مشكلات یك خودروساز با شهرداری ساوه این گره قابل گشایش است

مشكلات یك خودروساز با شهرداری ساوه این گره قابل گشایش است به گزارش کار و درآمد ایرنا- مدیران کارخانه خودروسازی کاریزان ساوه مدعی هستند که در صورت رفع موانع، قادر خواهند بود تا ۲ هزار شغل مستقیم در شهرستان ایجاد کنند اما شهرداری هم مدعی مالکیت اراضی محل راه اندازی این صنعت است و مطالبه ۳۰ میلیارد تومانی بابت عوارض دارد و حتی بیان می کنند که حکم تخریب این کارخانه را دارند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، شرکت کاریزان خودرو از حدود ۱۵ سال پیش مبادرت به راه اندازی دومین کارخانه خود در شهرستان ساوه نمود (کارخانه اول در قزوین واقع است) و بعد از تکمیل بنا و مستحدثات و استقرار ماشین آلات و تکمیل سالن رنگ تا آغاز تولید فاصله ای ندارد اما زمین محل راه اندازی این واحد تولیدی به چالشی میان شهرداری و مدیران این کارخانه تبدیل گشته است و چند سال است که با حل نشدن مشکل یاد شده، فرصت سوزی می شود.
گفته می شود تولیدات این کارخانه شامل انواع کامیون و کامیونت ها با ظرفیت ۶، هشت، ۱۲ و ۱۹ تن است که از نظر استانداردها هم دارای شاخصهای یورو ۵ و یورو ۴ است و با آغاز به کار آن صدها خانواده می توانند ارتزاق کنند.
این کارخانه در زمینی که واقع در پایین دست شهر صنعتی کاوه است و با شهر حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد، راه اندازی شده است اما شهرداری ساوه مدعی است که بر مبنای مستنداتی که در اختیار دارد، اراضی متعلق به این نهاد است و ساخت و ساز بدون هماهنگی بوده است؛ از سویی مدیران کاریزان خودرو هم معتقد هستند که در سالهای گذشته برای این اراضی استعلام گرفته اند و اصلا در محدوده شهرداری نیست و متعلق به دهیاری است.
آنگونه که خبرنگار ایرنا، آگاه شد گره کار در رقمی حدود ۳۰۰ میلیاردریال بابت عوارض شهرداری نهفته است؛ شهردار ساوه اعتقاد دارد که طبق تصمیم کمیسیون ماده ۱۰۰، شرکت کاریزان خودرو باید این مبلغ را پرداخت کند اما مدیر کارخانه کاریزان می گوید که با پیگیری هایی به عمل آمده، از جانب دیوان عدالت اداری این رای ابطال شده است.
شهرداری حکم تخریب دارد اما اولویتش پشتیبانی از صنعت است
«سید مهدی حسینی» شهردار ساوه در این خصوص به ایرنا، اظهار داشت: این که صنعت بزرگی مانند کاریزان خودرو اعتقادی به پرداخت عوارض شهرداری نداشته باشد، خیلی زیبنده نیست.
وی اضافه کرد: شهرداری حتی پارسال یک بسته تشویقی برای این شرکت در نظر گرفت تا بتواند عوارض را به صورت تقسیطی پرداخت کند اما همچنان این اقدام محقق نشد و حالا در سال ۱۴۰۰ هم باید پنج درصد مازاد بر رقم قبلی را هم پرداخت کند.
شهردار ساوه عنوان کرد: اگر این شرکت مبلغ ۳۰۰ میلیاردریال عوارض را حتی در سه سال هم پرداخت کند، کمک بزرگی به شهرداری است و خیلی از مشکلات ما را برطرف می کند.
به گفته حسینی، این شرکت به جای پرداخت عوارض، به دیوان عدالت اداری اعاده دادرسی داده است و با این کار فقط زمان از دست می رود چونکه شهرداری حکم تخریب این کارخانه را در دست دارد و می توانیم آنرا اجرا نماییم اما به خاطر پشتیبانی از صنعت و اشتغال بعنوان یک اولویت، انجام این اقدام را در نظر نداریم.
وی اظهار داشت: اراضی محل راه اندازی این کارخانه بر مبنای مستندات موجود متعلق به شهرداری ساوه است.
می توانیم تا ۲ هزار شغل مستقیم ایجاد نماییم
در همین رابطه مدیر کارخانه کاریزان خودرو ساوه هم به ایرنا، اظهار داشت: هیات سه نفره کارشناسان دیوان عدالت اداری رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ساوه را باطل اعلام نموده است.
«قادر ولیزاده» اضافه کرد: هیات سه نفره کارشناسی مرکب از نمایندگان دیوان عدالت اداری، شهرداری و یک کارشناس دیگر در زمینه چالش بین شهرداری و شرکت کاریزان خودرو تشکیل شده است که ضمن بازدید از عرصه های مورد مناقشه، تصمیم گیری خواهند کرد که آیا این اراضی در خارج از محدوده شهری و در ارتباط با دهیاری است یا در اختیار شهرداری ساوه قرار دارد.
وی اضافه کرد: حتی مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال بابت هزینه های دادرسی و کارشناسی واریز کردیم.
مدیر کارخانه کاریزان خودرو ساوه عنوان کرد: هنوز منتظر این بازدید و تصمیم گیری مقتضی هستیم اما رای قبلی در خصوص اجازه تخریب به شهرداری از جانب کمیسیون ماده صد با حکم دیوان عدالت اداری باطل شده است.
به گفته او، این چالش سبب وقفه چندین ساله در روند کار و تولید خودرو در شرکت کاریزان شده است در حالیکه سرمایه گذاری های هنگفتی در این رابطه انجام شده است.
ولیزاده اظهار داشت: سرمایه گذاران این طرح تولید کامیون و کامیونت برای رونق تولید و ایجاد اشتغال همه توان مالی خویش را به کار گرفته اند و شایسته است در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب به نام مانع زدایی و پشتیبانی ها نامگذاری شده است، کمک گردد تا زمینه تولید و اشتغال در این کارخانه مهیا شود.
به گفته مدیر کارخانه کاریزان خودرو ساوه، در صورتیکه این واحد تولیدی راه اندازی شود ۲ هزار شغل مستقیم و ۲ هزار و ۵۰۰ شغل پایین دست و غیرمستقیم ایجاد می شود و انتظار است مسؤلان در جهت لبیک به بیانات رهبر معظم انقلاب، گره و مشکل پیش آمده میان شرکت و شهرداری را رفع کنند تا هزاران خانواده دارای نان آور شوند.
وی اظهار داشت: هدف اساسی سرمایه گذاران شرکت کاریزان خودرو کمک به رونق تولید و اشتغالزایی برای جوانان مملکت است و این کارخانه حتی در امور عام المنفعه و خیریه مانند ساخت شیرخوارگاه برای کودکان بی سرپرست با هزینه ای بالغ بر ۳۰ میلیاردریال هم فعالیت دارند.
وی اضافه کرد: آیا منطقی است شرکتی که هنوز تولید خویش را آغاز نکرده است، مبلغ ۳۰۰ میلیاردریال بابت عوارض به شهرداری پرداخت کند؟
ولیزاده اظهار داشت: در زمان شهردار اسبق ساوه در مورد اراضی محل راه اندازی شرکت استعلام گرفتیم که هنوز هم موجود است و نشان داده است این عرصه در محدوده شهر قرار ندارد.
بررسی مشکلات کاریزان در ستاد اقتصاد مقاومتی سال ۹۸

استاندار مرکزی در ۲۱ خرداد سال ۱۳۹۸ با هدف گره گشایی از مشکلات این کارخانه، مبادرت به تشکیل جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در محل این شرکت کرد که نشان از عزم مدیریت ارشد استان برای کمک به این واحد تولید کننده کامیون و کامیونت دارد.
در آن جلسه که خبر آن بر روی خروجی خبرگزاری ایرنا، قرار گرفت، «سیدعلی آقازاده» عنوان کرد: کاریزان خودرو از واحدهای تولیدی منحصر به فرد در صنعت خودرو به حساب می آید که مشکلاتی در روند طرح توسعه آن بوجود آمده است.
وی اضافه کرد: در سالن رنگ این واحد خودروسازی امکان رنگ آمیز ۳۲ دستگاه خودرو در هر ساعت وجود دارد در حالیکه تابحال بیشترین ظرفیت یک خودروساز در کشور در این حوزه رنگ آمیزی ۲۵ خودرو بوده است.
استاندار مرکزی عنوان کرد: این مجموعه تولیدی از مهم ترین و به روزترین کارخانه های کشور است و اراده همه مسؤلان مبتنی بر حل مشکلات آن و تثبیت رونق تولید و اشتغال است.
وی اظهار داشت: روند فعالیت و حیات اقتصادی کاریزان خودرو به صورت کامل مورد حمایت مدیریت ارشد استان است و در جلسات آینده هم دغدغه و نگرانی سرمایه گذاران طرح را برطرف خواهیم کرد.
آقازاده افزود: حدود هشت ماه است که به دلایلی این طرح پیشرفت چندانی نداشته و گرفتار تعطیلی شد اما انتظار داریم که بزودی فعالیتهای توسعه ای آن آغاز شود.
به هر صورت، حالا یک کارخانه آماده تولید در ساوه راه اندازی شده است و به قول مدیران توان اشتغال هزاران شغل را دارد و در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب به نام تولید، مانع زدایی و پشتیبانی نامگذاری شده است، مدیران و سرمایه گذاران این طرح صنعتی امیدوار به گشایشی موثر در این رابطه هستند.
ساوه با بهره مندی از افزون بر ۶۰۰ کارخانه تولیدی و اشتغال دست کم ۴۵ هزار نیروی کار، از قطب های صنعتی ایران به حساب می آید.1400/03/17
12:36:35
5.0 / 5
484
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است