یك كارشناس مطرح كرد

ضرورت مهار سوداگران زمین برای کنترل قیمت مسکن

ضرورت مهار سوداگران زمین برای کنترل قیمت مسکن به گزارش کار و درآمد یک کارشناس اقتصادی اقدامات سوداگران زمین را مهم ترین عامل افزایش قیمت مسکن دانست و بر مقابله با سوداگران زمین برای کاهش قیمت مسکن تاکید نمود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، محمد خوش چهره، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: مشکل مسکن سوداگری در زمین است به گونه ایکه برخی گروهها و جریان های سازمان یافته با همکاری برخی بانک ها با ایجاد جنگ اقتصادی و جنگ روانی برای بالا بردن قیمت زمین اقدام می کنند و از سویی سیاست های غلط زمین شهری به سوداگری و افزایش قیمت زمین دامن زده است.

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته قیمت زمین ۱۰ تا ۱۵ درصد آورده برای سازنده است اما در کشور ما به سبب غفلت و سیاست های غلط تصمیم گیران و افزایش سوداگری زمین، قیمت زمین بسیار بالاتر از حد معمول بالا رفته و با وجود تولید انبوه مصالح ساختمانی مانند سیمان و فولاد اما به سبب افزایش قیمت زمین هزینه و قیمت تمام شده مسکن بالا رفته است.

این استاد اقتصاد در ادامه در رادیو اظهار داشت: سوداگران زمین باعث شده اند حتی در وضعیت رکود، قیمت مسکن افزایش یابد بدون این که ساخت و ساز رونق داشته باشد و این سوداگران با انجام دلال بازی در مناطق بالای شهر قیمت زمینهای مرغوب را می افزایند و در نتیجه این موج به سایر مناطق و دیگر شهرها نیز سرایت می کند.

وی اشاره کرد: دولت جدید باید بصورت عملی و جدی ضمن مبارزه با فساد و مفسدان اقتصادی جلوی سوداگری زمین را بگیرد تا ساخت و ساز رونق گیرد و قیمت مسکن کم شود برای اینکه مسکن و اشتغال دو رکن مهم و اساسی در اقتصاد خانوارها است.

خوش چهره، افزایش نرخ اجاره مسکن را ناشی از افزایش بی رویه و افسار گسیخته قیمت مسکن در کشور دانست و گفت: دولت جدید باید با ایجاد رونق در ساخت و ساز و تولید زمینه کاهش قیمت مسکن را فراهم سازد تا به تبع آن نرخ اجاره مسکن نیز کم شود.

وی با اشاره عملکرد ضعیف اقتصادی دولت ها بعد از اختتام جنگ تحمیلی، اظهار داشت: در ۴ دولت گذشته گرچه هرکدام شعار جدید و متفاوتی ارائه کردند اما عملکرد ضعیف اقتصادی در همه این دولت ها مشابه بود.

این کارشناس اشاره کرد: دولت های روی کار آمده بعد از جنگ تحمیلی همگی در خام فروشی، وابستگی بودجه کشور به فروش نفت خام، افزایش واردات و کاهش تولید، گوی سبقت را از یکدیگر ربودند و قاچاق کالا و فسادهای مالی هرروز افزایش پیدا کرد.

وی اشاره کرد: دولت جدید زمانی میتواند در مبارزه با فساد و رفع مشکلات اقتصادی موفق شود که با برنامه دقیق و تیم قوی اقتصادی هماهنگ و منسجم، وابستگی بودجه به خام فروشی و فروش نفت خام را کم کند و با پشتیبانی از تولید و رفع موانع، تولید و کسب وکار را رونق دهد.

خوش چهره درباب راه های درمان بیماری اقتصاد کشور، گفت: عملکرد غلط تصمیم گیران سبب متراکم شدن مشکلات اقتصادی در کشور شده و برای درمان این اقتصاد بیمار دولتمردان باید عزم جدی و عملی خودرا برای اصلاح ساختارهای اداری، اقتصادی، بانکی و مالیاتی و مبارزه بی امان با مفسدان اقتصادی و رانتخواران به کار گیرند تا تولید و سازندگی در کشور جان تازه ای یابد.
منبع:

1400/05/10
13:05:34
5.0 / 5
176
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است