عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران:

تدوین سند استراتژیک توسعه صنعتی، محصول تفکرات فاطمی امین است

تدوین سند استراتژیک توسعه صنعتی، محصول تفکرات فاطمی امین است به گزارش کار و درآمد عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران اظهار داشت: تدوین سند استراتژیک توسعه صنعتی کشور برای اولین بار، محصول تفکرات سیدرضا فاطمی امین بود که نشان دهنده قدرت بالای برنامه ریزی و مدیریت وی برای تصدی عالی ترین مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت است.


علیرضا حائری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ضمن اشاره به معرفی سیدرضا فاطمی امین بعنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت از جانب آیت الله سیدابراهیم رییسی، رئیس جمهوری اضافه کرد: فاطمی امین معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در دولت دهم بود.
وی بیان داشت: در آن زمان برای اولین بار سند استراتژیک توسعه صنعتی در کشور نگاشته و در حدود سالهای ۹۱ تا ۹۲ از آن سند رونمایی گردید.
حائری اشاره کرد: این سند جامع از بیشتر از ۶۰۰ صفحه تشکیل می شد که حدود ۴۰ صفحه آن در مورد صنعت نساجی بود که به تفصیل صنایع مختلف را مورد بررسی قرار داده بود و یکی از دست اندرکاران اصلی نگارش این سند هم فاطمی امین بود.
وی اظهار داشت: سند یاد شده کار خوب و کارشناسی شده ای بود که در آن صنایع به سه بخش دارای اولویت نخست، اولویت دوم و صنایعی که ایجادشان در کشور توجیه اقتصادی نداشت، تقسیم شده بودند.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: صنایع با اولویت نخست، در واقع صنایعی بودند که ارزش افزوده بالایی ایجاد می کردند و دارای قدرت اشتغال زایی و ارزآوری خوبی بودند، اما صنایع اولویت دوم در واقع بنگاه های کوچک و متوسط بودند که ارزش افزوده پایین تری ایجاد می کردند و قدرت ارزآوی بالایی نداشتند.
وی خاطرنشان کرد: دولت در آن زمان خویش را مکلف کرده بود که مطابق این سند حرکت نماید و همه هم و غم دولت در پشتیبانی از صنایع گروه نخست بود، اما صنایع دسته دوم که از آنها انتظار ارزآوری بالایی نمی رفت، همین که بخشی از نیازهای بازار و جامعه را تأمین می کردند از نظر دولت کافی بود.
حائری عنوان کرد: این تقسیم بندی خیلی خوب و کارشناسانه بود، اما از نظر فعالان صنعت نساجی جانمایی این صنعت در گروه ۲ محل اشکال بود و در این حوزه با کارشناسان و مسئولان وقت وزارت صنعت اختلاف نظر داشتیم.
وی توضیح داد: امروز در کشورهایی همچون چین، ترکیه، بنگلادش و حتی ویتنام، قدرت بالای ارزآوری و اشتغال زایی صنعت نساجی را شاهدیم و معتقدیم قدرت اشتغال زایی در این صنعت با یک چهارم هزینه متوسط در سایر صنایع امکان پذیر است.
عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران خاطرنشان کرد: سند یاد شده که فاطمی امین نقش محوری در تدوین و نگارش آن داشت، مبنایی برای دولت های دهم، یازدهم و دوازدهم شد، هرچند در ادامه در همین دولت ها هم سندهای دیگری با همین مضمون نگاشته شد.
وی، فاطمی امین را فردی بافکر و باهوش توصیف کرد که در همان زمان و با تاثیرگذاری در نگارش شدن این سند استراتژیک، قدرت تفکر و برنامه ریزی بالای خویش را در وزارت صنعت نشان داد و ابراز امیدواری کرد با حضور وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بازبینی و اصلاح این سند استراتژیک شاهد رشد و تعالی بخش های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور باشیم.
به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، «سید رضا فاطمی امین» که در سال ۱۳۵۳ در شاهرود متولد شده، تحصیلات دانشگاهی خویش را در سال ۱۳۷۱ در رشته الکترونیک دانشگاه فردوسی مشهد شروع کرد و دکترای مدیریت راهبردی دانش دارد.
از جمله سوابق اجرایی وی میتوان به عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه گذاری و مشارکت های آستان قدس رضوی اشاره نمود.
آخرین سمت فاطمی امین، قائم مقام آستان قدس رضوی بود که قبل از آن مدیرعامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است.
از جمله دیگر سوابق کاری فاطمی امین، مجری پروژه شهر سالم مشهد، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن، مجری طرح نوسازی خودرو های فرسوده کشور، عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن، سخنگوی وزارت صنایع و معادن، مشاور دستیار ویژه رئیس جمهوری و رئیس پروژه های اقتصادی- تولیدی، قابل اشاره است.منبع:

1400/05/23
22:05:32
5.0 / 5
246
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است