عطش فروش مسکن مقداری فروکش کرد

عطش فروش مسکن مقداری فروکش کرد کار و درآمد: به دنبال رشد نسبی قیمت ارز و خودرو، تعداد فایل های زیر قیمت در بازار مسکن تا حدودی کاسته شده و واسطه های ملکی از عقب نشینی برخی فروشندگان خبر می دهند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر تهران کماکان در رکود به سر می برد اما بعد از افزایش نسبی قیمت دلار، خودرو و مصالح ساختمانی، اشتیاق طرف عرضه مسکن برای فروش تا حدودی کم شده است. تا حدود دو هفته قبل فایل های زیرقیمت در بازار ملک به وفور دیده می شد و خریداران می توانستند با فراغ بال مبادرت به خرید کنند. شواهد جدید از کاهش تعداد فایل های به قیمت حکایت دارد.
بنابه گفته واسطه های ملکی به تدریج مقاومت هایی از طرف فروشندگان دیده می شود. طرف عرضه باتوجه به نداشتن برداشت روشن از آینده بازار در فروش گرفتار تردید شده است. خریدار چندانی هم البته وجود ندارد و خروجی این وضعیت به سردرگمی بازار منجر گردیده است. عمده واحدهای موجود در بازار نیز در نیمه شمالی تهران قرار دارد.
یکی از مشاوران املاک منطقه غرب تهران درباب وضعیت این روزهای بازار مسکن به ایسنا اظهار داشت: با توجه به این که دولت جدید هنوز بطور کامل پا نگرفته همه منتظر آینده هستند و بازار بلاتکلیف است. از طرفی به سبب افزایش نسبی قیمت ارز، برخی فروشندگان واحدهای مرغوب فعلا از فروش منصرف شده اند و تا روشن شدن وضعیت اقتصاد وارد بازار نمی شوند. بدین سبب عمده فایلهای موجود در دفتر ما آپارتمانهای قدیمی است که مدتها موفق به فروش آن نشده ایم. از آن طرف متقاضیان توان خرید ندارند و بنا بر این بازار راکد است.
وی ادامه داد: حدود پنج ماه است که هیچ نوع افزایش قیمت در بازار مسکن نداشته ایم. بدین سبب حتی در صورت تحرک نسبی هم نمی توان انتظار رشد سنگین قیمتها را داشت. چیزی که فعلا دیده می شود رکود ناشی از تردید خریداران و فروشندگان است.
از جانب دیگر گزارش شامخ بخش ساختمان که نشان دهنده کاهش تیراژ ساخت وساز و افزایش قیمت نهاده های ساختمانی بود مقداری انتظارات را در بازار مسکن تغییر داده است. طبق گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) که توسط اتاق تعاون ایران انتشار یافته در تیرماه ۱۴۰۰ عدد کل شامخ ۵۴.۸۷ بوده که نسبت به خرداد که ۶۰.۵۵ بوده کاهش شایان توجهی دارد و افت کارهای ساختمانی را نشان میدهد. برخی معتقدند باتوجه به این گزارش، فعالان صنعت ساختمان گرفتار نوعی بدبینی شده اند که ممکنست به کاهش ساخت و ساز در آینده منجر شود.
افزایش قیمت نهاده های ساختمانی در حالی بر روی روند ساخت و ساز تاثیر منفی گذاشته که در بهار امسال تورم مصالح ساختمانی از تورم بازار مسکن پیشی گرفت. البته حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران ـ معتقد می باشد که تورم مصالح سریعا در قیمت مسکن تاثیر نخواهد داشت.
بطور معمول با اهمیت ترین عوامل در سوق دهی به قیمت ها در بازار مسکن، تکمیل دوره رکود، تاثیر تورم بازارهای موازی و تحرک ناشی از ظرفیت درونی این بازار است که اکنون سه مولفه ذکر شده در بازار مسکن قابل مشاهده نیست.
با آنکه برخی معتقدند افزایش قیمت دلار و خودرو می تواند به افزایش قیمت مسکن منجر شود تجربه نشان داده شروع پروسه رشد این بازارها لزوما نمی تواند همزمان باشد؛ چونکه مولفه های بسیاری در جهت دهی بازارها وجود دارد و ظرفیت درونی هر بخش مسیر آنرا مشخص می کند. بدین سبب نمی توان با قاطعیت از تحرک نسبی یا رکود بازار مسکن در آینده نزدیک سخن گفت.
منبع:

1400/06/01
09:03:34
5.0 / 5
217
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است