تاكید وزیر كار بر استفاده دولت سیزدهم از ظرفیت های بخش تعاون

تاكید وزیر كار بر استفاده دولت سیزدهم از ظرفیت های بخش تعاون به گزارش کار و درآمد وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر آمادگی تعاونی ها برای در اختیار گرفتن نظام توزیع هوشمند کالاها و خدمات بر ضرورت استفاده دولت سیزدهم از ظرفیت های بی نظیر بخش تعاون تاکید و ابراز امیدواری کرد: بسترهای لازم برای آشنایی بیش از پیش با فرهنگ تعاون و کارآفرینی بوسیله دانشگاه ها و مدارس برقرار شود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، امروزه نقش و جایگاه تعاونی ها در ایجاد اشتغال پایدار و مولد برای جوانان و دانش آموختگان، سازماندهی مشاغل خرد و خانگی و ایجاد پیوند میان بنگاههای کوچک کسب وکار اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل در برنامه های توسعه کارآفرینی و اشتغال کشور و همین طور برنامه اشتغال روستایی، سهم و جایگاه ویژه ای برای توسعه کسب و کارهای تعاونی در نظر گرفته شده است.


تعاونی ها، مردمی ترین و اجتماعی ترین بخش اقتصادی هستند که نقش به سزایی در استقرار عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه ثروت و درآمد، رفع تبعیض و فقرزدایی دارند و در رشد و توسعه و تعالی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه تأثیرگذارند.


باتوجه به ظرفیت های بالای این بخش از اقتصاد کشور است که قانون اساسی، قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴، قانون مالیاتها، برنامه های توسعه پنجساله و سند چشم انداز ۱۴۰۴ نگاه ویژه ای به بخش تعاون دارند و باتوجه به مزیتها وکارکردهای بالای این بخش، معافیتها و مشوق هایی را پیش بینی کردند.

تخفیف حق بیمه سهم کارفرما برای اعضای شاغل در تعاونی به میزان ۲۰ درصد در قانون سیاستهای اصل ۴۴ و معافیت صددرصدی درآمد تعاونیهای روستایی، عشایری، کشاورزی و صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویی، دانش آموزی و اتحادیه های آنها از مالیات به سبب ماده ۱۳۳ قانون مالیاتهای مستقیم را می توان همچون این نمونه ها نام برد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن گرامیداشت روز جهانی تعاون و تبریک این روز به تعاونگران ساعی و کارآفرین و ترویجگران فرهنگ مشارکت و همکاری و یاریگری کشورمان ابراز امیدواری کرده است که زیرساخت های فکری لازم برای ایجاد و توسعه گفتمان نخبگان تعاون در بین سیاستگذاران و خبرگان جامعه فراهم گردد.

وی روز جهانی تعاون را فرصت مغتنمی برای تبیین و بازگویی جایگاه برجسته الگوی بین المللی تعاون و نظام کسب وکارهای تعاونی، نقش ویژه آنها در مردمی سازی اقتصاد، ساماندهی و سازماندهی نیروهای انسانی ماهر و کارآزموده، کارآفرین و جویای کار بوسیله تجمیع دارایی های کوچک و سرمایه های خرد با رویکرد توانمندسازی می داند.

وزیر تعاون، با تاکید بر ایجاد اشتغال مولد و پایدار برای بیش از ۲۸۰ میلیون نفر در جهان توسط بنگاههای تعاونی، به وجود بیش از ۹۷ هزار تعاونی و ایجاد بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار شغل مستقیم توسط تعاونی ها در ایران اشاره دارد.

به گفته شریعتمداری، کارکردهای اجتماعی و اقتصادی تعاونی ها برای مبارزه علمی با پاندمی کووید ۱۹، تلاش خستگی ناپذیر تعاونگران برای کاستن آلام کرونازدگان و پیش گیری از گسترش ویروس منحوس کرونا در محیط های کار و تولید، نمونه هایی از رفتارهای مدنی پذیرفته شده تعاونی ها در ایران و جهان در ۱۹ ماه اخیر بوده است.

وی آمادگی تعاونی های کشور برای به عهده گرفتن نظام توزیع هوشمند کالاها و خدمات با رویکرد حذف واسطه های غیر ضرور بمنظور کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات و ایجاد ارتباط مستقیم بین تولید کننده و مصرف کنندگان نهایی را از دیگر خاصیت های بارز تعاونی های کشور دانسته و بهره گیری دولت سیزدهم از ظرفیت بی نظیر تعاونی ها را مورد تاکید قرار داده است.

محمد جعفر کبیری، معاون امور تعاون وزارت کار نیز از وجود سه میلیون تعاونی با عضویت یک میلیارد نفر در جهان خبر می دهد که ۱۰ درصد اشتغال جهان را به خود اختصاص داده اند.

وی اجرای طرح روستا تعاون در کشور و ایجاد خطوط اعتباری گوناگون و متنوع برای پشتیبانی از تعاونی های توسعه عمران شهرستان، تعاونی های دانش بنیان، تعاونی های جوانان، تعاونی های زنان، تعاونی های توان یابان و سایر تعاونی ها را همچون اقدامات انجام شده در وزارت تعاون عنوان می کند.

کبیری از ایجاد سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور و امکان برگزاری مجامع تعاونی ها بصورت مجازی بوسیله این سامانه، برنامه ریزی و اقدام برای کاهش چشم گیر تعاونی های مشکل دار در زمینه های مسکن، مصرف و اعتبار و ایجاد اتاق های فکر حوزه تعاون در تمام ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها و ایجاد اندیشکده تعاون بعنوان نهاد ارتباطی بخش تعاون و مراکز دانشگاهی و نخبگانی بعنوان دیگر اقدامات اثرگذار وزارت تعاون نام برد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، امروزه نقش بی بدیل تعاونی ها در بهبود فضای کسب وکار، رونق تولید و اشتغال، ساماندهی نظام توزیع و عرضه و بازار کار بر کسی پوشیده نیست.

سالهای سال است که کارشناسان و مفسرین بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مغفول مانده بخش تعاون تاکید کرده و راه برون رفت از چالش های اقتصادی، بحران ها، تحریم ها و خیلی از مشکلات کشور را در تقویت بخش تعاون و استقرار یک نظام اقتصادی مردم محور اعلام می کنند.
منبع:

1400/04/15
13:11:56
5.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است