تكرار حوادث مرگبار موتورسیكلت در قم اینبار خانواده ۵ نفره فعال حوزوی

تكرار حوادث مرگبار موتورسیكلت در قم اینبار خانواده ۵ نفره فعال حوزوی محمدحسین فرج نژاد مدرس سواد رسانه ای و از فعالان فضای مجازی به همراه 4 عضو خانواده اش در اثر یک تصادف دلخراش در قم به دیار باقی شتافت اما شکل و کیفیت و زوایای پیدا و پنهان این سانحه غمبار در استفاده نوعا به ناچار از موتورسیکلت می تواند تلنگر هشداردهنده ای به مسئولان و همین طور مردم باشد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، اوقات انسان زمانی از شنیدن خبر این حادثه تلخ تر می شود که متوجه می شویم که وی احیانا به علت شرایط مالی سخت خود مجبور بوده به همراه همسر و ۳ فرزندش با موتورسیکلت در شهر جابه جا شود و اینگونه به ناچار تسلیم شرایط سخت اقتصادی به استقبال مرگ برود.
به گفته تعدادی از همکاران و دوستان مرحوم فرج نژاد، آنها بارها از وی درخواست کرده بودند که خودرویی بخرد چون رفت و آمد به همراه ۵ نفر در موتورسیکلت به شدت خطرناک است و او نیز چند سال بود که قصد کرده بود یک ماشین بخرد ولی توان مالی اش را نداشت و به ناچار با همان موتور رفت و آمد می کرد و در نهایت هم با همان موتورسیکلت و همراه همسر و فرزندانش در تصادف با یک دستگاه ۲۰۶ جان باخت.
به شهادت نزدیکان مرحوم فرج نژاد، او زندگی بسیار ساده ای داشت و وضع مالی اش هم خوب نبود. هر چه هم پول به دستش می رسید صرف چاپ کتابهایش و کارهای فرهنگی اش در راه ترویج اندیشه انقلاب اسلامی می کرد.
محمدحسین فرج نژاد عضو هیات مدیره انجمن مطالعات سواد رسانه فضای مجازی حوزه علمیه قم و از مدرسان سواد رسانه و صهیونیسم پژوهی بود. از آثار این پژوهشگر فعال سواد رسانه ای می توان به اسطوره های صهیونیستی در سینما، تحلیل نفوذ فرهنگ کابالیستی (عرفان یهودی) در سینما و دین در سینمای شرق و غرب؛ مکاتب شرقی (هندو، بودا، لامائیسم) اشاره نمود.
پیکر این مرحوم به همراه همسر و ۳ فرزندش شب گذشته بعد از تشییع در حرم بانوی کرامت(س) و اقامه نماز توسط تولیت حرم مطهر به زادگاهش در ابرکوه یزد رای خاکسپاری منتقل شد.
اما به باور کارشناسان، خیابان و حتی پیاده راه های قم با عبور پر سر و صدا و پرتعداد موتورسیکلت پیوند نامبارکی دارد و این وسیله نقلیه ناایمن به قسمتی از زندگی شهروندان خصوصاً اقشارکم درآمد تبدیل گشته و صدالبته که آنها نیز باتوجه به شرایط اقتصادی و گرانی کرایه وسایل نقلیه چاره ای جز جابه جایی با موتورسیکلت ندارند و قاطبه شهروندانی که مورتو سوار می شوند به خاطر نگرانی از سلامت خود و اطرافیانشان هیچ تمایل قلبی جهت استفاده از آن ندارند.
سهولت جابجایی به خصوص در نقاط مرکزی شهر قم، مشکل پارکینگ، خطوط ویژه و همین طور پایین بودن هزینه های نگهداری و تعمیر آن نسبت به خودرو، سبب شده بخش بزرگی از مردم این استان به خصوص فعالان صنفی ترجیح دهند با وجود برخورداری از خودرو، اغلب از موتورسیکلت برای رتق و فتق امور روزانه و کاری خود استفاده کنند.
با این حال حمل و نقل و جابه جایی اعضای خانواده با موتورسیکلت یک واقعیت اجتماعی عینی هرچند تلخ و دلهره آمیز در شهر است. استفاده پرتعداد از موتورسیکلت در قم همین طور ارتباط معناداری با وضعیت اقتصادی خانوارها دارد به نحوی که به طور میدانی هرچه به محلات کم برخودارتر نزدیک می شویم بر تعداد موتورسیکلت ها افزوده می شود.
آمار و گزارش های مرکز فوریت های پزشکی قم نشان میدهد بروز حوادثی از این دست در قم مسبوق به سابقه بوده و مشاهده خانواده هایی که چندنفره با موتورسیکلت در شهر به ناچار جابه جا می شوند جای تعجب ندارد.
به باور ناظران، در اشتباه بودن فرهنگ رانندگی وسایل نقلیه در قم خصوصاً موتورسیکلت و به طور ویژه تر در میان نوجوانان شکلی نیست و باید برای بهبود این شرایط نامطلوب همچنان فرهنگ سازی برای تردد ایمن و استفاده از کلاه ایمنی مورد توجه همگان باشد ولی در این بین باید اعتراف کرد که اغلب خانواده هایی که از موتورسیکلت استفاده می نمایند راه ارزان دیگری برایشان برای جابه جایی در شهر در وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه باقی نمانده است.
به گفته مسئولان، بیش از ۵۵ درصد حوادث رانندگی در قم مربوط به موتورسواران است که به خودی خود نشانگر جایگاه و تاثیر ضعف فرهنگ موتورسواری و ترافیکی در این استان است.
چندی پیش یکی از مسئولان شورای ترافیک قم با اشاره به حجم بالای موتور سیکلت در قم گفته بود که ۳۵۰ هزار موتورسیکلت شماره گذاری در قم تردد می کنند که احیانا باید به این آمار چند ده هزار موتور فاقد پلاک ملی را نیز اضافه کرد.
با وجود تردد این حجم از موتورسیکلت در قم دوشنبه هفته جاری، سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم اذعان کرد که فقط نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ جای پارک در هسته مرکزی شهر وجود دارد.

تصادفات، اورژانس قم را به زانو درآورده
در همین خصوص سخنگوی مرکز فویت های پزشکی قم تصادفات موتورسیکلت ها و فرهنگ اشتباه موتورسواری را یک معضل آزاردهنده دانست و اظهار داشت: باید اعتراف نماییم که تا حالا اقدامات و فرهنگ سازی های جمعی نیروی انتظامی، علوم پزشکی، اورژانس، شهرداری و رسانه های مکتوب، شنیداری و دیداری در این خصوص بی اثر بوده و شاهد بهبود فرهنگ رانندگی در قم نبوده ایم.
مهدی فراهانی اضافه کرد: مرکز فوریت های پزشکی قم در زمینه اورژانس و خدمات کم آورده و تعداد تصادفات شهری جاده ای، و معابر فرعی به ویژه موتور سیکلت سوارها اورژانس قم را زانو در آورده و حجم بالای سوانح سبب شده تا فرصت رسیدگی بموقع به درخواست های امدادی شهروندان از بین برود.
به گفته وی، شهروندان به حق گاهی از دیر رسیدن آمبولانس در درخواست های امدادی مردم گله منه می شوند اما حجم بالای تصادفات مرکز فوریت های پزشکی قم را در این این که در میان نیازمندان کرونائی، تصادفات، بیماران قلبی، برق گرفتگی، غرق شدگی، مادران باردار، حوادث شغلی وغیره کدام باید در اولویت باشد سردرگم کرده است.
فراهانی با اعلان اینکه آرزوی ما این است که روزی برسد مردم بیشتر مراقب خود و اطرافیانشان باشند، اظهار داشت: اکنون در بیمارستان های قم به خاطر وضعیت قرمز کرونائی تخت خالی وجود ندارد و کادر درمان خسته تر از همیشه.
وی ابراز کرد: مرکز فوریت های پزشکی تمام تلاش خودرا بر امداد بموقع معطوف کرده اما در این بین سوانح رانندگی خصوصاً تصادفات موتورسیکلت داستان غم انگیزی برای خود دارد.
محمد حسین فرج نژاد، عضو هیات مدیره انجمن مطالعات سواد رسانه فضای مجازی حوزه علمیه قم و از مدرسان سواد رسانه و صهیونیسم پژوهی سه شنبه شب هفته جاری در اثر سانحه برخورد موتورسیکلت با پژو ۲۰۶ در بلوار الغدیر قم به همراه فرزندان و همسرش جان باخت. مرحوم فرج نژاد مدرس بحث های نقد فیلم و همسر او نیز از فعالان عرصه فرهنگی بود./


1400/04/31
23:04:54
5.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است