شریعتمداری:

اختلاف سلیقه وتضارب افكار باعث رشد و بالندگی یك ملت می شود

اختلاف سلیقه وتضارب افكار باعث رشد و بالندگی یك ملت می شود به گزارش کار و درآمد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اختلاف سلیقه، تضارب افکار و اندیشه باعث رشد و بالندگی یک ملت می شود اما منازعه بر سر منافع ملی حتما سبب از بین رفتن اهداف بزرگ یک ملت خواهد شد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «محمد شریعتمداری» در همایش تجلیل از عملکرد بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در مجموعه فرهنگی و ورزشی تلاش برگزار شد، اظهارداشت: در روزهای نزدیک به حماسه بزرگ تاریخی و انتخابات ریاست جمهوری هستیم و ملت ایران هر چهار سال یک مرتبه با حضور گسترده در پای صندوق های رای، نظامی را که به رهبری امام (ره) و همت مردم شکل گرفت برای دوره چهار ساله به عنصر حیات بخش «سرمایه اجتماعی» تجهیز می کنند.
وی تصریح کرد: سرمایه اجتماعی پشتوانه همه نظام های سیاسی بخصوص نظام جمهوری اسلامی است.
شریعتمداری ضمن اشاره به حماسه مردم در انتخابات دوم خرداد سال ۱۳۷۶، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بعد از آن انتخابات، آن روز را یک حماسه بزرگ تاریخی خلق شده توسط مردم دانستند و فرمودند این حماسه بزرگ سیاسی یک مرتبه دیگر به جهانیان نشان داد که ایرانی ها با شور و نشاط در صحنه هستند و برای دوام کشورشان با تاریخ کهن در کنار هم، یکپارچه و همدل و با هدف مشترک حرکت می کنند و حضور گسترده ما را از توطئه های دشمنان مصون کرده و بدخواهان را در خارج و داخل مأیوس کرد.
وزیر تعاون تصریح کرد: اینها نشان داده است که حضور پرشور مردم در صحنه های تاریخی چه میزان به توسعه و رشد مادی و معنوی یک ملت کمک می نماید.
وی اظهار داشت: ما باید با همه تلاش و توان، امید را در جامعه تزریق نماییم. عنصری محوری که در سایه آن رشد اقتصادی، جهش تولید و موفقیت های یک ملت رقم می خورد عنصر امید است و این عنصر در سایه یکپارچگی و وحدت، حول محور منافع ملی شکل می گیرد.
شریعتمداری اضافه کرد: در نقطه مقابل امید، عنصری که باعث نزول و تنزل قدرت یک ملت بزرگ می شود تفرق، منازعه و تشتت در زمینه مسائلی است که ما آنها را منافع ملی خطاب می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: اختلاف سلیقه، تضارب افکار و اندیشه هم عنصر ارزشمندی است و موجبات رشد و تعالی و بالندگی یک ملت می شود، اما منازعه بر سر منافع ملی حتما سبب از بین رفتن اهداف بزرگ یک ملت می شود.
وزیر تعاون اظهار داشت: باید تلاش نماییم از جهش تولید پیراهنی برای افزایش سرمایه اجتماعی و بالابردن وحدت ملی استفاده نماییم و در سایه وحدت ملی است که می توانیم در راه رشد و پایندگی ملت ایران ادامه دهیم.

شریعتمداری ضمن اشاره به سال جهش تولید اظهار داشت: معاونت اقتصادی وزرات تعاون در ابتدای سال با سیاستگذاری صحیح و فرماندهی مناسب برای تحقق این شعار گام برداشت و برنامه های لازم را به بنگاه های زیر مجموعه ابلاغ نمود و در انتها هم در ماه های اخیر بنگاه های اقتصادی را ارزیابی کرد و شاخص بهره وری بنگاه های اقتصادی را اندازه گیری نمود و این کار جدیدی بود که در زیرمجموعه واحدهای وزارت تعاون انجام شد.
وی افزود: هدف جهش تولید و رشد پایدار در سطح کلان اتفاق نمی افتد مگر این که در حوزه ها و لایه های متعدد زمینه های این امر را فراهم نماییم.
شریعتمداری تصریح کرد: اگر بخواهیم جهش تولید را به صورت مستمر ادامه دهیم و به رشد پایدار در سطح کلان در کشور نائل آییم باید در جنبه های حوزه های نهادی، ساختاری و سطح خرد، تحولاتی را ایجاد نماییم.
وی اظهارداشت: کشور تجربه رشد اقتصادی در چهار دهه اخیر را در زمان هایی شاهد بودیم و یکی از پایدارترین آنها در دوره هشت ساله ای بود که بعدها به دولت هشت ساله اصلاحات شکل گرفت.
وزیر تعاون اظهار داشت: بررسی آمار نشان داده است که در طول آن ایام در شرایط خوبی قرار داشتیم و حتی در سالهای آغازین دولت یازدهم و دوازدهم اگر به شاخصهای نابرابری اقتصادی و فقر و موارد دیگر نگاهی بیاندازیم، می بینیم در سایه اتفاقات خوبی که در شروع این دولت رخ داد، به سطح بالایی از شاخص ها دست یافتیم و عاملی که در این حوزه مهم بود رشد بی سابقه انباشت سرمایه اجتماعی و ارتقای اعتماد دو جانبه ملت و دولت بود و حاکمان در یک همزیستی مسالمت آمیز با هموطنان شرایط و جو مناسبی را برای فعالیت اقتصادی فراهم کردند.
وی بیان نمود: در دوره اصلاحات، تنش زدایی در سطح منطقه، بین المللی سبب شده بود در شاخصهای فساد روند رو به کاهش خوبی را شاهد بودیم و نهادهای بین المللی که ناظر بر فعالیت ها بودند در گزارش های خود اعلام می کردند که ما در این حوزه قدم برداشیم و بنده بعنوان عضوی از آن دولت خاطرم است که زمینه ها برای تحقق اهدافی فراهم شده بود که دست نیافتنی بود.
شریعتمداری افزود: یکی از این زمینه ها برقراری زبان مشترک در حوزه فعالیتهای تجاری با جهان بود و در دوره اصلاحات مهر عدم ساخت که در اختیار بخش های تولیدی بود و هر کالایی که وارد کشور می شد باید این مهر بر آن زده می شد و اجازه ورود داشت.
وزیر تعاون اظهار داشت: یکی از عناصر موثر دیگر در دوره اصلاحات برقراری رابطه مطلوب با حوزه پیرامونی بود. در عمر چهل ساله انقلاب اسلامی شاهد می باشیم که معمولا دوگانه ای را پیش روی ملت قرار دهیم که یکی از آنها را انتخاب کنند، یا تسلیم در مقابل ابرقدرت ها یا رفتار خصمانه در نظام بین الملل است و چاره سومی عرضه نمی نماییم در صورتی که چاره سوم مطلوب ملت ایران است.
وی اضافه کرد: بدون استفاده از دیپلماسی اقتصادی برای تحکیم فعالیتهای دیپلماسی در جهان، برقراری موازنه بین شرق و غرب در عرصه های متعدد فعالیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تنش زدایی در روابط با کشورهای پیرامون، نمی توانیم با تنش با کشورهای همسایه به هدف ها برسیم.
وزیر تعاون خاطرنشان کرد: در سال هایی که شرایط مطلوب با کشورهای پیرامونی داشتیم حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد با کشورهای پیرامونی ارتباط برقرار کردیم و استفاده از امکانات مناسب برای همکاری با همسایگان یکی از مهم ترین اقدامات در دوره اصلاحات بود و حتما این الگو تکرار شدنی است.
وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین اقداماتی که باید صورت گیرد و در گذشته هم سابقه آنرا داشتیم، استفاده صحیحی از شاخصهای صحیح حکمرانی خوب و مطلوب در سطح اداره امور بنگاه داری اقتصادی و سطح فعالیتهای دیگر در کشور است.
شریعتمداری اظهار داشت: برخی مفاهیم بعنوان مفاهیم مشترک در قالب خود می تواند ائتلاف بزرگ را در کشور خلق کند که یکی از آنها جوانگرایی نخبگانی است و از مولفه های حکمرانی خوب است و رهبر معظم انقلاب هم در گام دوم درباره آن صحبت کردند.
وزیر تعاون اظهار داشت: در وزارت تعاون هم با استفاده از سیاست جوانگرایی به اهداف مطلوب دست یافتیم و این موفقیت حاصل تلاش ما در استقرار هدف جوانگرایی نخبگانی در سطح بنگاه های یک وزارت خانه بود و موفق شدیم ۱۲ سال عمر مدیریت را کاهش دهیم و در سازمان های سنتی با به کارگیری جوانان گام های بزرگی برداریم و از نظر و دیدگاه افراد باتجربه استفاده نماییم.
وی اضافه کرد: نمونه آن هم حضور مدیران عامل صندوق بازنشستگی است. نمونه دیگر هم نرخ سود شستا در سالهای ۹۷ تا ۹۹ است که از هفت درصد به ۱۴۰ درصد رسیده است.
شریعتمداری افزود: مشابه این اقدامات در مجموعه فعالیتهای بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر است که حجم سرمایه های متعلق به بیمه گذاران در کمتر از دو سال محقق شد که میزان افراد زیر پوشش این بیمه از ۶۴۰ هزار نفر به سقف دو میلیون بیمه شده در سطح روستاها حرکت کرده است.
وی ضمن اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار داشت: آرزوی ۱۲ ساله بازنشستگان و بی عدالتی را مرتفع کردیم و حداقل های لازم به منظور زندگی فراهم گشته است و بدون این که حتی یک سهم از ۱۶ هزار میلیارد تومان مورد تعهد دولت به صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی پرداخت گردد و البته منتظر هستیم دولت به تعهدات خود عمل کند.
وزیر تعاون با اشاره به اینکه اصل شفافیت مهم ترین عواملی است که موفق شدیم به کمک آن به سود قابل توجه در فعالیتهای اقتصادی برسیم، اظهار داشت: هشت سامانه شفافیت در وزارت تعاون استقرار یافته است و بگونه ای که سال قبل به تمام شرکت ها بخشنامه ای ابلاغ کردیم که تمام کالاهایی که قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند، باید در بورس کالا عرضه شوند و این هدف در بعضی از شرکت ها اجرایی شده است.
وی خاطرنشان کرد: نظام حکمرانی مطلوب اجازه نمی دهد حکمرانی شرکتی را با دخالت در انتصاب مدیران مخدوش نماییم، اما متاسفانه در کشور ما رواج دارد و فشارهای سیاسی و قوا سبب شده در تصمیم گیری در نظام بنگاه داری از راه حکمرانی شرکتی مناسب باز مانده ایم و باید با فشار و تحمل مشقات فراوان با سلایق خود در انتخاب مدیران شایسته در سطوح پایین قدم برداریم و در سطوح بالا زیر بار فشار قرارنگیریم.
وی اظهار داشت: نظام بنگاه داری ما این گونه است که هر بنگاه اقتصادی که در هر گوشه ای شکل می گیرد باج گیری های محلی آغاز می شود.
شریعتمداری تصریح کرد: ما به هیچ وجه با مبحث ایفای مسئولیت های اجتماعی بنگاه ها مخالف نیستیم و مطمئنیم مردم باید از مواهب بنگاه ها بهره مند شوند، اما این با باج خواهی متفاوت می باشد و این گونه نمی گردد بنگاه داری کرد و اینها تبدیل به جرایم شود تا در قوه قضائیه با متخلفان برخورد شود.منبع:

1400/03/03
20:55:06
5.0 / 5
512
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است