جامعه کارگری در انتظار تصمیم واکسیناسیون همگانی

جامعه کارگری در انتظار تصمیم واکسیناسیون همگانی کار و درآمد: باتوجه به آنکه خیلی از کارگران بخش های تولیدی و صنعتی و کارگران مشاغل پرخطر و خدماتی به جهت تامین نیازهای عمومی جامعه ناچار به حضور در محل کار هستند و امکان توقف فعالیت آنها وجود ندارد، ضرورت واکسیناسیون هرچه زودتر این گروه از کارگران در وضعیت حاضر کرونا امری ضروری و مهم است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، واکسیناسیون گروه های پرخطر شغلی نظیر معلمان، مدیران مدارس، کارکنان بانکها و خبرنگاران از اواسط مرداد شروع شده و برای تمام گروه های هدف با سرعت درحال انجام است؛ خوشبختانه با اطلاع رسانی های صورت گرفته در هفته های اخیر، واکسیناسیون کارگران نیز سرعت گرفته و باتوجه به اعلام آمادگی کارفرمایان و همکاری موثر وزارت بهداشت، تزریق واکسن در بیشتر مجموعه کارگری شروع شده است.
بسیاری کارشناسان حوزه کار و مقامات کارگری باتوجه به اهمیت حفظ سلامت شهروندان و صیانت از نیروهای کار شاغل در مجموعه های تولیدی و صنعتی بر واکسیناسیون هر چه سریعتر آنها تاکید دارند.
به زعم آنها، توجه به بهداشت کار در محیط کار و ایمن سازی مشاغل سبب افزایش راندمان و پویایی اقتصاد جامعه و خانوارها می شود.
همچون کارگرانی که در وضعیت حاضر و بمنظور جلوگیری از مبتلاشدن به ویروس کرونا لازم است هرچه زودتر در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند، کارگران مشاغل پرخطر نظیر پاکبانها، نانوایان، کارگران میادین میوه و تره بار، کارگران وکارکنان صنف داروخانه داران، کارگران و نیروهای شاغل در بخشهای حمل و نقل ریلی، هوایی، دریایی و رانندگان تاکسی هستند.
این گروه به سبب سر و کار داشتن با مردم ناگزیر از ادامه فعالیت و خدمت رسانی هستند و در این بین لزوم حفظ سلامت آنها و شهروندان در این شرایط بیش از پیش احساس می شود. البته از مدتها قبل کار تزریق واکسن به تعدادی از گروههای شغلی همچون پاکبانها شروع شده است.
در هفته گذشته برخی واحدهای بزرگ صنعتی همچون شرکتهای خودروساز برنامه واکسیناسیون نیروهای خودرا در دستور کار قرار دادند.
انجام واکسیناسیون اصناف با اولویت بازرسان و واحدهای صنفی گروه شغلی ۱ نیز طبق گفته مسئولان بخش اصناف و طی مکاتبه با وزارت بهداشت از هفته گذشته در تهران شروع شده است.
با این وجود مقامات کارگری می گویند تعدادی از گروههای شغلی حساس هستند که باید در اولویت تزریق واکسن قرار داده شوند.
به اعتقاد آنها، باتوجه به آنکه بیشتر کارگران بخش های تولیدی و صنعتی و کارگران مشاغل خدماتی به جهت تامین ارزاق و مایحتاج و نیازهای عمومی جامعه ناچار به حضور در محل کار هستند و امکان توقف فعالیت آنها وجود ندارد، واکسیناسیون هرچه زودتر این گروه از کارگران در وضعیت حاضر کرونا امری لازم است.
هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفت و گو با ایسنا واکسیناسیون مشاغل پرخطر را خواهان شده و می گوید: کارگران خیلی از صنوف و مشاغل خدماتی همچون نانوایان و داروخانه داران به سبب مراجعات مردمی ناچار به ارائه خدمات و فعالیت هستند و بمنظور حفظ سلامت شهروندان و همین طور پرسنل شاغل در این بخشها لازم است هر چه سریعتر در اولویت تزریق واکسن قرار داده شوند.
وی می گوید: کارگران مشاغل پرخطر بیشتر در معرض مبتلاشدن به بیماری کرونا هستند و باتوجه به هزینه های سنگین درمان عمدتاً از پرداخت این هزینه ناتوانند پس لازم است در اولویت دریافت و تزریق واکسن کرونا قرار گیرند.
قبل از این نایب رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در گفت و گو با ایسنا از وزارت بهداشت و درمان و ستاد مقابله با کرونا خواسته بود تا گروه کارگران ساختمانی را که ناچار به حضور در پروژه های ساختمانی هستند و نمی توانند توقف در کار داشته باشند، جزو اولویتهای تزریق واکسن قرار بدهند.
تا حالا اولین مرحله واکسیناسیون قسمتی از کارگران میادین و بازارهای میوه و تره بار انجام شده و آنطور که مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران گفته از بامداد روز شنبه ششم شهریور ماه مرحله دوم واکسیناسیون کارگران میادین میوه و تره بار شروع و تدابیر و تمهیدات لازم برای کاهش احتمال مبتلاشدن و انتقال ویروس کرونا اتخاذ شده است.
در ایام اخیر، روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی از ایجاد پایگاه های واکسیناسیون کارگران در شهرکهای صنعتی آگاهی داد که گرچه مدیران تعدادی از شهرکها با رد این مسأله اعلام نمودند باوجود درخواستها تا حالا اقدامی دراین زمینه صورت نگرفته است، اما خیلی از فعالان حوزه کار با استقبال از شروع طرح ایجاد پایگاه های واکسیناسیون در شهرکهای صنعتی از مسئولان امر خواسته اند تا این طرح را در شهرکهای صنعتی تمام استانها به اجرا درآورند و در عین حال به شهرکهای صنعتی محدود نکنند بلکه این طرح در تمام کارخانه ها و مجموعه های بزرگ تولیدی و صنعتی که دارای نیروهای بسیار هستند، عملی کنند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در جریان رأی اعتماد مجلس به حجت عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خیلی از صاحبنظران، کارشناسان و مقامات کارگری از وی خواسته بودند تا بعد از حضور در وزارت کار، برنامه واکسیناسیون کارگران کارخانه ها و مجموعه های تولیدی و صنعتی و کارگران مشاغل پرخطر را بعنوان یک الزام و اولویت اساسی دنبال کند.

منبع:

1400/06/10
11:36:03
5.0 / 5
228
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است