اشتغال در آخرین مناظره كاندیداها

از دادن سهام شستا به بازنشستگان تا وام های خرد به زنان كارآفرین

از دادن سهام شستا به بازنشستگان تا وام های خرد به زنان كارآفرین هفت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره آخر به عرضه تصویری از برنامه ها و مواضع خود در برابر مبحث بیکاری و اشتغال جوانان پرداختند و مسایلی چون ایجاد اشتغال چهار میلیون نفری و ساماندهی فارغ التحصیلان تا دادن وام های خرد به زنان تحصیلکرده کارآفرین و سهام شستا به بازنشستگان همچون وعده هایی بود که مطرح نمودند.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در آخرین مناظره انتخاباتی هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری تلاش کردند تا از فرصت در اختیار خود برای بیان دیدگاهها در مورد اشتغال جوانان و حل معضل بیکاری استفاده کنند و به تشریح برنامه های اشتغال خود پرداختند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی از برنامه اشتغال سریع سخن گفت و اضافه کرد: برنامه ای برای اشتغال سریع داریم که با آن نیمی از کسانی که جویای کار هستند در دو سال اول مشغول به کار شوند.

وی با نشان دادن چند نمودار در مورد نحوه توزیع منابع و درآمدها در کشور، اظهار داشت: باید دید توزیع منابع در کشور به چه ترتیب است و میزان درآمدها و وضعیت اشتغال در چه وضعیتی است.

به گفته این نامزد ریاست جمهوری، در حالی شاهد افزایش نرخ بیکاری در سرتاسر کشور هستیم که از اشتغال در بخش تولید درحال کاهش و در بخش خدمات کارمندی در حال افزایش می باشد.

وی با بیان اینکه ۲۰ برنامه و۲۰ پروژه را طراحی نموده، راهکار کاهش بیکاری را در حضور جوانان و تغییر مدل حکمرانی دانست و اظهار داشت: جوانان پای کار هستند، آنها سواد و تجربه آموخته اند و می توانند این کار را انجام دهند.

قاضی زاده هاشمی، تورم را ام المصائب کشور عنوان نمود که سبب بیکاری، از بین رفتن تولید، مهاجرت و پیشگیری از تشکیل خانواده شده است.

این نامزد ریاست جمهوری، اختصاص بخشی از سهام شستا به بازنشستگان، توسعه مشاغل استارت آپی و بهره گیری از فضای مجازی در این حوزه را همچون برنامه های خود ذکر کرد.

محسن رضایی دیگر نامزد ریاست جمهوری با تکیه بر گسترش کسب و کارهای خانگی از ایجاد سامانه جمع سپاری عضو برای فارغ التحصیلان و شناسایی توانایی آنان در اقتصاد و فناوری سخن گفت و بر دادن حقوق و ورود آنها به بازار کسب و کار تصریح کرد.

وی با اشاره به اینکه پنجاه سال است مشکل بیکاری داریم، اضافه کرد: هم اکنون ۱۶۵ هزار فوق دکترای بیکار داریم که در برنامه ما آنها را در یک سامانه جمع سپاری عضو و از فردای تشکیل دولت در اقتصاد و فناوری گروه بندی می نماییم، ماهانه به آنها حقوق می دهیم و به تدریج وارد فضای کسب و کار می نماییم.

به گفته رضایی، جوانان فرشتگان نجات ایران و مهم ترین سرمایه های ملی هستند که هرجا به آنها میدان داده شده کارهای بزرگی انجام دادند.

سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد ریاست جمهوری از جهش در تولید و تقویت کسب و کار سخن گفت و از تأمین حداقل معاش مردم با عرضه کارت خرید برای سه دهک پایین جامعه بعنوان یکی از برنامه های مهم خود یاد کرد.

وی ضمن اشاره به ایجاد چهار میلیون شغل در طول چهار سال، اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از پنج میلیون بیکار داریم و ایجاد چهار میلیون شغل در چهار سال دست یافتنی است.

زاکانی علیرضا نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم در برنامه خود از ایجاد شش میلیون و ۷۰۰ هزار شغل سخن گفت و تصریح کرد: پیاده سازی درست قانون اساسی در زمینه اشتغال و تأمین اجتماعی را با جدیت دنبال خواهد نمود.

سعید جلیلی هم جهش تولید را منوط به جهش صادرات و جهش صادرات را منوط به جهش تعاملات خارجی دانست و ضمن اشاره به ماموریتهای اشتغال دستگاهها اظهار نمود: اگر برای دستگاهی تعریف شود که چند میلیون شغل درست کند آن دستگاه باید خویش را موظف بداند که به مأموریت خود بپردازد.

محسن مهرعلیزاده هم با تکیه بر افزایش حقوق کارگران بر مبنای نرخ تورم تصریح کرد: در کنار ایجاد فضای امن در کشور برای سرمایه گذاری و توجه به معیشت، اشتغال، امنیت شغلی و آزادی های اجتماعی، باید به تولید هم پرداخت چون که امروز یکی از اشکالات اساسی کشور مسأله تولید و رونق آن و گرایش دادن نقدینگی جامعه به سمت و سوی تولید است.

عبدالناصر همتی دیگر نامزد ریاست جمهوری از اعطای وام های خرد برای زنان کارآفرین و رسیدن به رشد حداقل پنج درصدی اقتصاد بعنوان برنامه های خود یاد کرد و اظهار داشت: بدون افزایش رشد اقتصادی تا حداقل پنج درصد نمی گردد معضل بیکاری را حل و اشتغال ایجاد کرد و بدون سرمایه گذاری هم رشد اقتصادی معنا ندارد.

وی تصریح کرد در دولت او زنان تحصیلکرده ای که دنبال کار آفرینی هستند، شرایط برای انجام امورشان تسهیل خواهد شد.

به گفته همتی زنان سرپرست خانوار مشکلات بسیاری دارند و بعضی از آنها جزء دهک های پایین جامعه هستند که به جای پخش کردن پول باید از راه هدفمند کردن یارانه ها مشکل آنها را حل کرد.

منبع:

1400/03/24
09:27:27
5.0 / 5
409
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است