امید به رونق تولید با فعال سازی کارخانه های خراسان جنوبی

امید به رونق تولید با فعال سازی کارخانه های خراسان جنوبی به گزارش کار و درآمد پایش کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه فعال از اولین برنامه های رئیس جمهوری و تصمیمات دولت سیزدهم بوده و تلاش همه جانبه برای فعالیت مجدد این واحدها و رفع موانع آنها، امیدها را برای رونق تولید و ایجاد اشتغال تازه کرده است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا در سالهای اخیر به علت مشکلات اقتصادی کشور بخش زیادی از واحدهای تولیدی که با سرمایه گذاری های کلان و بخش خصوصی راه اندازی شدند در معرض تعطیلی قرار گرفتند یا با تعدیل نیرو و ظرفیت پایین فعالیت کردند که این مورد صدمه هایی را به بخش خصوصی و تولید وارد کرد.
مساله تولید داخلی آنقدر حائز اهمیت می باشد که مقام معظم رهبری در چند سال گذشته شعارهای سال را به صورت متوالی بر محور رونق و جهش تولید و مانع زدایی از مسیر آن برگزیده اند به صورتی که شعار سال ۹۹ را «جهش تولید» و سال جاری را «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نامگذاری کردند.
دولت سیزدهم هم از زمان شروع به کار رسمی در شهریور سال جاری یکی از اولویت های جدی خویش را فعال سازی ظرفیت های تولید داخلی برای تأمین نیازهای کشور و در نتیجه بی نیازی از واردات اعلام نمود.
بر همین اساس پایش کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه فعال یکی از اولین دستورات رئیس جمهوری بود که در سرتاسر کشور همچون خراسان جنوبی به مرحله اجرا درآمد.
ناگفته نماند که بازگشت واحدهای تعطیل یا نیمه تعطیل به مدار تولید قبل از تشکیل دولت سیزدهم هم مورد تاکید آیت الله رئیسی در کسوت ریاست قوه قضاییه بود که منجر به خارج کردن بیشتر از ۲ هزار واحد تولیدی و صنعتی از رکود در مدت ۲ سال و پیشگیری از بیکار شدن هزاران نفر بود.
براساس گزارش های موجود حدود ۴۰ درصد از ظرفیت بخش تولید و صنعت کشور معطل و بلااستفاده است که خراسان جنوبی هم مستثنی نبوده و تعداد قابل توجهی از واحدهای تولیدی این استان تعطیل یا راکد و بخشی هم با ظرفیت پایین مشغول به کار هستند.
اینک چشم امید صنعتگران و کارگران خراسان جنوبی مانند سراسر کشور به دستان دولتمردان دوخته شده است تا با رفع موانع و چالش های تولید شاهد جهش اساسی در تولید داخلی و رونق واحدهای تولیدی باشیم.
۳۵ درصد واحدهای تولیدی راکد است
اهمیت این اقدام امیدآفرین زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم هم اکنون واحدهای تعطیل و راکد استان خراسان جنوبی حدود ۳۵ درصد واحدها را شامل می شود همینطور حدود ۱۷ درصد واحدها زیر ۳۰ درصد ظرفیت واقعی خود فعالیت می نمایند.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ضمن اشاره به پایش انجام شده در استان که این داده ها حاصل آن است، عنوان کرد: همینطور حدود ۱۷ درصد واحدها زیر ۳۰ درصد، ۲۲ درصد بین ۳۰ تا ۷۰ درصد و ۲۸ درصد بالای ۷۰ درصد فعال می باشند.
حامد حسن نژاد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مجموع تابحال ۵۴۵ پروانه بهره برداری صنعتی در خراسان جنوبی صادر گردیده است و طبق آخرین پایش انجام شده از ۵۰۴ واحد ۲۲۵ واحد تعطیل، مابقی فعال و نیمه فعال می باشند.
وی اضافه کرد: برای واحدهای نیمه فعال یا تعطیل استان از ظرفیت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درمورد فعال سازی واحدهای تعطیل یا استفاده از ظرفیت خالی واحدهای نیمه فعال با برگزاری جلسات مختلف استفاده شده است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان نمود: با روش های مختلف نظیر تأمین سرمایه در گردش، حل مشکلات بانکی و مالیاتی و تأمین اجتماعی، امکان تأمین مواد اولیه مورد نیاز واحدها بخصوص واحدهای مصرف کننده مواد پتروشیمی، استفاده از تسهیلات بازسازی و نوسازی برای بهبود ماشین آلات و تجهیزات، حل مشکلات سهامداری و مالکیتی یا تغییر در نوع محصول تولیدی در همین زمینه استفاده شده است.
بازگشت ۱۲ واحد تولیدی به چرخه تولید در سال جاری
وی اظهار داشت: سال ۹۹ تعداد ۱۹ واحد تولیدی به چرخه تولید بازگشتند و برنامه وزارت خانه امسال بازگشت ۲۴ واحد بوده که تابحال تعداد ۱۲ واحد به چرخه تولید بازگشته است.
حسن نژاد اضافه کرد: برپایه عارضه یابی انجام شده و استفاده از تجربیات صاحب نظران و فعالان حوزه صنعت هم اکنون مهم ترین مشکل واحدهای تولیدی کمبود نقدینگی است بنابراین استفاده از سرمایه در گردش مهم ترین راهکار برای رفع این نقیصه پیشبینی شده است.
وی اظهار داشت: هم اکنون هم امکان استفاده از تسهیلات رونق و جهش تولید و طرح تام امکانپذیر بوده که نرخ این تسهیلات ۱۸ درصد است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار داشت: تسهیلات بند «الف» تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ هم در مرحله پیگیری است که در صورت ابلاغ به سرمایه گذاران اطلاع رسانی خواهد شد.
وی تصریح کرد: در جهت اجرای دستور رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، این سازمان مانند گذشته پیگیری جهت راه اندازی واحدهای تولیدی و استفاده از ظرفیت خالی واحدهای نیمه فعال را سرلوحه کار قرار داده است.
حسن نژاد اظهار داشت: در این راه از ظرفیت های قانونی نظیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، کانون خبرگان بانکی و کمیته پشتیبانی از سرمایه گذاری و امنیت اقتصادی هم بهره خواهیم گرفت.
وی اضافه کرد: در صورت اجرا نشدن مصوبات از بازوی توانمند قوه قضاییه هم که همیشه همراه حوزه سرمایه گذاری بوده است، بهره گرفته می شود.
اشتغال ۱۲ هزار نفر در صنعت خراسان جنوبی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم اظهار داشت: هم اکنون ۵۳۷ واحد صنعتی با حجم سرمایه گذاری ۲۶ هزار و ۷۲۱ میلیاردریال و اشتغال ۱۲ هزار نفر در این استان وجود دارد.
عباس جرجانی با اشاره به اینکه از این تعداد ۵۰۸ واحد کوچک، ۱۱ واحد بزرگ و ۱۸ واحد متوسط است عنوان کرد: مهم ترین محصولات تولیدی استان شامل تایر، لوله های پلی اتیلن، چینی بهداشتی، کنسانتره زغالسنگ، کاشی و سرامیک، اکسید منیزیم، خوراک دام و طیور، پودرهای میکرونیزه معدنی، بلوکه های سبک گازی، کنسانتره مس و محصولات شوینده است.
وی بیان نمود: سهم ارزش افزوده بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از کل ارزش افزوده استان ۲۳.۳۰ و از سهم کشور چهار درصد است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اضافه کرد: سال قبل در مجموع هزار و ۶۱۱ فقره تسهیلات در چارچوب رونق تولید، تبصره ۱۸ و به صورت مستقیم به میزان هشت هزار و ۶۲۴ میلیاردریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان پرداخت گردید.
وی اظهار داشت: میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی استان در سالهای ۹۵، ۹۶، ۹۷ و ۹۸ از دو محل پرداخت مستقیم و رونق تولید در مجموع هزار و ۷۹۱ میلیاردریال بوده است.
جرجانی اظهار داشت: سال قبل ۳۹ جلسه کمیته کارشناسی تسهیل و رفع موانع تولید با ۱۷۰ مصوبه و ۶۳ کارگروه استانی تسهیل و رفع موانع با ۳۴۶ مصوبه برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در استان برگزار شد.
نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی و معافیت مالیاتی
تسهیل و رفع موانع تولید منحصر به پرداخت تسهیلات نیست و پژوهشگر اقتصادی در اینباره اعتقاد دارد که معافیت مالیاتی و تأمین سرمایه در گردش از نیازهای اساسی تولیدکنندگان در خراسان جنوبی است.
مهدیه ضیائیان اظهار داشت: متاسفانه شرایط تحریمی در کشور تولیدکنندگان را با مشکلات زیادی رو به رو کرده و علاوه بر آن مالیات های زیادی که به تولیدکنندگان استانی وارد شده سبب تعطیلی واحدهای تولیدی زیادی در شهرک های صنعتی شده است.
وی اضافه کرد: از منظر فعالیت هم اکنون ۲۴ درصد واحدهای تولیدی استان کاملا فعال، ۱۶ درصد فعالیت بالای ۳۰ درصد ظرفیت، ۱۷ درصد نیمه فعال زیر ۳۰ درصد ظرفیت، ۱۴ درصد غیرفعال و راکد و ۲۹ درصد هم در تعطیلی کامل هستند.
دکترای علوم اقتصادی اظهار داشت: همینطور از منظر شرایط کار ۴۵ درصد واحدهای تولیدی با شرایط سخت و صدمه پذیر، ۲۱ درصد در حالت رکود اما قابل رفع، ۱۵ درصد رو به توسعه، ۱۴ درصد صادرات محور، سه درصد درحال تعطیلی کامل و ۲ درصد در حالت رکود و غیرقابل رفع قرار دارند.
وی بیان نمود: خراسان جنوبی استان محرومی است که از معافیت مالیاتی برخوردار نیست این در شرایطی است که خیلی از استانهای برخوردار کشور از این مزایا بهره مند شده اند اما صنعتگر در این منطقه باید بار مضاعفی را تحمل کند.
ضیائیان اظهار داشت: یکی از موانع پیش روی تولید در خراسان جنوبی مالیات است که کاهش مالیات بر ارزش افزوه از ۹ درصد به چهار یا پنج درصد و معافیت های مالیاتی برای شهرک های صنعتی استان می تواند نسخه درمانی مناسبی برای این واحدهای تولیدی و صنعتی باشد.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در بخش های مختلف استان بخصوص صنعت و تجارت یکی از طریق های توسعه اقتصادی، ایجاد درآمد و افزایش فرصت شغلی در منطقه است که با فعال بودن چرخ های صنعت و فراهم بودن زیرساخت لازم محقق می شود.
نبود نقدینگی از عوامل غیرفعال شدن واحدهای تولیدی است
پژوهشگر اقتصادی اظهار داشت: اما نبود نقدینگی، بازار فروش و دریافت مالیات های سنگین از واحدهای نوپا از عوامل موثر در غیرفعال شدن برخی واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی استان بوده که نیازمند توجه ویژه مسؤلان کشوری و استانی برای رفع نقصها است.
وی اضافه کرد: تولیدکننده در استان مواد اولیه ندارد و مصرف در استان است، محصولات از راه راه های نامناسب از استان خارج می شود و تولیدکننده برای یک تُن بار بیشترین هزینه را پرداخت می کند بدین ترتیب تولیدکنندگان استانی بازارهای مصرفی کالاهای خویش را از دست می دهند و صنایع به صورت مستمر متوقف می شود.
ضیائیان خاطرنشان کرد: بدین سان با این هزینه های سنگین تولیدکننده باید مالیات های سنگین را به دوش بکشد.
وی اظهار داشت: با عنایت به گزارشات، از نظر سرانه خراسان جنوبی پایین ترین استان کشور است اما در عوض سومین استانی است که مالیات می پردازد.
پژوهشگر اقتصادی اظهار داشت: معافیت مالیاتی مبحث جدیدی نیست و بیشتر از ۲۰ سال است که چنین معافیت هایی برای مناطق محروم و کمتر توسعه یافته تصویب و اجرایی می شود اما حقیقت این است که اتفاق قابل توجهی در منطقه محروم خراسان جنوبی نیفتاده است و با عنایت به وعده هایی که توسط مسئولان داده شده این مهم در این استان کمتر برخوردار محقق نشده است.
وی اضافه کرد: از آنجاییکه خراسان جنوبی با توسعه زیرساخت ها در سالهای اخیر رو به رو بوده است بطور قطع معافیت های مالیاتی برای تولیدکنندگان این استان مفید خواهد بود و باعث رونق و توسعه اقتصادی استان خواهد شد.
ضیائیان با اشاره به اینکه قانون مقررات در کل کشور است و اجرای آن دید باز می خواهد تصریح کرد: زیرساخت باید درست شود و اگر موانع از سر راه تولیدکننده و سرمایه گذار برداشته شود یک نفر بیکار در استان نخواهیم داشت.
توجه ویژه به توسعه سرمایه گذاری در خراسان جنوبی
وی اظهار داشت: با عنایت به محدودیت ها و مشکلاتی که در خراسان جنوبی وجود دارد، به توسعه سرمایه گذاری و پشتیبانی از سرمایه گذاران باید توجه ویژه شود.
مشاور اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاران در استان را اقدام مناسبی از جانب دولت دانست و اضافه کرد: همینطور باید تلاش شود از ظرفیت های موجود در صندوق توسعه ملی و سایر مشوق ها در خراسان جنوبی استفاده گردد.
وی بیان نمود: بیشتر کارخانجات استان صادرات محور هستند که مشکل نقدینگی دارند و تأمین سرمایه در گردش می تواند کمک بزرگی به واحدهای تولیدی استان خراسان جنوبی باشد.
ضیائیان اظهار داشت: واحد تولیدی استان باید به سادگی دسترسی به نقدینگی بی منت، بدون فساد و ارزان و با قیمت مناسب داشته باشد از سوی دیگر تحت فشار دستگاههای مختلف چون اقتصاد و دارایی، تأمین اجتماعی و مالیات برای وصول مطالبات نباشد.
وی افزود: تحت فشار قرار گرفتن واحد تولیدی استانی توسط برخی دستگاه ها برای وصول مطالباتشان سبب می شود که همان نقدینگی موجود و کم هم به جای قرار گرفتن در راه تهیه مواد اولیه و پرداخت حقوق و دستمزد به مطالبات سالهای بسیار پیش از دستگاههای اجرایی اختصاص پیدا کند.
پژوهشگر اقتصادی اظهار داشت: رفع مشکلات اقتصادی منطقه و ایجاد عمران و آبادانی در خراسان جنوبی می تواند به توسعه یافتگی استان سرعت دهد هرچند حذف موانع از سر راه تولیدکنندگان و اجرای معافیت های مالیاتی از مواردی است که به قول سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی می تواند نسخه درمان توسعه صنعت و تولید استان باشد و از تعطیل شدن واحدهای صنعتی و خدماتی جلوگیری نماید.
وی اضافه کرد: صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در ایجاد فرصت های شغلی، تقویت شبکه صنعتی، بازاریابی و توسعه صادرات ایفا می کنند و در واقع این صنایع نقش مهمی در ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینی دارند.
ضیائیان اظهار داشت: اگر صنعت را عامل تعیین کننده در توسعه استان مرزی خراسان جنوبی بدانیم باید اقدامی انجام دهیم که موانع سر راه توسعه و تولید برداشته شود.
وی اضافه کرد: همچون موانعی که بر سر راه صنعت استان قرار گرفته همین مالیات های سنگین است که منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی در خراسان جنوبی شده است.
به گفته وی کارشناسان زیادی معتقدند با وجود این که استان مرزی خراسان جنوبی ثروتمند و دارای ظرفیت های منحصر به فرد است اما از نظر دارا بودن صنایع و واحدهای تولیدی هنوز توسعه نیافته است.


1400/07/03
09:24:22
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است