آمادگی شرکت برق حرارتی برای تامین برق فولادی ها با همکاری صنایع

آمادگی شرکت برق حرارتی برای تامین برق فولادی ها با همکاری صنایع مدیر عامل شرکت برق حرارتی اظهار داشت: علاوه بر همکاری با صنایع برای شروع عملیات اجرائی و راه اندازی نیروگاه های جدید، آمادگی داریم ظرفیت موجود در اختیار این شرکت را در اختیار دیگران قرار دهیم.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه خبری شرکت برق حرارتی، «محسن طرزطلب» در سمینار تخصصی «چالش برق در زنجیره فولاد» اضافه کرد: حدود چهار هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل ارتقا، سه هزار مگاوات ساختگاه آماده راه اندازی نیروگاه و سه هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده قابل نوسازی در اختیار این شرکت است که حاضریم آنها را بصورت مزایده در اختیار صنایع قرار بدهیم.
وی افزود: حداکثر تولید برق نیروگاه های حرارتی کشور در بهترین شرایط حدود ۵۱ هزار مگاوات است.
مدیرعامل برق حرارتی اضافه کرد: حتی در وضعیت ترسالی و فراهم شدن امکان استفاده حداکثری از نیروگاه های برقابی این عدد از مرز ۶۰ هزار مگاوات عبور نخواهد کرد؛ ولی میزان نیاز مصرف فعلی برق در کشور به بالای ۶۷ هزار مگاوات رسیده است، پس در بهترین شرایط تولید انرژی باز هم گرفتار کسری شدید تولید برق هستیم.
طرزطلب اشاره کرد: در چند سال اخیر به سبب وقوع ترسالی امکان استفاده حداکثری از نیروگاه های برقابی و جابجایی بار صنایع پرمصرف برای وزارت نیرو وجود داشته تا بتواند به نحوی دوران پیک مصرف برق را مدیریت کند اما امسال به سبب افزایش دما و بروز خشکسالی بی سابقه در کشور این روند تحقق نیافته و به طور قطع مشکلات پیش آمده در تابستان امسال طی سالهای پیش رو نیز ادامه خواهد یافت.
وی افزود: شرکت برق حرارتی برای مدیریت شرایط یاد شده و بمنظور کمک به بخش صنعت و خصوصاً صنایع فولاد کشور آماده است تا مالکیت نیروگاه های دولتی که با راندمان ۳۳ درصد درحال فعالیت هستند، به شرط تکمیل آنها و افزایش راندمان این واحدها به ۴۸ درصد آنها را در اختیار صنایع قرار بدهد.
مدیر عامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی با تاکید بر این که درحال شناسایی سرمایه گذاران و متقاضیان ورود به این عرصه هستیم، اظهار داشت: این شرکت آماده است تا نیروگاه های فرسوده دولتی را نیز در اختیار بخش فولاد قرار داده تا پروژه های نوسازی آنها توسط صنایع اجرائی شود.
طرزطلب با اشاره به آمادگی برق حرارتی برای واگذاری ساختگاه های آماده راه اندازی نیروگاه به صنایع، اضافه کرد: در صورتیکه این اتفاق از طرف صنایع عملیاتی شود این تضمین نه از طرف وزارتخانه های نیرو و صمت بلکه از طرف دولت به صنایع داده خواهد شد که در صورت تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی، نوسازی نیروگاه های فرسوده و راه اندازی واحدهای جدید نیروگاهی، نسبت به قطع برق آنها در وضعیت نیاز مصارف خانگی، عمومی و تجاری اقدام نخواهد شد.
وی با تاکید بر این که در کنار ساخت نیروگاه جدید باید نوسازی واحدهای قدیمی در دستور کار قرار بگیرد، اظهار داشت: وزارت نیرو آماده است تا در حوزه راه اندازی نیروگاه های جدید هرگونه تضمین یا مشوق مورد نیاز صنایع را در اختیار آنها قرار بدهد. همین طور اگر صنایعی برای راه اندازی نیروگاه جدید نیاز به ارز دارند، وزارت نیرو حاضر است هماهنگی لازم را با بانک مرکزی انجام دهد تا از محل صادرات بخش فولاد ارز مورد نیاز راه اندازی نیروگاه ها در اختیار صنایع قرار بگیرد.
طرزطلب اشاره کرد: علاوه بر همکاری با صنایع برای شروع عملیات اجرائی و راه اندازی واحدهای جدید نیروگاهی حدود چهار هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل ارتقا به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات ساختگاه آماده راه اندازی نیروگاه جدید و سه هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده قابل نوسازی در اختیار این شرکت است که حاضریم آنها را بصورت مزایده در اختیار صنایع قرار بدهیم.
مدیرعامل برق حرارتی اظهار داشت: امکان دیگر برای صنایع، افزایش توان تولید و ارتقای واحدهای در حال اجراست که برق حرارتی در صورت انجام سرمایه گذاری توسط بخش صنعتی امکان در اختیار قرار دادن برق تولید شده را به صنایع خواهد داشت.

1400/06/14
21:48:21
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است