با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران کار و درآمد: سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری نخستین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور وزیر راه و شهرسازی بمنظور اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن آگاهی داد.


عبدالجلال ایری در گفت و گو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: امروز نخستین جلسه تخصصی کمیسیون عمران با حضور وزیر راه و شهرسازی بمنظور بررسی و استماع برنامه های ایشان در امتداد اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن اجرا شد. کمیسیون عمران و دولت عزم و اراده خودرا برای تحقق وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال به کار بسته است.
وی در ادامه اظهار نمود: به همین جهت قرار شد هر دو هفته طی جلسه ای با حضور وزیر راه و شهدسازی میزان اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن مورد ارزیابی قرار گیرد. در این نشست وزیر راه و شهرسازی گزارشی از روش اجرای قانون جهش تولید مسکن ارائه نمود. آقای قاسمی برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی چهار سال آینده برنامه ای تنظیم کرده و اقدامات اولیه را انجام داده است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باتوجه به اهمیت تامین زمین برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، وزارت راه و شهرسازی برنامه ای طراحی نموده تا ظرف مدت دو ماه زمینهای لازم برای ساخت این تعداد واحد مسکونی در کل کشور شناسایی شود. درباب تسهیلات بانکی نیز، بانک مرکزی مبلغ خوبی را تخصیص داده است. ایشان سپس اشاره کرد: در ارتباط با تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت این میزان واحد مسکونی باتوجه به ارزیایی وزارت راه شهرسازی 30 میلیون تن سیمان و 10 میلیون تن فولاد لازم است و باید برای تامین آن از اکنون برنامه ریزی شود. برای ساخت سالانه یک میلیون واحدهای مسکونی توافقنامه هایی بمنظور ساخت 400 هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن، 200 هزار واحد توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و همکاری با ارتش، قرارگاه خاتم الانبیاء و اوقاف تنظیم شده است.
وی اضافه کرد: همین طور برای صنعتی سازی ساختمان با کشورهای خارجی ازجمله چین توافقاتی صورت گرفته تا تکنولوژی ساخت به داخل کشور در قالب تهاتر نفت منتقل شود. بی شک این مساله به عملیاتی شدن قانون جهش تولید و تامین مسکن کمک خواهدنمود. باتوجه به تکلیف قانونی برای تشکیل شورای عالی مسکن و صندوق ملی مسکن برمبنای قانون جهش تولید مسکن، اقدامات ابتدایی آن توسط وزارت راه و شهرسازی همچون تدوین اساسنامه، انجام شده است.
وی در ادامه با اشاره به این که ۶ هزار هکتار زمین آماده برای راه اندازی مسکن می باشد، اشاره کرد: ۶ هزار هکتار زمین که عمدتا در اختیار دولت بوده تغییر کاربری شده و آماده برای راه اندازی مسکن می باشد. همین طور پیش نویس توافقنامه ای برای واگذاری 250 هزار هکتار از زمینهای منابع طبیعی به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت واحدهای مسکونی تنظیم شده که البته 56 هزار هکتار آن تحویل داده شده است.
ایری در ادامه بیان کرد: عمده بحث های صورت گرفته در جلسه امروز مربوط به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی بود که برای این منظور برنامه ای برای راه اندازی 350 هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی، 150 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده، 300 هزار واحد بعنوان مسکن حمایتی، 200 هزار واحد مسکن روستایی و جمعا یک میلیون واحد مسکونی، تنظیم شده است. لازم به ذکر است که از این تعداد دولت تنها زمین 300 هزار واحد مسکونی را تامین خواهدنمود و باقی را متولیان ساخت تامین می کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این نشست میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای مسکونی نظیر مسکن ملی بوده که به علت عدم توازن با وضعیت معیشتی مردم نیازمند اصلاح است. بدین جهت قرار شد پس از تشکیل صندوق ملی مسکن و ارزیابی منابع مالی، میزان دقیق تسهیلات و نرخ سود آن تعیین شود.
وی در آخر بیان کرد: یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید کمیسیون عمران، همکاری تمامی ارکان دولت برای اجرائی شدن قانون جهش تولید و تامین مسکن می باشد چونکه وزارت راه شهرسازی به تنهایی از عهده این مسئولیت بر نیامده و این امر محقق نخواهد شد. پس انتظار داریم همه دستگاه های دولتی پای کار بوده و در این راستا گام بردارند.
منبع:

1400/06/17
12:38:26
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است