از پروژه 10 ساله انتقال آب سد به بم و بروات كرمان چه خبر؟

از پروژه 10 ساله انتقال آب سد به بم و بروات كرمان چه خبر؟ کار و درآمد: کرمان- معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای کرمان درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه انتقال آب سد نسا به بم و بروات در شرق این استان که 10 سال از عمر آن می گذرد و هنوز به سرانجام نرسیده توضیح داد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، محسن امیری روز یکشنبه در جلسه حل مشکلات پروژه های آب منطقه ای در بم با اعلان اینکه این طرح با اهمیت ترین پروژه ما شمرده می شود که در سال ۹۸ تنها ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و الان بالای ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اضافه کرد: در بودجه سال ۹۹ مبلغ ۳۹ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شده بود که با رایزنی مسئولان استانی و شهرستانی مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان دریافت شد.
از کرونا تا اعتراض اهالی
وی افزود: عوامل مختلفی موجب وقفه در روند این پروژه شد که همچون آنها می توان به افزایش قیمت ها، انتشار ویروس کرونا، جلوگیری ۲۸ روزه اهالی روستای طَرَز و بحث کمبود سیمان که هنوز هم مشکل ساز است اشاره نمود.
امیری اشاره کرد: اینک پیمانکار مبلغ ۹۰ میلیارد تومان طلب دارد که باوجود این مبلغ هنوز کارگاه البته با سرعت کمتری فعال است.
وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که باتوجه به قولی که به مردم داده اند آب خام طی ۲ ماه آتی به شهرهای بم و بروات برسد.
معاون طرح و توسعه آب منطقه ای کرمان اشاره کرد: برای این پروژه با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا حالا مبلغ ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار خرج شده و برای ۲۵ درصد باقی مانده نیز به ۳۰۰ میلیارد تومام اعتبار نیاز است.
به گفته امیری با گذشت ۱۰ سال باید هر چه سریعتر این پروژه جمع شود برای اینکه دیگر پیمانکارها هم وارد فاز ضرر شده اند.
پروژه سدنساء بم تنها پروژه پیشران کشور
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا فرماندار بم نیز در این نشست اظهار داشت: پروژه انتقال آب سدنسا بعنوان تنها پروژه پیشران استان کرمان در کشور معرفی شده و اینطور که پیش می رود در این پروژه با خلاء روبه رو می شویم.
هادی شهسوارپور درباره پروژه انتقال آب سد نسا به شهرهای بم و بروات اظهار داشت: طبق اعلام قبلی قرار شد در نیمه مردادماه سال جاری آب خام به بم برسد و نگران هستیم که بدقول شویم.
وی بیان کرد: سال قبل عنوان شد اگر بتوانیم مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه اعتبار بگیریم این پروژه به انتها خواهد رسید و بقیه مطالبات پیمانکار خواهد شد که این پول بصورت کامل تخصیص یافت.
فرماندار بم افزود: باتوجه به حساسیت استان روی این پروژه انتظار می رود تا نیمه مردادماه آب خام به بم و بروات برسد و اگر اوایل سال این مساله مطرح شده بود به همراه نمایندگان شهرستان های شرقی استان کرمان در مجلس برای تامین مالی پروژه رایزنی های لازم انجام می گرفت و الان که اختتام دولت می باشد معین نیست امکان دریافت اعتبار لازم وجود دارد یا خیر.
وی می گوید مکاتبات دکتر جهانگیری (معاون اول) و دکتر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) درباب تامین اعتبار پروژه سدنسا موجود است و مجدد نامه ای با امضای استاندار برای تامین اعتبار و اتمام پروژه به وزیر نیرو ارسال می شود.
سد نساء در ۸۰کیلومتری شهر بم قرارگرفته و عملیات اجرائی انتقال آب از آن به بم و بروات در سال ۱۳۹۰ شروع شد.
پروژه سرریز آب سد نسا
از دیگر پروژه های مطرح در این نشست سرریز آب سد نسا بود که معاون آب منطقه ای کرمان در باره آن توضیح داد: سال قبل موفق شدیم طی مکاتبه و پیگیری صورت گرفته بوسیله وزیر نیرو مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه اعتبار جذب نماییم و آنرا به مرحله مناقصه بگذاریم که پیمانکاری با مبلغ ۵۸ میلیارد تومان برنده شد.
امیری بیان کرد: این پروژه مرمت و بازسازی حوضچه های پایین دست سدنسا که در سیلاب سال۹۵ تخریب شد و فنس کشی دور دریاچه را شامل می شود.
وی اظهار داشت: این پروژه از برنامه زمان بندی جلو است و امیدواریم تا آذرماه سال جاری اختتام یابد تا سیلاب های امسال مشکلی برای آن ایجاد نکند.

احتمال تعطیلی پروژه آدوری؟
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای کرمان در ادامه درباره پروژه تغذیه مصنوعی آدوری بم نیز اظهار داشت: این پروژه حدود ۲۵ سال قبل اجرا شده بود اما در سیلابی که چندسال قبل آمد تخریب شد و برای مرمت و بازسازی آن طرحی ارائه شده بود.
امیری گفت: قرارداد این پروژه مبلغ ۱۴ و دو دهم میلیارد تومان با پیشرفت فیزیکی ۳۱ درصد است که تا حالا فقط ۴۰۰ میلیون تومان به پیمانکار پرداخت شده و اینک مطالبات این پیمانکار حدود ۷ میلیارد تومان است.
معاون طرح و توسعه آب منطقه ای کرمان اذعان داشت: برای تکمیل پروژه آدوری به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدوارم از محل اعتبارات شهرستان بتوانیم به پروژه های آدوری و پل اسفیکان کمک گردد وگرنه بااین شرایط در ۲ ماه آتی این پروژه ها تعطیل خواهند شد.
پروژه پل اسفیکان شرایط خوبی ندارد
امیری درباره پروژه پل اسفیکان نیز اظهار نگرانی کرد و اظهار داشت: این پروژه شرایط مناسبی ندارد و در خطر است برای اینکه سیلاب سال قبل مقداری از کار را تخریب کرد.
وی افزود: قرارداد پروژه پل اسفیکان نزدیک به ۵ میلیارد تومان است که برای تکمیل به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
امیری گفت: سال قبل مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای آب خام نیاز داشتیم که تنها مبلغ ۶ میلیارد آن نقد بود و ۲۱۴ میلیارد تومان مابقی اسناد خزانه بودند که حفظ قدرت خرید آنها ۴۰ درصد است.
معاون طرح و توسعه آب منطقه ای کرمان اظهار داشت: شهرستان بم بدلیل پتانسیل آبی خوب، بیشترین پروژه ها را در شهرستان های استان کرمان بصورت همزمان درحال انجام دارد و بزودی مناقصه پنجمین پروژه یعنی انتقال آب سدنسا به شهرهای نرماشیر، فهرج و ریگان که به طول ۲۰۰ کیلومتر است برگزار می شود.
وی اضافه کرد: متاسفانه تمام پروژه های منابع آب وارد سیکل (دور) معیوبی شده اند و باتوجه به این که کرمان با بحران آب روبرو است اگر تمام اعتبارات نیز سمت آب برود شاید تنها ۲۰ درصد مشکلات حل شود.منبع:

1400/04/28
08:33:32
5.0 / 5
81
تگهای خبر: توسعه , سازمان , شركت , كارگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است