سرپرست معاونت توسعه مدیریت:

زراعت، ۷۰ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی را به وجود می آورد

زراعت، ۷۰ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی را به وجود می آورد به گزارش کار و درآمد سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: 70 درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی به حوزه زراعت متعلق می باشد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علی اکبر متکان» در مراسم معارفه سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، اضافه کرد: این زیر بخش، سهم بالایی در تامین امنیت غذایی (تأمین مستقیم غذا و هم بطور غیرمستقیم در تامین مواد پروتئینی) و اشتغال زایی دارد.
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: زراعت می تواند پیشران بخش کشاورزی باشد و هرگونه مدیریت و برنامه ریزی مطلوب علمی و کار جهادی میدانی در این عرصه، می تواند سایر بخش ها را وادار به حرکت نماید.
متکان اظهار داشت: زراعت به شدت تابع شرایط آب و هوایی و در نتیجه ریسک های متنوع ناشی از آنست که این مهم ضرورت «مدیریت ریسک کشاورزی» و «هوشمندسازی کشاورزی» را طلب می کند که امیدوار هستم در دستور کار قرار گیرد.
وی بابیان این که قسمتی از تولیدات این زیربخش مانند گندم و دانه های روغنی نقش راهبردی در سبد غذایی خانوارها دارد، اضافه کرد: به همین جهت دولت حمایت های ویژه ای را از این محصولات در دستور کار دارد و لازم است سیاست های حمایتی جدید دیگری نیز در دستور کار دولت قرار گیرد تا به اجرائی شدن «الگوی کشت و کشاورزی قراردادی» منجر شود.
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد: اگر این اتفاق بیفتد خیلی از مشکلات در زمینه تامین آب، نوسانات قیمتی و آشوب در بازار محصولات کشاورزی حل خواهد شد.
وی، ظرفیت سرمایه پذیری بخش کشاورزی خصوصاً زراعت را بسیار بالا دانست و اضافه کرد: بنا بر این باید کوشش کرد از یک سو زیرساخت های آب وخاک را با ارتقای سرمایه گذاری برای ایجاد جهش تولید محصولات زراعی فراهم و از طرف دیگر با تزریق اعتبارات ارزان، مشکلات مالی کشاورزان در تامین نهاده های کشاورزی برطرف شود.
به گفته وی، «کشاورز کارت» ابتکار خوبی بوده است که باید ادامه پیدا کند.
متکان، اظهار داشت: سرعت عملیات مدیریتی و ارائه خدمات در تولید محصولات زراعی به سبب حجم بالای عملیات مزرعه ای همچون پراکندگی و کوچک بودن مزارع بسیار با اهمیت می باشد برای اینکه به شدت از زمان کاشت تأثیر می پذیرد و هرگونه تأخیر در عملیات زراعی خصوصاً کاشت محصولات، اثرات نامطلوبی بر کاهش عملکرد و به تبع آن تهدید امنیت غذایی خواهد داشت.
سرپرست معاونت منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی، وابستگی در بعضی از محصولات زراعی مانند دانه های روغنی و نهادهای دام و طیور را بسیار بالا عنوان نمود و اضافه کرد: امید می رود باتجربه علیرضا مهاجر و همراهی همه همکاران در ستاد و استانها می توان منطبق بر برنامه های پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی، نرخ وابستگی را با شتاب و سرعت بالا و البته در قالب آمایش سرزمین، توان و ظرفیت اکولوژیکی کم کرد.
وی اشاره کرد: امروزه استفاده از راهکارهایی مانند سیاست های خلاقانه و نوآورانه، پشتیبانی از استارتاپ ها، ارتقای راندمان، ضریب مکانیزاسیون، ضریب نفوذ دانش و فناوری به حوزه تولید محصولات زراعی نیاز جدی بخش کشاورزی است که امیدوار هستم با مدیریت سرپرست معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی این مساله موردتوجه قرار گیرد.
ارتباط بخش زراعت با ۳.۶ میلیون بهره بردار
« علیرضا مهاجر » سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم با اشاره به اینکه معاونت زراعت پیشخوان، پیاده نظام و خط مقدم وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: سه میلیون و ۶۰۰ هزار بهره بردار با این حوزه سروکار دارند و معاونت زراعت بطور مستقیم یا غیرمستقیم با آنان ارتباط دارد.
وی گفت: مهم ترین اصل، امنیت غذایی است و برای این منظور باید با تمام وجود وارد صحنه شویم.
پیش از این «جواد وفابخش» در سمت معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم فعالیت داشت.


منبع:

1400/06/30
17:49:24
5.0 / 5
234
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است