چرا ایجاد شغل در تعاونی ها پول زیادی نمی خواهد؟

چرا ایجاد شغل در تعاونی ها پول زیادی نمی خواهد؟ به گزارش کار و درآمد کارشناسان اقتصادی معتقدند باوجود آنکه ایجاد اشتغال در خیلی از بخش ها هزینه بر است، اشتغالزایی در بخش تعاون از هزینه کمتر و پایداری بیشتری نسبت به سایر بخش های اقتصادی برخوردار می باشد. اما بخش تعاون چه مزیتهایی دارد که میتوان با مبالغ پایین هم یک کسب و کار راه اندازی کرد؟به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مبحث اشتغال و بیکاری یکی از اصلی ترین چالش های اقتصاد کشور به حساب می آید که در صورت عدم توجه به آن، نتایج گسترده ای در حوزه های اجتماعی و اقتصادی بر جای می گذارد.

کارشناسان می گویند برای ایجاد یک شغل در بخش های مختلف باید ارقام متفاوتی هزینه کرد به نحوی که اگر در گذشته با هزینه های پایین و سرمایه گذاری ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان می شد یک شغل ایجاد کرد حالا ایجاد یک شغل پایدار به بیشتر از ۴۰۰ میلیون تومان نیاز دارد که در بعضی موارد تا یک میلیارد تومان هم برآورد می شود.

به اعتقاد آنها با عنایت به شتاب رشد جمعیت بخصوص جمعیت جوان جویای کار، گسترش شهرنشینی و عوامل گوناگونی همچون افزایش هزینه های زندگی، دستمزد، تورم، آموزش و مهارت، هزینه ایجاد شغل افزوده شده است.
علی حیدری، کارشناس حوزه کار در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی هزینه ایجاد شغل در بخش های اقتصادی می گوید: به صورت کلی برای ایجاد اشتغال در کشور نیازمند رشد اقتصادی هستیم و اگر اقتصاد از ثبات و رشد لازم برخوردار شود میتوان به ایجاد اشتغال گسترده در کشور امیدوار بود.

وی سرمایه گذاری برای ایجاد شغل در بخشهایی مثل صنعت و کشاورزی را بیشتر از بخش خدمات دانسته و می گوید: باآنکه ایجاد شغل در این بخش بسیار است ولی با عنایت به معضل کم آبی، خشکسالی و گران بودن دسترسی به آب در کشور و همینطور بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی در این بخش نمی توان انتظار داشت در کوتاه مدت اشتغالزایی گسترده ای را شاهد باشیم مگر آنکه به روشهای دیگر و تغییر الگوهای کشت روی آوریم.
این کارشناس حوزه کار ایجاد شغل در بخش صنعت را هم مستلزم سرمایه و هزینه بالا دانسته و می گوید: عمده این بخش در انحصار دولتی است و شرایط و بسترهای خاص خویش را برای اشتغالزایی دارد، برای ایجاد شغل در این بخش هم دستکم به بیشتر از ۴۰۰ میلیون تومان نیاز است.

حیدری اعتقاد دارد با عنایت به شرایط اقتصاد کشور و افزایش نرخ سود وام های بانکی باید در بخشهایی متمرکز شد که هزینه کمتر و اشتغال پایدار بیشتری به دنبال دارد.
در همین حال بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون ایران در گفت و گو با ایسنا، راه برون رفت از چالش ها و خیلی از مشکلات کشور را در تقویت بخش تعاون می داند و می گوید: تعاونی ها بنگاه های کوچک اقتصادی هستند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در رشد اقتصادی، افزایش بهره وری، اشتغالزایی و کارآفرینی، افزایش تولید ناخالص داخلی و رونق تولید ملی سهم بسزایی دارند.
به قول وی تعاونی ها مردمی ترین بخش اقتصاد به شمار می روند که از خصوصیت ها و مزیتهایی منحصر به فردی نظیر توزیع عادلانه ثروت و درآمد، رفع فقر و تبعیض، حذف واسطه گری و دلالی، عام المنفعه بودن و اشتغال پایدار برخوردار می باشند.

رییس اتاق تعاون می گوید: ظرفیت ایجاد شغل در بخش تعاون و پایین بودن هزینه های اشتغالزایی اهمیت توجه به بخش تعاون را بیشتر از پیش نشان داده است به نحوی که هزینه ایجاد شغل در تعاونی ها یک دهم سایر بخش ها است و با ۱۰۰ میلیون تومان میتوان در تعاون شغل ایجاد کرد.

عبدالهی می افزاید: بخش تعاون بزرگترین شبکه فروشگاه های زنجیره ای را در اختیار دارد و از این جهت علاوه بر ظرفیت های بالای اشتغال، نقش موثری در تأمین و توزیع کالای اساسی و مورد نیاز مردم ایفا می کند؛ در بخش مسکن هم با استفاده از ظرفیت تعاونی های مسکن میتوان شغل های بسیاری را ایجاد و فعال کرد.

به گفته وی هم اکنون تعاونی های بسیاری در گرایش های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی در کشور فعالیت دارند و بعنوان بنگاه های کوچک و کم هزینه و زود بازده به اشتغال پایدار و گسترده در کشور کمک می کنند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارها نزدیک به ۱۰۰ هزار بنگاه تعاونی با عضویت بیشتر از ۱۴ میلیون نفر در کشور مشغول فعالیت هستند که زمینه ایجاد بیشتر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرصت شغلی را به وجود آورده اند.
در هفته تعاون سال جاری ۲۶۸ طرح تعاونی با سرمایه گذاری ۳۳۸۷ میلیارد تومان اعتبار و اشتغالزایی ۷۰۰۰ نفر به بهره برداری رسید که از ظرفیت های بالای اشتغال در این بخش مردمی حکایت دارد.
1400/06/19
14:07:46
5.0 / 5
173
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است