معاون فناوری های نوین بانك مركزی خبر داد:

بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چك بدون احراز هویت

بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چك بدون احراز هویت معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: به زودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان بانکی شامل حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت تا مشتریان از مسیرهای مختلف از ثبت سیستمی چک از طرف صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از بانک مرکزی، مهران محرمیان در هفتاد و پنجمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران با محوریت طرح مشکلات و چالش های فعالین صنعت پخش در ارتباط با سامانه چک صیاد (پیچک) اظهار داشت: بانک مرکزی به دقت و با حساسیت مسائل در رابطه با ثبت و استعلام چک های جدید را در بازار رصد می کند و نسبت به رفع چالش های احتمالی و پیش بینی نشده، حداکثر چابکی در عملکرد را در دستور کار دارد.
وی اشاره کرد: باتوجه به درخواست های رسیده از طرف فعالین اقتصادی، ضرورت بازنگری «اینترنت بانک» در بانکهای مختلف بمنظور تعریف سطح دسترسی لازم برای نمایندگان در مورد مشتریان حقوقی بانک ها مورد بررسی قرار گرفته و این امر با اولویت بالا از طرف بانک ها در دست انجام است.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی افزود: طبیعی است در گذشته چنین نیازی برای کاربران در حوزه چک و «اینترنت بانک» مطرح نبوده است اما هم اکنون باتوجه به قانون جدید این نیاز مطرح شده که خیلی از بانک ها آنرا پوشش داده اند و بانکهای باقی مانده هم با پیگیری بانک مرکزی به سرعت در صدد پیاده سازی این امکان هستند.
وی اشاره کرد: به موازات سرویسی که در «اینترنت بانک» و «مویایل بانک» از طرف بانکهای مختلف به مشتریان ارائه می شود، به زودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت نیز در اختیار مشتریان شامل حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت که برمبنای آن عموم مشتریان قادر خواهند بود از مسیرهای مختلف همچون وب سایت بانک مرکزی، اپلیکیشن های پرداخت و بانکی، سرویس پیامکی و درگاه های بانکی با ارائه شناسه چک صیادی، شناسه ملی ذینفع، تاریخ و مبلغ چک از ثبت سیستمی چک از طرف صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.
بنا بر اظهار این مقام مسئول در بانک مرکزی، باتوجه به اقبال عمومی در استفاده از اپلیکیشن های پرداخت در دریافت خدمات در رابطه با چک های اشخاص حقیقی، امکان ارائه خدمات مورد نیاز درباب چک برای مشتریان حقوقی در اپلیکیشن های پرداختی از دیگر گام هایی است که برای تسهیل استفاده و ترویج قانون جدید چک از طرف بانک مرکزی و با هماهنگی بانک ها در حال انجام می باشد.
همچنین در این نشست محرمیان در پاسخ به پیشنهاد و درخواست فعالین اقتصادی برای معافیت ثبت چک های با مبالغ کمتر از سقف تعیین شده در سامانه صیاد اشاره کرد: تعدادی از موارد درباب مسائل و ملاحظات در رابطه با مقررات و دستور العمل ها در اختیار بانک مرکزی نیست و قانون در این خصوص تصریح دارد. در عین حال بانک مرکزی بطور کامل آماده هرگونه تعامل و همکاری برای پیشبرد دقیق این قانون و سهولت استفاده کاربران از سامانه صیاد است.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اضافه کرد: چک، تنها ابزار برداشت از حساب نیست و ابزارهای متداول دیگری مانند حواله ساتنا و پایا در اختیار مشتریان قرار دارد. همین طور بانک مرکزی «حواله سپند» را نیز برای سرویس برداشت مستقیم طراحی نموده که مناسب پرداخت های دوره ای مانند پرداخت حق اشتراک یا اجاره بهاست.
محرمیان اشاره کرد: بانک مرکزی علاوه بر ایجاد و تنظیم گری انواع کانال های تبادل مالی در کشور برای سهولت مبادلات و فرآیندهای تجاری، تمام تلاش خودرا برای اجرای دقیق، سهل و امن قانون جدید چک معطوف داشته و خواهد داشت.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، «قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳ آبان ماه سال ۹۷ اصلاح و بازبینی شد، حال بعد از گذشت تقریبی دو سال از زمان تصویب (مدت زمان اختصاص داده شده مطابق قانون) بانک مرکزی بعنوان نهاد هدایت کننده و ناظر بر کارهای بانکی کشور با ایجاد زیرساخت های لازم مقدمات آنرا فراهم نموده است.
براین اساس، گیرندگان چک باید با مراجعه به سامانه صیاد مراجعه نموده و شماره چک و رقم آنرا تایید کنند. بر طبق قانون جدید چک، امکان صدور چک در وجه حامل وجود ندارد.


1400/04/07
13:36:33
5.0 / 5
377
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است