معاون وزیر نفت:

50 درصد تولیدات صنعت پتروشیمی وابسته به پارس جنوبی است

50 درصد تولیدات صنعت پتروشیمی وابسته به پارس جنوبی است به گزارش کار و درآمد ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار داشت: ۱۹ طرح فعال صنعت پتروشیمی ایران در عسلویه مستقر است و ۵۰ درصد تولیدات این صنعت وابسته به پارس جنوبی است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی سازمان منطقه ویژه پارس روز جمعه به نقل از بهزاد محمدی در نشستی که با حضور وزیر نفت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد اضافه کرد: سهم منطقه ویژه پارس از ظرفیت ۹۰ میلیون تنی کنونی تولید صنعت پتروشیمی ۴۵ میلیون تن است که عمده آن صادراتی است.
وی با اشاره به اینکه خوراک پتروشیمی های مستقر در عسلویه از پالایشگاه های گاز و یوتیلیتی صنعت پتروشیمی هم از مجتمع های مبین و دماوند تأمین می شود، اضافه کرد: از مجموع ۲۴ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه عسلویه ۶ مجتمع بر مبنای خوراک گاز طبیعی کار می کنند.
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه وقتی صحبت از نوسانات گاز در زمستان می شود ما بعنوان صنعت پایین دست نگران می شویم، اعلام نمود: هر روز قطعی گاز در صنعت پتروشیمی، ۲۰ میلیون دلار کاهش درآمد برای کشور به همراه خواهد داشت.
محمدی ضمن اشاره به این که الان ۵۰ طرح توسعه ای فعال در صنعت پتروشیمی داریم که از این تعداد ۱۹ طرح در عسلویه است، اضافه کرد: ۱۶ طرح از این طرح ها تا آخر سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسد و ظرفیت تولید پتروشیمی در افق ۱۴۰۴ از ۹۰ میلیون تن در سال به ۱۳۶ میلیون تن و درآمد این صنعت هم از ۲۱ میلیارد دلار کنونی به حدود ۳۷ میلیارد دلار می رسد.
وی، ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از درآمد ۲۱ میلیارد دلار کنونی صنعت پتروشیمی را صادراتی دانست و اظهار داشت: مهم ترین مشکل این صنعت در عسلویه، بحث زمین است.
پارس جنوبی را باید فراتر از دولت ها دید
معاون وزیر نفت در امور گاز هم پارس جنوبی را بعنوان نماد توسعه کشور معرفی نمود و اظهار داشت: پارس جنوبی را باید فراتر از دولت ها دید.
حسن منتظرتربتی اظهار نمود: پارس جنوبی عصاره همت، تخصص و تعهد همه صنعت گران و دولت مردان کشور و نمادی از توسعه کشور بعد از پیروزی انقلاب است که جای غرور دارد.


وی با اشاره به اینکه امید می رود ظرفیت پالایشی که در منطقه ویژه پارس ایجاد شده، حفظ شود، اضافه کرد: از همه افرادی که تلاش کردند و این صنعت را برای ما به یادگار گذاشتند قدردانی می کنم.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: واکسیناسیون و حقوق کارکنان نفت از دغدغه های مهم در شرایط حاضر به حساب می آید و امیدواریم این دغدغه ها به زودی برطرف واکسیناسیون کارکنان صنعت نفت و خانواده های آنان تا قبل از رسیدن فصل زمستان به پایان برسد.
تربتی خطاب به وزیر نفت اظهار داشت: کارکنان صنعت نفت از حضور شما که در این صنعت رشد کردید و از بدنه نفت هستید، خوشحال است و این خوشحالی، سبب خیر، برکت و تلاش مضاعف خواهد شود.
وزیر نفت عصر پنجشنبه در اولین سفر عملیاتی خود، وارد عسلویه شد و بعد از حاضر شدن بر مزار شهدای گمنام عسلویه، بررسی طرح های گازی و پتروشیمی مستقر در عسلویه را در نشستی با حضور مدیران مربوطه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در دستور کار قرار داد.


منبع:

1400/06/12
17:13:03
5.0 / 5
200
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است