اعلام برنامه وزیر کار در بخش حقوق و دستمزد

اعلام برنامه وزیر کار در بخش حقوق و دستمزد کار و درآمد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح برنامه های وزارتخانه متبوع خود درباب حقوق و دستمزد از دو اقدام اساسی برای پشتیبانی از کارگران و کارفرمایان آگاهی داد و با اعلان اینکه دولت رئیسی هماهنگ ترین تیم اقتصادی را دارد، تحقق برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال را ممکن دانست.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حجت اله عبدالملکی با اعلان اینکه وزارت کار مسئول تنظیم روابط کار است، اظهار نمود: برمبنای آمارها حدود ۱۳ میلیون کارگر در کشور فعالیت می نمایند و تلاش ما بر این است که خط عادلانه ای در حقوق دستمزد در نظر گرفته شود به نحوی که هم ضمن تامین رفاه حداقلی کارگران، کارفرمایان هم متضرر نشوند.

کارگران نگران کارفرمایان و تعطیلی بنگاه
وی ادامه داد: قسمتی از هزینه های کارفرمایان، حقوق و دستمزدی است که می پردازند. در نشست هایی که با تشکل های کارگری داشتیم اعلام می کردند که کارگران نگران کارفرمایان و تعطیلی بنگاه ها هستند پس ما در بحث حقوق و دستمزد هم از کارگران و هم از کارفرمایان حمایت خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در یک گفت وگوی تلویزیونی سخن می گفت، به نحوه این حمایت پرداخت و اظهار نمود: درصدد هستیم تا با دو اقدام یکی بهبود فضای کسب وکار و دوم مهار تورم، به کمک کارفرمایان بشتابیم، خوشبختانه وزارت صمت و وزارت امور اقتصاد و دارایی برنامه جدی برای مان زدایی از مسیر تولید دارند و در تیم اقتصادی دولت هم موضوع مهار تورم پیگیری خواهد شد.

دو راه برای تقویت دستمزد و پشتیبانی از کارفرمایان
عبدالملکی افزود: وقتی که ۵۰ درصد هزینه های زندگی بالا می رود طبیعی است که روی دستمزد تاثیر می گذارد ولی اگر تورم کنترل شود، فشار بر کارگر و کارفرما کمتر خواهد شد؛ بدین سبب تلاش خواهیم کرد در امتداد پشتیبانی از کارگر و کارفرما کنترل و مهار تورم و بهبود فضای کسب وکار را دنبال نماییم.
ایشان سپس از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بعنوان وزارتخانه مردم یاد کرد و اظهار داشت: اکنون بیش از ۴۲ میلیون نفر بیمه شده تامین اجتماعی و در بخش بازنشستگی بیش از ۲ میلیون نفر با این وزارتخانه مرتبط هستند. آموزش های فنی و حرفه ای صدها هزار نفر آموزش مهارتی دیده یا مخاطب این آموزش ها هستند بدین سبب وزارت کار به حق وزارت مردم است.

برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موضوع اشتغال در کشور درباره برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال اظهار نمود: این که گاها عنوان می شود که اشتغال در عرصه تولید شکل می گیرد درست است و اشتغال در بخشهای تولید، معدن، کشاورزی، خدمات و آی تی قابلیت ایجاد دارد که متولی آن وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاهها هستند ولی اشتغال در کشور ما یک ستاد فرماندهی دارد که فرمانده آن رییس جمهور بعنوان رییس شورای عالی اشتغال است و وزیر کار عملا دبیر این قرارگاه فرماندهی است.
بگفته عبدالملکی، وزارت کار درصدد است در امتداد تقویت اشتغال، موضوع تعامل با نظام بانکی و دستگاه های دیگر را در دستور کار قرار بدهد و با ایجاد قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور و طراحی نقشه کار، به نظارت و تسهیل گری بپردازد تا برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال را محقق کند.

رئیسی هماهنگ ترین تیم اقتصادی را دارد
این عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اینکه در شورای عالی اشتغال نیز برنامه تحقق یک میلیون شغل درسال پیگیری خواهد شد، هماهنگ ترین تیم اقتصادی دولت را مربوط به دولت سیزدهم دانست و اشاره کرد: در این دوره تحقق اهداف و برنامه ها از دو جهت حائز اهمیت می باشد اول این که وزارت کار به پشتوانه شخص رییس جمهور با جدیت دراین زمینه ورد کرده و دوم این که همه اعضای تیم اقتصادی دولت هماهنگ با هم عمل می کنند و می توان گفت هماهنگ ترین تیم اقتصادی در دولتها را دولت سیزدهم دارد پس انتظار می رود تعامل با بانک مرکزی و سایر دستگاهها حتی وزارت نفت با وزارت کار شکل مطلوبی برقرار و در آینده نزدیک خبرهای خوبی شنیده شود.
وی با اعلان اینکه اگر زنجیره ارزش در اقتصاد شکل نگیرد به ایجاد شغل یا اشتغال پایدار منجر نخپاعد شد، اظهار نمود: همه ارکان و اعضای دولت این مساله را درک کرده اند و روش هایی درحال طراحی است که کسب و کارهای کوچک بتوانند آسان تر تسهیلات دریافت نمایند. وزیر اقتصاد نیز برنامه هایی برای پشتیبانی از کسب و کارهای کوچک در دست دارد که انجام پاره ای اصلاحات در بازار سرمایه همچون آنها است.

بنگاه های بزرگ منابع بانکی را می بلعند!
بگفته عبدالملکی، در تمام دنیا عمده منابع بازار سرمایه به مصرف کسب وکارها و شرکت های بزرگ می رود درحالی که این روش در کشور ما برعکس بوده است. بجای آن که کسب و کارهای کوچک از این تسهیلات بهره مند شوند، کارخانه های بزرگ منابع بانکی را بلعیده اند و بیشتر کسب و کارهای خرد و کوچک که با مبالغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می توانند کار خودرا شروع کنند از این منابع بی بهره هستند.

مهارت حلقه مفقوده بازار کار
وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود از فعال کردن سازمان آموزش فنی و حرفه ای آگاهی داد و گفت هم اکنون مهارت یکی از حلقه های مفقوده ای است که. وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود از فعال کردن سازمان آموزش فنی و حرفه ای آگاهی داد و گفت هم اکنون مهارت یکی از حلقه های مفقوده ای است که در عدم جذب کارجویان به بازار کار موثر است. اگر آموزش های فنی و حرفه ای را توسعه بدهیم، بخش اعظمی از معضل بیکاری حل می شود.

تاکید بر بازار محور شدن آموزش های مهارتی
به اعتقاد وی، آموزش ها باید بازار محور شود و تحول جدی در نظام آموزش مهارتی و فنی و حرفه ای به وجود آید به همین دلیل از ظرفیت ۳۵۰ مرکز فنی و حرفه ای استفاده و از این طریق به کارآفرینان در کشور کمک خواهد شد.

ثبت ایده ها و طرح ها در وزارت کار
عبدالملکی در عین حال از فعال شدن بخش ثبت ایده ها و طرح ها در سایت وزارت کار از روز پنجشنبه آگاهی داد و اظهار داشت: افراد می توانند با ورود به لینک مذکور، پیشنهادها، ایده ها، طرح ها و تجربه های موفق را در همه حوزه ها و بخش های مربوط به وزارت کار ثبت کنند و وزارت کار از این ایده ها استفاده خواهدنمود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود از تشکیل کمیته مقررات زدایی و تمرکز زدایی و کمیته مبارزه با مفاسد و رفع تعارض منافع آگاهی داد و درباره برنامه فسادستیزی در شستا و زیر مجموعه های تابعه آن اعلام نمود که از روز شنبه و در امتداد وعده ای که برای مقابله با فساد در مجموعه های وزارتخانه متبوع خود همچون شستا داده برخی افراد را برکنار کرده است.

مبارزه با فساد خواسته رییس جمهور است
وی با اعلان اینکه رییس جمهور از او خواسته تا در وزارت کار به مقابله با فساد برخیزد، اظهار نمود: اگر شخص رییس جمهور پای مبارزه با فساد باشد این جریان حتما اتفاق می افتد. معتقدم این عده مافیا نیستند بلکه قدرت های پوشالی هستند که اهمیتی ندارند. شستا و زیر مجموعه های آن امانت مردم و بیت المال هستند و ما با پالایش اساسی که ظرف چند ماه انجام خواهیم داد، افراد کارآمد و پاکدست را ارتقا داده و از افراد کارآمد و سالم در این مجموعه ها استفاده خواهیم کرد.

از ادغام چیزی عاید تعاون نشد!
عبدالملکی در بخش پایانی اظهارات خود، تعاون را بخش مورد علاقه خود ذکر کرد و اظهار داشت: متاسفانه وزارت تعاون از قرار گرفتن در کنار وزارتخانه های کار و رفاه نتیجه نگرفته و مظلوم واقع شده است. ما برنامه ریزی کرده ایم که در زمینه تعاون با کارهای خاصی که انجام می دهیم سهم و جایگاه آنرا بالا ببریم البته ادعا نمی کنم که بتوانیم ظرف چهار سال به سهم ۲۵ درصدی برسیم چون این تکلیف برنامه پنجم توسعه بوده که محقق نشده است اما با برنامه هایی که دنبال می نماییم به ارتقای سهم تعاون کمک خواهیم کرد.

برنامه های وزیر کار در بخش تعاون
وزیر تعاون، کمک گرفتن از بازار سرمایه، آموزش تعاونی ها، تقویت سرمایه بانک توسعه تعاون، حمایت و توسعه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و اجرای سند توسعه تعاون و اصلاح آن در صورت نیاز را از با اهمیت ترین اولویتها و برنامه های خود در بخش تعاون عنوان نمود.
منبع:

1400/06/11
10:51:22
5.0 / 5
392
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است