عضو هیات رئیسه اتاق ایران:

هیچ كشوری در منطقه به اندازه ایران مزیت صادراتی ندارد

هیچ كشوری در منطقه به اندازه ایران مزیت صادراتی ندارد به گزارش کار و درآمد عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه هیچ کشوری در منطقه به اندازه ایران مزیت صادراتی ندارد، تصریح کرد: تعدد کشورهای همسایه، مسیرهای زمینی و دریایی مختلف در شمال و جنوب کشور، دسترسی به دریای مدیترانه و قرارگیری در راه جاده ابریشم همگی همچون این مزیت ها است.


به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری اتاق ایران، «کیوان کاشفی» با اعلان اینکه امروز صنعت و تولید ایران در بیم و امید به سر می برند، اضافه کرد: چند چالش اصلی باعث نگرانی صنعت کشور شده که مهم ترین آن، نامساعد بودن فضای کسب و کار کشور و ایستایی این فضای نامناسب در سالهای اخیر است.
وی با اعلان اینکه نبود ثبات در قوانین و مقررات یکی دیگر از مواردی است که بخش صنعت و تولید را در بیم فرو برده است، اظهار داشت: فضای کسب و کار نامساعد سبب شده تولید در کشور پرهزینه و فرسایشی شود و با وجود همه تلاشهای صورت گرفته بهبودی در این محیط حاصل نشود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران اشاره کرد: با وجود آنکه در چند وقت اخیر تا حدودی شاهد ثبات نرخ ارز در کشور بودیم اما همچنان شاهد سیل قوانین و بخشنامه های مختلف و گاهی متضاد هستیم که فضا را برای فعالان اقتصادی تنگ می کند.
وی با اعلان اینکه دستگاه های مختلف مانند سازمان تأمین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی، محیط زیست و غیره بدون درگیر بودن مستقیم با روند تجارت و تولید، بلافاصله خویش را با دستورالعمل های جدید وفق می دهند، گفت: از آنجایی که همه تار و پود صنعت و تولید با فعالیت این دستگاه ها گره خورده است حالا شاهد پیچیده شدن وضعیت کسب و کار در کشور هستیم.
حجم بالای نقدینگی و دست خالی بخش تولید
کاشفی تأمین نقدینگی را چالش دیگری دانست و اظهار داشت: با وجود حجم نقدینگی بالای کشور که هر سال روند افزایشی دارد و پیشبینی می شود سال جاری به بیشتر از پنج هزار میلیارد تومان هم برسد، واحدهای تولیدی همچنان برای تأمین مالی خود با مشکل مواجه اند، حالا روند تأمین نقدینگی بسیار پرپیچ و خم است و به سختی میتوان از آن عبور کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه از نبود حمایت لازم از صادرات انتقاد نمود و تصریح کرد: صادرکنندگان ایرانی بین تمام کشورهای منطقه و همسایه کم ترین حمایت، پوشش بیمه، ضمانت و غیره را دارند و اگر در تجارت به مشکلی بر بخورند تک و تنها هستند.
وی در عین حال نبود امکان گشایس اعتبار، بسته بودن سوئیفت، محدودیت های ناشی از تحریم که نقل و انتقلات مالی را دشوار کرده را از دیگر موارد پیش روی صادرکنندگان دانست که به صادرات کشور به شدت آسیب زده است.
چشم امید تولید به حمایت های رهبری و دولت سیزدهم
این فعال اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود به امیدهایی که پیش روی صنعت و تولید کشور وجود دارد اشاره نمود و اظهار داشت: مهم ترین امید، تاکیدات مقام معظم رهبری بر پشتیبانی از تولید است که طی چند سال قبل همواره شاهد آن بودیم. ایشان از دقایق ابتدایی هر سال پشتیبانی از تولید و اشتغال را در چارچوب نام گذاری های سالانه مورد تاکید قرار می دهند.
کاشفی اظهار نمود: این مهم سبب شده حالا پشتیبانی از تولید به یک فرهنگ تبدیل گردد و امیدواریم این فرهنگ در دولت سیزدهم رنگ و بوی عملیاتی تری به خود بگیرد.
وی خوش بینی دیگر پیش روی تولید را شروع به کار دولت جدید عنوان نمود و اظهار داشت: به صورت معمول هر دولتی که بر سر کار می آید بخصوص در دوره چهار سال اول، بسیار باانگیزه است و در دولت آقای رئیسی این خوش بینی بیشتر وجود دارد چونکه وی در برنامه ها و شعارهای تبلیغاتی خود هم مدام بر پشتیبانی از تولید تاکید داشت و در زمان ریاست قوه قضاییه هم از معدود روسای این قوه بود که در سفرها و برنامه های کاری خود بازدید از کارخانجات و رفع مشکلات آنها را پیگیری می کرد.
رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد: در دوره جدید دولت شاهد بارقه هایی از بهبود فضای کسب و کار کشور باشیم.
کاشفی عامل دیگری که زمینه ساز امید برای تولید و صنعت کشور می شود را به نتیجه رسیدن مذاکرات در رابطه با برجام دانست و عنوان کرد: با این روند بخش قابل توجهی از تحریم ها و فشار ناشی از آنها شکسته خواهد شد و مجدد شاهد رشد اقتصادی کشور خواهیم بود.
این فعال اقتصادی مثبت شدن فضای تعاملات بین المللی را هم از دیگر نتایج به نتیجه رسیدن برجام دانست و اشاره کرد: اتاق های بازرگانی بخصوص اتاق های مشترک از همین حالا آماده هستند تا بلافاصله بعد از توافق احتمالی، مباحث اقتصادی مشترک با کشورها را پیگیری کنند.
تولید توانمند و رشید ایران در انتظار حمایت
عضو هیات رئیسه اتاق ایران به نقش صنعتگران در بحران های اقتصادی که با آن مواجه بودیم اشاره و اشاره کرد: این که با وجود مسائل اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، افزایش تقاضاهایی که برای بعضی از کالاها بوجود آمد و سایر اتفاقاتی که رخ داد، اما کمبودی برای تولید مایحتاج و ارزاق مردم نداشتیم، نشان از توانمندی بخش تولید کشور دارد.
وی نمونه این مورد را در تأمین بموقع اقلام بهداشتی مورد نیاز در شرایط کرونا مانند ماسک، مواد ضدعفونی و غیره دانست که به همت تولیدکنندگان ایرانی با قیمت بسیار کمتر از روزهای اول در اختیار مردم قرار گرفت، بعلاوه حالا توفیقات خوبی هم در صنعت داروسازی ایران در زمینه واکسن بوجود آمده و همه این موارد نشان از قابلیت های صنعتی ایران دارد.
کاشفی همینطور پیشنهاد داد: استفاده از ظرفیت تشکل های بخش خصوصی در تصمیم گیری های اقتصادی کشور نکته مهم می باشد که باید مورد توجه کلیه دستگاه های دولتی، تصمیم گیر و قضائی باشد، چونکه این تشکل ها در خاکریز اول کارهای اقتصادی قرار دارند و تجارب آنها در اختیار خیلی از دستگاه ها و سازمان های دیگر نیست. از همین رو باید در راس مشورت ها قرار بگیرند.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران تسهیل فضای کسب و کار را هم از دیگر خواسته های بخش خصوصی برشمرد و اظهار داشت: امروز در فضای کسب و کار کشور با تابوهایی مواجه هستیم که هیچ اثربخشی هم ندارد و لازم است در حرکتی انقلابی یک مرتبه برای همیشه کنار گذاشته شوند.
وی ثبات قوانین و بخشنامه ها و قابل پیشبینی شدن فضای اقتصادی برای تولید و صنعت را هم ضروری اعلام نمود.
کاشفی خواسته دیگر بخش تولید کشور را واگذاری تنظیم بازار به این بخش عنوان نمود و افزود: باید به بخش خصوصی اعتماد نماییم چونکه تجربه ۴۰ سال قبل با تنظیم بازار دستوری و تعزیراتی نتیجه موفقی نداشته است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران پشتیبانی از صادرات را هم بسیاری ضروری خواند و اظهار داشت: هر واحدی که دستی بر صادرات دارد اشتغال آن هم پایدار خواهد بود.
وی با اعلان اینکه هیچ کشوری در منطقه به اندازه ایران مزیت صادراتی ندارد، اشاره کرد: تعدد کشورهای همسایه، مسیرهای زمینی و دریایی مختلف در شمال و جنوب کشور، دسترسی به دریای مدیترانه و قرارگیری در راه جاده ابریشم همگی همچون این مزیت ها است.
کاشفی اشاره کرد: حاکمیت باید زمینه استفاده بهینه از این ظرفیت های صادراتی را برای تقویت بنیه تولید و صنعت کشور فراهم آورد.منبع:

1400/04/11
15:45:50
5.0 / 5
522
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است