شود، اضافه کرد: حجم نقدینگی با این اتفاق افزایش می یابد و به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد، بطور طبیعی در آینده در صورت شتاب این شیب افزایشی با افزایش نرخ ارز همراه خواهیم بود.
به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، یکی از مسایلی که باید مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از سیاست سرکوب نرخ ارز است که دراین زمینه باید اجازه داده شود تا نرخ ارز از دل بازار و عرضه و تقاضای واقعی نشات بگیرد.
وی اشاره کرد: بازار انتظار تورمی و حجم نقدینگی را در تعیین نرخ ارز دخیل می کند؛ بدین سبب باید گاهی و هر چند سال یکبار با جهش قیمتی نرخ ارز مواجه باشیم.
امیرباقری گفت: یکی از با اهمیت ترین نکاتی که می تواند کانال معقول، مطمئن و بلندمدت را برای نرخ ارز ترسیم کند و فعالان اقتصادی را از شوک های ارزی در امان نگه دارد موضوع کنترل تورمی و پرهیز از سیاست دستوری نرخ ارز است.
بازار سرمایه، اولین بازار تاثیرپذیر از انتخابات ریاست جمهوری
این کارشناس بازار سرمایه به انتخابات ریاست جمهوری ایران و تاثیر آن بر معاملات بازار سهام اشاره نمود و اضافه کرد: ماه آتی در حوزه داخلی با انتخابات ریاست جمهوری ایران روبرو می باشیم که شخص رئیس جمهوری باتوجه به سیاست های مالی که در اختیار دولت قرار دارد می تواند موثر بر نرخ بهره و تورم اسمی باشد.
وی اشاره کرد: به طور قطع سیاست هایی که رئیس جمهوری بعدی در حوزه قیمت گذاری دستوری، کنترل قیمت ارز، کنترل نقدینگی و حرکت به سمت بازار باز دنبال می کند، می توانند تاثیر قابل توجهی را بر معاملات بازار سرمایه داشته باشند.
امیرباقری با اعلان اینکه حالا برنامه کاندیداهای رئیس جمهوری با جزئیات بیان نشده است و فقط به استراتژی بلندمدت خود بسنده کرده اند، اشاره کرد: در ابتدا باید در ایام آینده مشخص شود که چه افرادی در انتخابات شرکت می کنند و چه برنامه ای برای بخش کلان اقتصاد و سیاست ایران خواهند داشت، برای اینکه بازار سرمایه اولین بازاری خواهد بود که از این مساله تاثیر می پذیرد.
این کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه بنظر می رسد در حوزه سیاست خارجی امیدهایی در وین زنده شده باشد و در کنار آن رئیس جمهوری هم از شکسته شدن تحریم ها در کشور آگاهی داده است، اظهار داشت: این مسایل منجر به روشن شدن افق سیاسی می شود و با گشایش افق سیاسی بحث انتظار تورمی و شوک ارزی از سر اقتصاد ایران باز خواهد شد، این عوامل وابسته به عوامل بنیاد اقتصادی ایران است که در راس آنها حجم نقدینگی وجود دارد.
وی گفت: تورم انتظاری که تحت تاثیر عوامل روانشناسی - اجتماعی است تا حدودی با روشن شدن افق های سیاسی آرام تر می شود و از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها خودداری می کند که این مساله می تواند در کوتاه مدت و میان مدت مانع از شوک های تورمی و انتظاری در بازار شود.
ریسک متغیرهای فعلی بر روند بازار سهام
امیرباقری با اشاره به این که حالا متغیرهای فعلی ریسک به نسبت زیاد و ابهام سنگینی را بر بدنه بازار وارد می کنند، اظهار داشت: این امر سبب شده است تا تقاضای سنگینی در بازار ظاهر نشود مگر در بعضی از سهام بنیادی که قیمت های جهانی بصورت اهرمی به کمک آنها می آید.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در بین مدت و بلندمدت اتفاقات رخ داده یک سال اخیر بر بدنه بازار و از سویی چشم اندازهای سیاسی و اقتصادی آتی تاثیر خودرا بصورت مستقیم بر بدنه بازار سرمایه می گذارند.
وی با اعلان اینکه راه صنایع و سهام از یکدیگر جدا می شوند و در بازار حرکت جمعی سهام که منتج به حرکت سنگین شاخص شود را شاهد نخواهیم بود، اظهار داشت: به احتمال زیاد مسیر یک صنعت با صنعت دیگر جدا می شود که این مساله نویدبخش پیش روی بازار به سمت تحلیل محوری شدن خواهد بود.
امیرباقری افزود: سرمایه گذاران باید در بازاری که عمده حرکت آن برمبنای تحلیل است از دید تحلیل و باتوجه به پارامترهای حاضر و آتی در حوزه سیاسی و اقتصادی مبادرت به سرمایه گذاری کنند.
بازار سرمایه همچنان در راس توجه ارکان حاکمیت
این کارشناس بازار سرمایه به مصوبات سران قوا و تاثیر مثبت آن بر روند بازار اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبات سران قوا نشان میدهد که همچنان بازار سرمایه در راس توجه ارکان حاکمیت قرار دارد، دلسردی سهامداران از سرمایه گذاری در بورس و انتظار آنها برای کسب سودهای سنگین در بازار باید اصلاح گردد.
وی افزود: سهامداران باید دید خود برای کسب سود از این بازار را از کوتاه مدت به میان مدت و بلندمدت تغییر دهند و روش تحلیل خودرا از تورم محور به سود محور سوق دهند برای اینکه در این صورت می توان از فرصت های آتی بازار بهره برد.
امیرباقری با اعلان اینکه نکته قابل توجه در زمینه مصوبات سران قوا تصمیم گیری های ضروری برای بازگشت عقلانیت به بازار و پرهیز از هیجان در بازار است، اضافه کرد: امکان دارد این اقدامات به دور از تزریق مستقیم نقدینگی به بازار باشد و از جنس اقدامات تشویقی و حمایتی باشد که بطور طبیعی این اقدام بسیار مطلوب تر از تزریق مستقیم نقدینگی به بدنه بازار است.
تضاد تزریق نقدینگی از جانب دولت به بازار با روح بازار آزاد
این کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه تزریق مستقیم نقدینگی از جانب دولت به بازار در تضاد با روح بازار آزاد است، اظهار داشت: این اقدام ممکنست در کوتاه مدت با تاثیر مثبت بر روند بازار همراه باشد اما در بین مدت و بلندمدت تا زمانی که روندها در بازار شکل نگیرد ورود این نقدینگی در بدنه بازار بی تاثیر خواهند بود.
به گفته وی، اقدامات تشویقی و حمایتی سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس در بین مدت به بهبود روند، بازگشت عقلانیت به بازار و جلوگیری از هیجان در بازار کمک خواهدنمود.
امیرباقری افزود: بهتر است سهامداران نسبت به این مصوبات خوش بین باشند و تا حدودی انتظارات خودرا با واقعیات اقتصادی مطابقت دهند.منبع:

1400/02/25
20:28:12
5.0 / 5
423
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است