معاون وزیر صنعت:

برنامه راهبردی 5 ساله برای توسعه اكتشاف تدوین می شود

برنامه راهبردی 5 ساله برای توسعه اكتشاف تدوین می شود به گزارش کار و درآمد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: برای تمرکز بیشتر روی بخش اکتشاف معدنی، برنامه راهبردی پنج ساله تدوین می شود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «وجیه الله جعفری» در جلسه کمیته راهبری اکتشاف اضافه کرد: اکتشاف یکی از مباحث پایه ای در توسعه معدن و صنایع معدنی کشور، ایجاد اشتغال و تامین مواد اولیه برای صنایع معدنی است.
به گفته وی، حالا بستر قانونی (وجود قانون معادن و بخشنامه ها) برای توسعه این بخش فراهم بوده و مهم، اجرا کردن آنست.
رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با محوریت تخصصی، مسئولیت نظارت بر اجرا را بر عهده دارد و ایمیدرو و شرکت های بزرگ نیز در تامین منابع، نقش ایفا می کنند.
وی اشاره کرد: علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز جایگاه حاکمیتی دارد و با این اقدام، علاوه بر افزایش راندمان نهادهای ذیربط، شرکت های بزرگ از نتایج حاصله منتفع خواهند شد.
ضرورت تجمیع اطلاعات اکتشاف
جعفری یکی از مسائل اساسی در بخش معدن را مشخص شدن میزان ذخایر مطمئن و قطعی، محل ذخایر و چگونگی قابلیت دسترسی مواد معدنی برشمرد و بیان داشت: حالا اطلاعات اکتشافی وجود دارد اما قسمتی از آن وارد سایت کاداستر نشده است.
وی افزود: اگر اطلاعات اکتشاف تجمیع و طبقه بندی شود، تکلیف نیز مشخص است و این فرایند، در تصمیم گیری های کلان، تاثیر زیادی خواهد داشت.
اعطای ۵۰۰ میلیاردریال برای نوسازی دستگاه های حفاری
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که در برنامه راهبری اکتشاف، تقویت بخش خصوصی باید جزو سیاست های توسعه اکتشاف باشد، اظهار داشت: بخش خصوصی با توانمندی هایی همچون تخصص نیروی انسانی و تامین تجهیزات، می تواند نقش قابل توجهی در برنامه اکتشاف داشته باشد.
وی اضافه کرد: طبق مصوبه اردیبهشت ماه امسال، ۵۰۰ میلیاردریال از محل وجوه اداره شده بعنوان تسهیلات کم بهره به پیمانکاران حفاری برای نوسازی دستگاه های حفاری بوسیله صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی اعطا می شود.
انجام برنامه ریزی برای تولید اطلاعات پایه
«علی اصغر زاده»، مدیر اکتشاف ایمیدرو در این جلسه با اشاره به اقدام های انجام شده برای توسعه اکتشاف، اظهار داشت: برای تسریع در روند تولید، تجمیع و ارائه اطلاعات اکتشافی، همکاریهای بین بخشی بالا رفته و تا حالا جلسات مشترکی بین ایمیدرو با معاونت امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی انجام شده است.
وی اضافه کرد: نتیجه این جلسات مشترک، انجام برنامه ریزی برای تولید اطلاعات پایه همچون ژئوفیزیک هوایی، تکمیل و توسعه کارهای اکتشافی با بهره گیری از ظرفیت های سازمان زمین شناسی در مساحت ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در قالب اولویت های اکتشافی در زون های ساختاری- متالوژنیکی بود.
اصغر زاده بیان داشت: از دیگر اقدام های انجام شده، برگزاری جلسه توجیهی با سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار پروژه مشترک و نیز تهیه پیش نویس توافق نامه سه جانبه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و ایمیدرو همراه با برنامه یک ساله و پنج ساله بود.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، بررسی آمارهای انتشار یافته معاونت طرح و برنامه وزارت صمت حاکی از رسیدن ذخایر قطعی اکتشافی کشور به ۵۵ میلیارد تن تا آخر سال ۹۹ و رشد ۱۵.۵ درصدی آن در مقایسه با شروع فعالیت دولت تدبیر و امید است.
میزان استخراج سالیانه معادن فعال در طول این مدت، از ۳۶۲ میلیون تن در سال ۹۲ به ۴۵۵ میلیون تن در آخر سال ۹۹ افزایش یافت و رشدی ۲۵.۷ درصدی به ثبت رسانید.منبع:

1400/04/24
12:06:03
5.0 / 5
289
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تسهیلات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است