كارشناس ارشد بازارهای بین المللی معدن و فولاد مطرح كرد:

ضرورت حركت به سمت صادرات ۱۵ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴

ضرورت حركت به سمت صادرات ۱۵ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ به گزارش کار و درآمد کارشناس ارشد بازارهای بین المللی معدن و فولاد اظهار داشت: برنامه های توسعه ای کشورهای پیشرو فولادی بخصوص هندوستان،  رفع محدودیت های کرونایی و بازگشت دیگر شرکت ها به مدار تولید، خطری برای بازارهای صادراتی فولاد ایران است و باید از حالا برای صادرات ۱۵میلیون تنی در افق ۱۴۰۴ برنامه داشته باشیم.


«کیوان جعفری طهرانی» امروز در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا درمورد هدفگذاری تولید فولاد به میزان ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ و با عنایت به حدود چهار سال فرصت باقی مانده تا آن زمان، فعالیت سایر رقبا در بازارهای جهانی و احتمال از دست رفتن سهم ایران در بازارهای بین المللی، اضافه کرد: هرچند صحبت های اولیه بر رسیدن به تولید قطعی ۵۵ میلیون تنی فولاد تا آخر سال ۱۴۰۴ بود، اما امروز صحبت از دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تنی است و تولید قطعی را بین ۸۰ تا ۸۵ درصد ظرفیت پیشبینی می کنند.
وی بیان داشت: به این ترتیب، تولید قطعی فولاد رقمی بین ۴۴ تا ۴۶.۷ میلیون تن خواهد شد و مازاد بر آن هم با عنایت به طرح های توسعه ای دیگر کشورها و کاهش مصرف سرانه فولاد در کشورمان، ضروری به نظر نمی رسد.
این کارشناس ارشد بازارهای بین المللی معدن و فولاد خاطرنشان کرد: در حدود یک سال و نیم گذشته به علت مشکلات تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، ساخت وسازها در کشور محدود شد و هرچند پیشبینی ها حاکی از برداشته شدن تحریم ها در طول فعالیت دولت جدید است، اما حقیقت این است که افزایش مصرف سرانه هم آنقدر نخواهد بود که بتوان در افق چشم انداز با تولید ۴۵ میلیون تنی، حتی تا ۳۰ میلیون تن فولاد مصرف کرد و در آن سال باید بتوانیم دست کم ۱۵ میلیون تن صادرات فولاد داشته باشیم.
جعفری طهرانی توضیح داد: نگاهی به آمارها نشان داده است دو سال پیش صادرات حدود ۹ الی ۹.۵ میلیون تن و سال گذشته صادرات حدود ۸.۵ میلیون تنی فولاد به ثبت رسیده و این، به معنای افت حداقل ۱۰ درصدی صادرات در این حوزه می باشد.
وی افزود: این کاهش صادرات در ۶ ماهه نخست سال گذشته به علت محدودیت های اعمال شده از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (که فولادسازان فقط می توانستند ۲۵ درصد محصول تولیدی شان را صادر کنند) بیشتر بود، اما در نیمه دوم سال آنرا جبران کردند.
تحلیلگر ارشد حوزه معدن و صنایع معدنی افزود: در سه ماهه پایانی سال قبل بخصوص ماه های بهمن و اسفند فولادسازان کشورمان خوش درخشیدند و توانستند کسری صادرات را که تا اوایل بهمن به حدود سه میلیون تن رسیده بود، به کمتر از یک میلیون تن برسانند.
وی در ادامه به کشوری نظیر هندوستان در منطقه اشاره نمود که برنامه های توسعه ای بزرگی تعریف کرده و اضافه کرد: هندی ها افق چشم انداز تولید فولادشان را برای سال ۲۰۳۰ و ۲۰۳۱ تعریف کرده اند تا به ظرفیت تولید ۳۰۰ میلیون تنی و تولید قطعی ۲۵۰ میلیون تنی برسند.
جعفری طهرانی بیان داشت: این ارقام در مقایسه با تولید ۱۱۰ میلیون تنی فعلی آنها رشد بیشتر از ۲۲۷ درصدی نشان داده است و این هدف که مقرر است طی ۱۰ سال محقق شود، هدفی بسیار بزرگی است.
وی اظهار داشت: در ماه های گذشته شاهد بودیم به علت شیوع موج جدید کرونا در این کشور، خیلی از فولادسازان هندی که به شیوه کوره قوس الکتریکی و در تولید آهن اسفنجی به شیوه گازی (به جای زغال) کار می کردند، مجبور به کاهش یا توقف خطوط تولید فولادشان شدند و خطوط تولید اکسیژن شان را به بیماران و بیمارستان ها اختصاص دادند.
کارشناس ارشد بازارهای بین المللی معدن و فولاد تصریح کرد: این مشکل حالا رفع شده و کاهش تولید اتفاق افتاده از اواخر ماه آوریل و در طول ماه می، همینطور در ماه جاری (ژوئن) جبران می شود.
وی افزود: برنامه افزایش تولید سالیانه حداقل ۱۵ میلیون تنی فولاد هند می تواند برای ایران خطرناک باشد، چونکه علاوه بر کوچک کردن سهم ایران در بازارهای صادراتی، سایر فولادسازان ژاپنی، کره ای، آلمانی و اروپایی که تولیدشان متاثر از پاندمی کرونا صدمه دیده بود، به مدار تولید بازخواهند گشت و می توانند بر بازارهای صادراتی ایران اثرگذار شوند.
جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: بنابراین باید از الان پیشبینی های لازم را داشته باشیم تا در افق ۱۴۰۴ به ۱۵ میلیون تن صادرات دست یابیم.
وی بیان داشت: البته اگر ایران بخواهد به تولید قطعی ۵۵ میلیون تن فولاد برسد، باید حداقل هدفگذاری صادراتی ۲۰ میلیون تنی داشته باشد که بسیار بلندپروازانه و دور از انتظار است.


ذخایر محدود سنگ آهن
تحلیلگر ارشد حوزه معدن و صنایع معدنی، در ادامه به ذخایر محدود سنگ آهن کشور اشاره نمود و اظهار داشت: اگر قرار باشد به تولید قطعی ۵۵ میلیون تنی برسیم، ذخایر کشور فقط پاسخ گوی ۱۴ سال بعد از افق چشم انداز خواهد بود، به همین ترتیب با دستیابی به تولید قطعی حدود ۴۵ میلیون تنی، ذخایر سنگ آهن فقط بین ۱۷ تا ۱۹ سال دوام خواهند آورد.
وی افزود: در هر صورت، این مدت زمان کوتاه است و باید به جد به دنبال اکتشافات جدید و جذب سرمایه گذاری برای اکتشاف و استخراج معادن جدید سنگ آهن باشیم تا وابستگی مان را همچون حال حاضر به واردات سنگ آهن قطع نماییم.
جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: در غیر این صورت، با عنایت به افزایش تولید خیلی از کشورها در طول سالهای آینده همچون هندوستان و نیاز خودشان به ذخایر سنگ آهن شان، امکان واردات سنگ آهن از آنها سخت خواهد بود.
وی در عین حال عنوان کرد: چین، اوج تولید فولاد خویش را در سال ۲۰۲۵ خواهد داشت و بعد از آن تولیدش با کاهش مواجه خواهد شد، چونکه هدفگذاری کرده تا در سال ۲۰۳۰ تولید فولادش را «سبز» کند.
کارشناس ارشد بازارهای بین المللی معدن و فولاد توضیح داد: انتقال فناوری تولید فولاد از روش کوره بلند به روش قوس الکتریکی و سپس تکنولوژی هیدروژنی و فولاد سبز زمان بر است و سبب می شود تولید فولاد چین از سال ۲۰۲۵ کاهش پیدا کند، هرچند این کاهش با افزایش تولید سایر کشورها همچون هندوستان جبران خواهد شد.
پیشتر «وجیه الله جعفری» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به ایرنا اظهار داشت: با عنایت به تأمین عمده سرمایه گذاری های مورد نیاز، دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ و تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد امکان پذیر است.منبع:

1400/03/12
23:24:44
5.0 / 5
529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است