یك كارشناس بازار سرمایه:

افت مقطعی شاخص بورس به مدلول اختتام روند صعودی بازار سرمایه نیست

افت مقطعی شاخص بورس به مدلول اختتام روند صعودی بازار سرمایه نیست به گزارش کار و درآمد یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: افت مقطعی شاخص بورس به مدلول اختتام روند صعودی کوتاه مدت بازار نیست، بازار می تواند در راه معاملاتی خود استراحتی را داشته باشد و پس از آن باردیگر به روند صعودی خود ادامه دهد.


"نیما میرزایی" امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به افت شاخص بورس در بازار روز گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: بازار در خیلی از سهم های شاخص ساز به نقاط ارزندگی نسبی رسیده است؛ بدین سبب در مقابل ریزش های شدید مقاومت نشان میدهد و بعد از هر بار اصلاح به سرعت و با نخستین حضور خریداران T افت قیمتی در این سهم ها جبران می شود.
وی گفت: بازار عمدتاً در سهام کوچک و برخی سهام بزرگ همچنان در نگاه بلندمدت و از نظر تکنیکالی در کانال ریزشی با شیب ملایم قرار دارد که با اهمیت ترین دلیل این افت شاخص را می توان در هیجان فروش سهامداران خرد و ترس از کاهش نرخ دلار جستجو کرد.

میرزایی اشاره کرد: افت روز گذشته شاخص بورس به مدلول اختتام روند صعودی کوتاه مدت بازار نیست، بلکه بازار می تواند در راه معاملاتی خود استراحتی را داشته باشد و پس از آن باردیگر به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.
راه های بهبود روند معاملات بورس
این کارشناس بازار سرمایه به راه های بهبود روند معاملات بورس و سبزپوشی شاخص بورس اشاره نمود و اضافه کرد: اقدامات زیادی می تواند در این مساله موثر باشد اما سریعترین و منطقی ترین چاره برای کنترل و تثبیت بازار و رشدهای آتی آنرا می توان در کاهش نرخ های بهره بانکی و بین بانکی جستجو کرد.
وی گفت: سازمان بورس اقدامات زیادی را در امتداد کاهش هیجان به وجود آمده در معاملات بازار در نظر گرفت اما تعدادی از اقدامات مانند کاهش نرخ سود بانکی در حیطه اختیارات این سازمان نیست بلکه تصمیم گیری آن وابسته به سطوح بالاتر و تصمیم گیران دولتی است.
این کارشناس بازار سرمایه به تاثیر واریز یک درصد منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بر روند معاملات بورس اشاره نمود و اظهار داشت: مبلغی که مقرر است از این صندوق وارد بازار سهام شود نسبت به برآوردهای اولیه تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه تفاوت معناداری پیدا کرده است و عملا در مقایسه با حجم بازار و ارزش معاملات نمی توان انتظار معجزه و تاثیرگذاری قابل توجهی را از این پول داشت.
وی اضافه کرد: البته تاثیر روانی واریز منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بعنوان حمایت مجموعه تصمیم گیر دولت از بازار سهام بی تاثیر نبوده است، همین طور در کنار آن در صورت مدیریت صحیح در نحوه خریدها می تواند کمک کننده به آرامش بازار باشد.
مصوبه مالیات بر عایدی سرمایه، موثرترین تصمیم برای پشتیبانی از بازار
میرزایی به مصوبه اخیر مجلس در زمینه مالیات بر عایدی سرمایه اشاره نمود و اظهار داشت: این تصمیم موثرترین پشتیبانی از بازار سرمایه در ماه های اخیر بوده است، با وجود ایرادات کارشناسی وارد شده به تعدادی از جزئیات طرح پیشنهادی، بنظر می رسد که این اقدام در طولانی مدت می تواند کمک زیادی را به مدیریت جریان نقدینگی به سمت تولید و بورس داشته باشد.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، به طور قطع می توان میزان تاثیر این طرح را بعد از عبور از شرایط هیجانی فعلی بازار سرمایه مشاهده کرد.
تاثیرپذیری معاملات بورس از مذاکرات وین
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که اعلام نتیجه مثبت مذاکرات وین تا چه میزان می تواند روند معاملات بازار را تحت تاثیر قرار دهد، اظهار داشت: باتوجه به جهش قیمت کامودیتی ها عملا موضوع چندان جدی و خطرناکی سودسازی شرکت های صادرات محور را تهدید نمی کند.
میرزایی با اعلان اینکه حالا و در وضعیت فعلی بازار، قیمت بیشتر سهام شرکتها پس از اصلاح شدیدی که تجربه کردند برای خرید توجیه پذیر هستند، گفت: درصورت کاهش نرخ احتمالی دلار ممکنست برای مدتی کوتاه بر روند بازار موثر باشد اما نمی تواند تاثیر چندان جدی را بر روند بازار داشته باشد.
وی با اشاره به این که ترس فعلی در بازار نمی تواند یک تهدید اصیل یا بلندمدت برای بورس باشد، اشاره کرد: بنظر می رسد که اثر این اتفاق در بازار کوتاه مدت باشد، برای اینکه همراه با افت موقت نرخ ارز، کانال های ارتباطی مالی و صادراتی نیز بهبود یافته و فقط با کاهش هزینه ۱۰ تا ۱۵ درصدی سربار نقل و انتقال ارز، اثر افت قیمت دلار در صورت های مالی شرکتها بی اثر می شود و حتی انتظار رشد جزیی سودآوری شرکتها را باتوجه به توسعه نسبی صادرات می توان انتظار داشت.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، شاخص کل در بازار بورس روز گذشته (دوشنبه، ۱۰ خردادماه) ۱۰ هزار و ۹۶۳ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۱۴۵ هزار واحد رسید.منبع:

1400/03/11
11:18:08
5.0 / 5
506
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است