معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

خواب بازار مسكن در ۶۰ درصد محله های تهران

خواب بازار مسكن در ۶۰ درصد محله های تهران به گزارش کار و درآمد معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه از 399 محله تهران در 250 محله اصلا معامله ای صورت نمی گیرد اظهار داشت: حتما اگر تلاطمی در بازارهای موازی ایجاد شود، اثراتش در بازار مسکن کمتر خواهد بود و ثبات از واکنشهای فعلی این بازار قابل انتظار است.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در خردادماه اعلام گردید متوسط قیمت مسکن در تهران ۳ درصد افزایش یافته؛ در صورتیکه از ۳۹۹ محله پایتخت در ۲۵۰ محله اصلا معامله ای صورت نگرفته است. یعنی در حدود ۶۰ درصد محلات حتی یک قرارداد هم امضا نشده است. از ۴۰ درصد مابقی هم در بعضی محله ها فقط شاهد انعقاد یکی دو فقره قرارداد خرید و فروش بوده ایم. بدین سبب ارائه داده های قیمتی از چنین بازاری اشتباه است و بنا بر این از سال ۱۳۹۸ اعلام کردیم این شیوه را قبول نداریم.
وی ادامه داد: قیمتهای اعلامی برمبنای متوسط نرخ معاملات ارائه می شود در صورتیکه معاملات بسیار کاهش یافته است. نمی گردد وقتی در یک محله دو فقره معامله صورت می گیرد همان را ملاکی برای اعلام متوسط آن محله در نظر گرفت.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ۵۱۰۲ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن طی خرداد ۱۴۰۰ در تهران اظهار داشت: وقتی می خواهید آمار ارائه دهید باید جامعه آماری شما عدد قابل توجهی توجهی باشد تا بتوان آنرا تسری داد. اما زمانی که در یک ماه بطور مثال ۱۰۰۰ معامله انجام می شود و در ماه بعد ۵۰ معامله، نتیجه مساوی از این دو ماه به دست نمی آید.
بگفته محمودزاده، چند محله محدود در تهران در مناطق ۱، ۳، ۴، ۵ و ۶ هستند که فضای بورس بازی مسکن در آنجا وجود دارد. بطور مثال در شرق منطقه ۴ معاملات بسیار بیش از دیگر محله های این منطقه است. پس نباید با استناد به قیمتهایی که از قرادادهای این محله استخراج می شود برای دیگر محله های منطقه ۴ یا کل شهر تهران نرخ تعیین کرد.
وی با اعلان اینکه برنامه ارائه آمار صحیح از بازار مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد اظهار داشت: به سبب درگیری و مشغله ای که درباب سامانه املاک و اسکان داشتیم موضوع آمار به تعویق افتاده اما به زودی آمار اعلام خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: تاکید اصلی ما بر این است که نباید انتظار تورمی در بازار مسکن ایجاد کرد. وقتی فضای کلی بازار به ثبات رسیده و فروشندگان حاضرند با قیمتهای پایین، واحدهای خودرا به فروش برسانند نشان میدهد قبلا نرخها واقعی نبوده است. هم اکنون خریدار به ندرت پیدا می شود و شاید فروشندگان هم دست نگه داشته اند اما بازار در یک حالت پایدار قرار دارد.
محمودزاده درباره پیش بینی از وضعیت آینده بازار مسکن اظهار داشت: ثبات قیمتی در بازار مسکن بستگی به شرایط اقتصاد کلان دارد. در حقیقت هیچ یک از بازارهای طلا، ارز، مسکن و بورس از استقلال مشخصی برخوردار نیستند و با یکدیگر ارتباط دارند. به همین لحاظ با نسبت مشخصی با هم حرکت می کنند.
وی، سیاستهای وزارت راه و شهرسازی را در جهت کنترل بازار مسکن دانست و اضافه کرد: برنامه هایی مثل طرح اقدام ملی مسکن، مالیات خانه های خالی، سامانه املاک و اسکان، تعیین نرخ اجاره بها، وام ودیعه مسکن و بسیاری دیگر از اقدامات در این جهت انجام شده که مسکن از کالای سرمایه ای به مصرفی تبدیل گردد. باتوجه به این کارها به نظرم اگر تلاطمی در دیگر بازارها داشته باشیم حتما در بازار مسکن کمتر خواهد بود. این مساله از واکنشهای بازار، قابل انتظار است.
منبع:

1400/05/03
12:51:50
5.0 / 5
408
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , سرمایه , فروش
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است